שתף קטע נבחר

נפרדים מאדמו"ר השלום: "מעולם לא סימן אויבים"

אלפים נפרדו מהרב פרומן בשיר "אין לי ארץ אחרת", ובמחיאות כפיים כדי "לחבר קצוות". פרס: "הוא לא חשש להיות בודד, וסירב להיכנע לדעה קדומה". בין המלווים: אישים פלסטינים, אמנים, מתנחלים ורבנים, ששאלו: "מי יניח עכשיו תפילין בשביל פרס?"

בשעה זו נערכת הלווייתו של הרב מנחם פרומן, רב היישוב תקוע ומן הבולטים שברבני ישראל בדור האחרון, שנפטר אמש (יום ב') לאחר מחלה ממושכת. לצלילי ניגונים המתינו אלפי המשתתפים מחוץ לביתו של הרב, שנודע כחסיד, פעיל שלום מרכזי, איש רוח ואמן, בנוסף להיותו רב ומתנחל - וייחס לניגון חשיבות רבה.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

ואז הרב פרומן אמר: 'אני רוצה להיות עם אלוקים''

"כבר בחייו הרב פרומן חי בעולם הבא"

צפו: הפרידה המרגשת מהרב ערב פטירתו

הרב מנחם פרומן נפטר בביתו

 

מסע ההלוויה של הרב פרומן יצא מבית הכנסת בתקוע, שם התבקש הקהל הרב למחוא כפיים כדי "לחבר קצוות", לדברי הבן, יוסי פרומן. במילים נרגשות הוא הביע תודה כלפי אביו, ומסר את תודתו של המנוח עצמו לכל הסובבים אותו. בין הספד להספד הקהל שר שוב בהתרגשות.

 

הקרובים התכנסו בבית לפרידה אחרונה, לפני צאת מסע ההלוויה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הקרובים התכנסו בבית לפרידה אחרונה, לפני צאת מסע ההלוויה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הרב דב זינגר, ראש ישיבת "מקור חיים" שהיה מקורב מאד לרב המנוח, הקריא מכתב ששלח נשיא המדינה שמעון פרס, ובו נאמר, בין היתר, כי "הרב פרומן היה איש מיוחד במינו, מאמין גדול בתורה ומאמין גדול בשלום, סירב לסמן אדם כאויב לנצח, מעולם לא חשש להיות בודד ובלבד שיהיה צודק. סירב להיכנע לדעה קדומה ולאיבה ממושכת". 

 

התבקשו למחוא כפיים כדי "לחבר את הקצוות" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
התבקשו למחוא כפיים כדי "לחבר את הקצוות"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הקהל נפרד מהרב בשיר "אין לי ארץ אחרת". יוסי פרומן, הבן, סיפר כי זה השיר היחיד שאביו ביקש שיישמע בהלוויה. משם ממשיך המסע לעבר בית העלמין ביישוב שנמצא בגוש עציון. בין האלפים שהגיעו ללוותו, גם אישים פלסטינים, אמנים ופעילי שלום - לצד מנהיגי המתנחלים, בני ההתיישבות ורבנים, פוליטיקאים וקצינים בכירים.

 

קלדרון: "אני נורא אוהבת אותך"

ח"כ רות קלדרון ("יש עתיד"), חברה אישית של הרב המנוח, פנתה ואמרה בהתרגשות: "מנחם, אני נורא אוהבת אותך. לקח לי 51 שנה להגיד את זה". היא סיפרה כי בעבר הייתה נבוכה מפרומן ואף חשדנית כלפיו, אך עם הזמן גילתה כי בזכות אותם דברים שהרחיקו אותה ממנו, "אני מחוברת אליך ודומה לך".

 

היא סיפרה כי הרב התקשר אליה ממיטת חוליו כדי לחזק את ידה לאחר הנאום הראשון בכנסת, אל מול הביקורת שנשמעה מצד גורמים דתיים על אופיו: "הרב פרומן היה מלמד אותנו לא להתבייש לעשות מה שלא מנומס ולא מקובל ונראה דרמטי ותיאטרלי, שהאנשים ה'רגילים' שמנהלים את העולם לא אוהבים", הוסיפה.

 

הקהל שר "אשת חיל" להדסה, האלמנה הטרייה, לבקשת הנפטר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הקהל שר "אשת חיל" להדסה, האלמנה הטרייה, לבקשת הנפטר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בין הסופדים לרב פרומן, גם משה (בוגי) יעלון, שסיפר על הקשר ארוך השנים עם הרב - ועל שיחת הטלפון האחרונה בשבוע שעבר, שאותה יזם פרומן מבית החולים כדי לדרוש בשלומו, וסיפר על שמחת הפורים בזכות התלמידים שבאו לבקר. "היו שראו אותך כהוזה, אבל אני ראיתי בך חוזה", אמר יעלון. "היית אנושי באופן מעורר התרגשות. אהבתי אותך, הרב פרומן, ואתגעגע".

 

"מי יניח תפילין בשביל פרס?"

הרבה בכי היה, אבל גם קצת חיוך, כשהרב זינגר סיפר שהרב פרומן היה מניח תפילין על יד ימין, כאיטר יד ימינו, אך גם עם יד שמאל, והיה אומר: "זה בשביל שמעון פרס, בשביל יוסי שריד, בשביל עמוס עוז". לפני שהקריא את מכתב הנשיא, אמר: "צריך להודיע לפרס שמעכשיו הוא צריך להניח תפילין בעצמו - או שימצא מישהו אחר שיעשה את זה במקומו".

 

הרב ביקש כי ישירו בהלווייתו את "אין לי ארץ אחרת" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב ביקש כי ישירו בהלווייתו את "אין לי ארץ אחרת"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לאחר ההספדים ליוו אותו האלפים הרבים בדרכו האחרונה לבית העלמין בתקוע, כשהם מזמזמים שירים ישראליים וחסידיים, ואפילו ניגון קצבי שעליו הולבשו המילים "החיים בזבל, משיח שיבוא" - לצד אמירת פרקי תהלים ותפילת קדיש. "רק בהלוויה של אדם מיוחד כמו הרב פרומן יכול להיות דבר כזה", אמרו.

 

הרב פרומן לימד בישיבה הממוקמת ביישוב, ובישיבת עתניאל שבדרום הר חברון. הוא השאיר אחריו את רעייתו הדסה ועשרה ילדים. בתו לירז ביכתה את לכתו ליד קברו הפתוח, וביקשה סליחה "אם ביומיים האחרונים הרגשת שאנחנו מחכים שתסתלק כבר. שכבת שם, ואימא הסתכלה עליך מאוהבת כמו נערה בת 16. תודה על כל השריטות שהכנסת בנו. להתראות אבא, רק חזק ואמץ".

 

הקשר המיוחד בין הרב פרומן לרעייתו הדסה היה מן המפורסמות בקרב מקורביהם, ולאחר שהרב פרומן נטמן באדמת תקוע, החל הקהל לשיר מעל קברו, לבקשת הנפטר, את "אשת חיל" - שיר הלל ושבח לאישה המושר בסעודת ליל שבת - לכבוד הדסה. ילדיהם קראו "בראבו אימא" ו"תודה לה' שיש לנו את אימא", לקול בכי מעורב בצחוק הקהל.

 

אהוד בנאי וברי סחרוף: שיר משותף על קברו

פרומן נחשב לאחד הרבנים הצבעוניים והחדשניים ביותר בציונות הדתית בכלל ובקרב ציבור המתנחלים, והיה מחלוצי התנועה החסידית בציונות הדתית. הוא נהג להופיע באופן קבוע לצד אמנים בולטים, בהם אהוד בנאי, אביתר בנאי וברי סחרוף, זאת במסגרת פעילותו לקירוב בין הקטבים בחברה הישראלית. השניים האחרונים גם שרו מעל קברו.

 

שיר על קברו. ברי סחרוף (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שיר על קברו. ברי סחרוף(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הוא היה בקשר חם גם עם אנשי רוח מן השמאל, ובהם הסופרים עמוס עוז וא"ב יהושע, שאותם נהג לכנות בהומור "הרבנים הראשיים" - האשכנזי והספרדי.

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הרב פרומן  גדל בזרם המרכזי של הציונות הדתית, ולמד בישיבת "מרכז הרב". לאחר שהוסמך לרבנות שימש כרב הקיבוץ

מגדל עוז, לימד בכמה ישיבות, ועמד בראש מכון תורני. הוא נחשב מתון מאוד מבחינה מדינית, ולמרות התנגדותו להסרת התנחלויות מטעמים מוסריים, עמד בקשר קרוב עם מנהיגים פלסטינים ומוסלמים, שעמם ניסה להגיע לנוסחה שתאפשר דו-קיום והסכם שלום.

 

בשנת 2010 אובחן הרב כחולה בסרטן המעי הגס. הוא טופל באמצעים קונבנציונאליים וטבעיים, ושרד זמן רב הרבה יותר ממה שניבאו לו הרופאים. עם גילוי המחלה הוסיף הרב פרומן לשם משפחתו את השם "חי שלום", והצהיר כי יקדיש את עצמו לטובת השלום והדו-קיום בין ערבים ליהודים בישראל. בחודשים האחרונים לחייו החליט להמשיך בפעילותו כרגיל, ככל שהיה יכול, בהופעות, דרשות וראיונות. לדברי בנו, הרב יהוישיב (שיבי) פרומן, בחר הרב לשהות בימיו האחרונים בביתו. "הוא רצה לעבור את מה שהוא עובר כרגע בחיק משפחתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכי וניגונים. המשפחה מתכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
פרידה אחרונה
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: מוטי קמחי
הרב מנחם פרומן ז"ל
צילום: מוטי קמחי
צילום: אוהד צויגנברג
מסע ההלוויה
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
הבן, הרב יהוישיב (שיבי) פרומן
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
"ראיתי בך חוזה". יעלון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים