שתף קטע נבחר

"כבר בחייו הרב פרומן חי בעולם הבא"

הוא היה מתנחל ואיש שלום, והותיר אחריו חלל גדול בקרב מגזרים שונים ולעתים מנוגדים. ב"שלום עכשיו" נפרדו ממנו ואמרו כי "הרב פרומן הוכיח שהדת יכולה להיות גשר לשלום ודו-קיום", ובמועצת יש"ע אמרו: "פעל לחיזוק מפעל ההתיישבות בגלוי ובסתר"

הרב מנחם פרומן הלך לעולמו אמש (יום ב') בגיל 68, לאחר כשלוש שנים של מאבק במחלה קשה, והותיר אחריו חלל גדול בקרב ציבורים נרחבים ואף מנוגדים לעתים. בימין ובשמאל, במגזר הערבי ובציונות הדתית מבכים את הרב שהיה מתנחל ואיש שלום, רב ואיש רוח, שגילם בתוכו אישיות הלכתית רמת מעלה - ואישיות של חסד.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

הרב מנחם פרומן נחשב לאחד הרבנים הצבעוניים והחדשניים ביותר בציונות הדתית בכלל ובקרב ציבור המתנחלים, היה מחלוצי התנועה החסידית בציונות הדתית, ונודע גם כמשורר וכאיש אמנות. הוא נחשב מתון מאוד מבחינה מדינית, ולמרות התנגדותו להסרת התנחלויות מטעמים מוסריים, עמד בקשר קרוב עם מנהיגים פלסטינים ומוסלמים, שעמם ניסה להגיע לנוסחה שתאפשר דו-קיום והסכם שלום.

 

"הוא האמין שאנשי הדת יכולים לקרוא 'אללה הוא אכבר', ולפתור את הסכסוך". הרב פרומן עם חברו, השייח' אברהים, בחתונת בנו הצעיר (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
"הוא האמין שאנשי הדת יכולים לקרוא 'אללה הוא אכבר', ולפתור את הסכסוך". הרב פרומן עם חברו, השייח' אברהים, בחתונת בנו הצעיר(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

כ"סמן השמאלי" בקרב ציבור המתנחלים הקים פרומן את עמותת "ארץ שלום" שבה משתפים פעולה יהודים וערבים, בניסיון להגיע לפתרון מדיני באמצעות האזרחים החיים ביהודה ושומרון. הערב ביכו את לכתו בתנועת "שלום עכשיו", ואמרו כי "הרב פרומן היה סמל לשלום בין יהודים לערבים. בעוד הרוב רואים בדת עילה למאבק בין עמים, הרב פרומן הוכיח כי הדת יכולה להיות גשר לשלום ולדו-קיום ולא כלי להעצים סכסוכים ולהקצנת עמדות. מורשתו תמשיך להתקיים עד היום שבו יסתיים הסכסוך".

 

גם במועצת יש"ע אבלים, ובהודעה שהוציאו נאמר כי "הרב מנחם פרומן פעל רבות לחיזוק מפעל ההתיישבות בגלוי ובסתר, דרך חייו המיוחדת חיברה אליו מגזרים מגוונים בעם ישראל - וכך הצליח גם לחזק את אהבת האדם, התורה והארץ".

 

הרב רונצקי: הייתה לו תמימות של ילד

הרב אביחי רונצקי, הרבצ"ר לשעבר, היה תלמידו של הרב פרומן ב"מכון מאיר" בתקופת חזרתו בתשובה, והוא מעיד

כי הרב השאיר בו חותם משמעותי מאוד.

 

"היינו קבוצה קטנה של תלמידים בתחילת דרכנו בעולם התורה", אמר הרב רונצקי ל-ynet, "וכבר אז מאוד התחברתי לתמימות שלו. באותה תקופה זה בא לידי ביטוי בלימוד, בצורה שבה חי אותו, בכך שהיה קופץ, מתלהב וכמעט בוכה מהתרגשות, ולאחר מכן בדברים האחרים שהתפרסם בהם. הייתה לו תמימות של ילד, הוא כאילו היה חי בעולם הבא".

 

"כשהייתי רבצ"ר, הוא היה מציע דרכי עזרה לצה"ל עם הפלסטינים, כי הוא חי בעולם אחר ובאמת האמין שאנשי הדת משני הצדדים יכולים לקרוא יחד 'אללה הוא אכבר', ולפתור את הסכסוך או לשחרר את גלעד שליט. חסרים לנו אנשים תמימים כאלה בעולם שלנו, שהוא מאוד נוקשה, ענייני, טכני וריאלי".

 

"מעמודי התווך של ההתיישבות"

יו"ר רבני "צהר" ורבה של שהם, הרב דוד סתיו, הנחשב לאחד המועמדים הבולטים למשרת הרב הראשי האשכנזי, ספד לו ואמר: "אני זוכר אותו בהיותי תלמיד צעיר בישיבת הר עציון, יושב ולומד תורה בחברותא. אישיותו המיוחדת הייתה עבורי מפגש מרתק עם עולם התורה. בהמשך הדרך, הרב פרומן ליווה אותנו ב'צהר' בדרכים רבות, והיה מחובר לפעילותנו ברמ"ח אבריו. לצד רדיפתו הגדולה אחרי שלום בין ישראל לפלסטינים, הוא ראה כערך מרכזי את חיבור החברה הישראלית לתורה. בשבועות האחרונים זכיתי לשוחח עמו מספר פעמים, שיחות אשר חיזקו אותנו מאוד בכל מעשינו".

 

ח"כ הרב אלי בן דהן ("הבית היהודי"), שלמד עם הרב פרומן בישיבת "מרכז הרב", אמר: "אני עוד זוכר את הידבקותו ברב צבי יהודה זצ"ל ובדבקות שלו בלימוד התורה,שהייתה חלק פנימי ממנו". הוא הוסיף והגדיר אותו כ"אדם שהנהיג את קהילת תקוע תוך חיבור בין ידע וגוונים שונים בעם ישראל, לכדי קהילה מאוחדת. צר לי שלא זכינו ליהנות מפועלו באופן מלא". 

 

הרב פרומן, רבה של תקוע שבגוש עציון, היה דמות מוכרת גם בקרב שכניו מן הכפרים הפלסטיניים, מה שלא גרע ממעמדו בקרב ציבור המתנחלים המתון. ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, אמר אמש, עם היוודע דבר לכתו כי "הרב מנחם פרומן היה תלמיד חכם ועצום, בעל נפש גדולה, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. הוא היה מעמודי התווך של ההתיישבות בגוש עציון ובארץ ישראל כולה, הנחיל לנו מורשת של אהבת הזולת והשכנת השלום".

 

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, אומר כי "מדינת ישראל וההתיישבות ביו"ש איבדו רב ומנהיג רוחני חשוב. הרב מנחם פרומן זצ"ל פעל כל חייו בדרכים מקוריות ומגוונות לחיזוק והרחבת מפעל ההתיישבות והבנייה ביהודה, שומרון וכל ארץ ישראל".

 

בנט: "יהודי עם לב ענק"

גם במערכת הפוליטית הגיבו רבים בצער על פטירתו של הרב. ח"כ אורי אריאל כינה את לכתו "אבד גדול מן הארץ".

"הרב פרומן ז"ל היה מלוחמיה ואוהביה הגדולים של הארץ. אוהב שלום ורודף שלום, שונא את המחלוקת, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה, תמיד ידע לראות את האדם שמעבר למחלוקת ולכבדו. הוא ידע לחבר בין חלקי העם יחד עם הרב חנן פורת, שאליו הוא מצטרף הלילה על מנת להמשיך ולדאוג לעם ישראל על יד כיסא הכבוד".

 

"הלך מאיתנו האיש שחזונו הקדים את זמנו", אמרה גם ח"כ ד"ר עליזה לביא ("יש עתיד"). "הרב מנחם פרומן ז"ל האמין באמונה שלמה כי הדת היא הגשר לשלום אמת בין כל יושבי הארץ. הרב מנחם חי ופעל לאורה של אמונתו זו, תוך שהוא פורץ דרך לשיח בין-דתי המפיץ את המכלול העצום המשותף והמאחד".

 

ח"כ שולי מועלם ("הבית היהודי"), תושבת גוש עציון בעצמה, כתבה בדף הפייסבוק שלה כי "בשעה שאנו נפרדים מאיש אשר רוח בו, הרב מנחם פרומן, עדיין מהדהדות בתוכי מילות הפרידה הנשגבות והכואבות שלו מחברו חנן פורת. זכיתי לפני מספר חודשים להשתתף בשיעורו הקבוע בבית הכנסת בתקוע ב'. הזיכרון שנחרט בי מאותו הערב הוא איך ככל שהתקדם השיעור, זזו הצידה הכאבים והשיעולים, ופינו את מקומם להתלהבות ממעיין החיים שנבע ממנו בלימוד התורה. אני מקווה שנפעל לחזק את החיבורים בתוכנו שהיו כל-כך חשובים לרב מנחם פרומן".

 

יו"ר "הבית היהודי", נפתלי בנט, כינה את פרומן בדף הפייסבוק שלו: "אוהב שלום ורודף שלום. יהודי עם לב ענק", וח"כ ציפי חוטובלי ("הליכוד ביתנו") אמרה כי הרב פרומן היה איש מיוחד. "הוא חי את חייו מחוץ לגבולות הקונצנזוס, בלי להתחשב במוסכמות. הוא לא פעל מתוך סמלים פוליטיים, אלא מתוך אהבת אדם".

 

הרב פרומן שימש כרב היישוב תקוע, ובמקביל לימד בישיבה שביישוב ובישיבת עתניאל שבדרום הר חברון. השאיר אחריו את רעייתו הדסה ועשרה ילדים. הלווייתו תתקיים מחר ב-12:00, ביישובו. 

 

בשנת 2010 אובחן הרב כחולה בסרטן המעי הגס. הוא טופל באמצעים קונבנציונאליים וטבעיים, ושרד זמן רב הרבה יותר ממה שניבאו לו הרופאים. עם גילוי המחלה הוסיף הרב פרומן לשם משפחתו את השם "חי שלום", והצהיר כי יקדיש את עצמו לטובת השלום והדו-קיום בין ערבים ליהודים בישראל. בחודשים האחרונים לחייו החליט להמשיך בפעילותו כרגיל, ככל שהיה יכול, בהופעות, דרשות וראיונות. לדברי בנו, שיבי פרומן, בחר הרב לשהות בימיו האחרונים בביתו. "הוא רצה לעבור את מה שהוא עובר כרגע בחיק משפחתו".

 

פרידה אחרונה

ביום ראשון הגיעו כמאתיים מתלמידיו להשתתף בערב ניגון ולימוד בחצר ביתו, שבה הוא מסר מדי יום ראשון שיעור בספר

ה"זהר". רבים מהמשתתפים ראו בערב פרידה מרבם, לאחר שבימים האחרונים חלה הידרדרות משמעותית במצבו. הרב, ששוחרר לפני כמה ימים מאשפוז בבית החולים לביתו, איבד ביממה האחרונה את הכרתו.

 

"רצינו לעטוף אותו עם התלמידים שהוא כל כך אהב, והתורה שהייתה נשמת אפו", הסביר הבן. "עם הניגונים, המוזיקה והשירה שליוותה אותו, במיוחד בשנתיים האחרונות".

 

הרב שיבי פרומן הוסיף כי "אבא חי וקיים עדיין, ואנו חיים וקיימים איתו. אבא משפיע תמיד. הוא לימד ומלמד 'זהר' של חיים, לא תיאורטי ומתמטי. המילים העתיקות היו נאמרות על ידו, אך ההתרחשות תוך כדי השיעור הייתה התרחשות של זהר. של גילוי סוד, של משהו נסתר שקורה".

 

  • בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני, איתמר פליישמן ומורן אזולאי

 

קראו עוד בנושא: הרב מנחם פרומן נפטר בביתו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אהוב על הבריות. הרב מנחם פרומן ז"ל
צילום: מוטי קמחי
צילום: צביקה טישלר
"חסרים לנו אנשים תמימים כאלה". הרב רונצקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים