שתף קטע נבחר

יוקנובה הקטינו את המזון לכלבים והעלו את המחיר

החברה הפחיתה את כמות המוצר באריזות שני מוצרי מזון לכלבים והעלתה מחירם לק"ג ב-8% בלי להודיע על כך לצרכנים על גבי האריזה. לפי החברה המשווקת, הקטנת השקים "נועדה לרכך את עליית המחירים שנבעה מהתייקרות חומרי הגלם"

גם במזון לכלבים משתמשים בטריק הקטנת האריזה  כדי להסוות עליית מחירים. חברת וט מגן, שמשווקת בארץ את מוצרי יוקנובה, הקטינה את תכולת האריזות של שני מוצרים: יוקונובה בוגר לארג' ויוקונובה בוגר מדיום ובמקביל העלתה את המחיר לק"ג. כל זאת מבלי שהודיעה לצרכנים על גבי האריזה שהמשקל של המוצר השתנה.

 

עוד מעלילות האריזות:

צפו בכתבה בנושא באולפן ynet: 

   

שולה, לקוחה שקונה בחנות פט-פוינט בתל-אביב, סיפרה ל-ynet: "אני נוהגת לקנות שק יוקנובה לכלבים בגודל בינוני, שעלה עד כה 279 שקל ל-15 ק"ג, כלומר - 18.6 שקל לק"ג. בחנות אמרו לי שבחברה הפסיקו לשווק את הגודל הזה, ועכשיו הם מוכרים רק אריזות 12 ק"ג - ב-259 שקל, כלומר מעתה מחיר המוצר לק"ג קפץ ל-21.58 שקל - התייקרות של 16%.

 

"כשקניתי את המזון, חשבתי שהמוצר אמנם הוקטן אך גם מחירו ירד, אבל אחר כך הבנתי מהחישוב שבעצם, המחיר אמור היה לרדת בעקבות הפחתת המשקל ל-223.2 שקל בחנות הזאת ולא ל-259 שקל, כך שלמעשה יש פה עליית מחיר ולא ירידה: המחיר לק"ג עלה ב-16%".

 

גורמים בשוק אמרו ל-ynet שמחיר לחנות של שק לכלב בוגר בינוני עמד בעבר על 263 שקל ל-15 ק"ג בעוד שכעת הוא עומד על 229 שקל ל-12 ק"ג. כלומר, מחיר לק"ג לחנות בעבר היה 17.53 שקל וכיום 19.08 שקל - עלייה של 8.8%.

אריזת המוצר הקודם: 15 ק"ג ()
אריזת המוצר הקודם: 15 ק"ג

האריזה החדשה: 12 ק"ג ללא גילוי נאות על הקטנת האריזה ועליית המחיר לק"ג ()
האריזה החדשה: 12 ק"ג ללא גילוי נאות על הקטנת האריזה ועליית המחיר לק"ג

צרכן שהתלונן בפייסבוק. בארה"ב יותר זול? ()
צרכן שהתלונן בפייסבוק. בארה"ב יותר זול?

 

הלקוחה שולה כועסת גם על אי ההודעה לצרכן של החברה המשווקת: "אני לא מבינה למה הם יכולים להודיע על גבי האריזה, כשהם נותנים מתנה תוספת של כמה ק"ג, בצהוב זוהר ובולט, אבל כשהם מפחיתים משקל הם לא כותבים על זה כלום".

 

"ציון הכמות החדשה אינו מספק כגילוי הנאות"

ביוקנובה טוענים שציון המשקל על גבי האריזה שונה: מ-15 ק"ג ל-12 ק"ג וזה מספיק. אבל לקוחות קבועים של המוצר עשויים שלא לשים לב לכך אלא אחרי הקנייה. יותר מכך, המחיר לאריזה ירד והם עשויים לחשוב שהמוצר הוזל בעוד שלמעשה מחירו לק"ג עלה.

 

חוק הגנת הצרכן אוסר על עוסק לעשות מעשה או מחדל העלול להטעות צרכן בעניין מהותי בעסקה. באתר המועצה לצרכנות נכתב כי "הקטנת תכולת האריזה ללא הורדת המחיר בהתאם ומבלי לגלות עובדה זו לצרכן, עלולה להטעותו לחשוב שהוא מקבל את אותה תמורה עבור אותו מחיר ששילם בעבר. עקב כך, היצרן מחויב כלפי הצרכן בחובת 'גילוי נאות' בנוגע לשינוי המבוצע בתכולת האריזה".

 

עקב כך, ב-2006 הממונה על הגנת הצרכן הנחה את יצרני המזון לסמן את השינוי על גבי האריזות. לפי המועצה לצרכנות, הממונה דאז הבהיר כי "ציון הכמות החדשה אינו מספק לצורך קיום חובת הגילוי הנאות. על היצרן לציין את הפער באחוזים בין התכולה הקודמת לתכולה הנוכחית, באותיות שגודלן זהה לאותיות המציינות את שם המוצר. כל עוד הגילוי לא נעשה באופן האמור לעיל, על היצרן לספק למשווק שלט להצגה על המדף ליד המוצר, ובו כאמור יוצג הפער באחוזים בין התכולה הקודמת לנוכחית".

 

בעבר, משרד התמ"ת פתח בחקירה נגד יצרנים אשר הקטינו את תכולת האריזה מבלי לשנות את מחיר המוצר. כתבי אישום הוגשו, ויצרני מזון הורשעו בגין עבירה של הטעיה.

 

נראה כי שוק המזון לחיות בית עובר מתחת לרדאר כשמדובר במודעות של צרכנים לשינויי אריזות ומחירים. כמו בכל שוק המזון, גם צרכני המזון לבעלי חיים ספגו התייקרויות לאחרונה: רבות מהחברות בתחום המזון לכלבים וחתולים העלו מחירים. 

 

תגובת החברה: הקטנו האריזה במטרה לרכך את ההתייקרות

מנהל המכירות של חברת וט מגן מסר בתגובה: "הודעה מטעם חברת וט מגן הועברה לציבור לקוחותינו הקמעונאים ב-5 במרס 2013 בצורת מכתב שצורף לכל חשבונית. בפועל, מכירת המוצר על ידינו לקמעונאים החלה רק ב-24 במרס (שלושה שבועות לאחר שליחת המכתב) והיא נעשתה בצורה הדרגתית. עם המעבר לשקי 12 ק'ג נעשתה עליית מחיר של 8% לשני מוצרים בלבד מתוך כל מגוון מוצרי יוקנובה.

 

"חשוב לציין שלפי החוק להגנת הצרכן והממונה על ההגבלים העסקיים, לחברת וט מגן אין כל שליטה ואף אסור להתערב במחירי המכירה של השקים על ידי הקמעונאים. הנתונים שהוצגו בתלונה אינם מחירים המייצגים את מחירי השוק.

 

"המעבר לשקי 12 ק"ג נועד לרכך את עליית המחירים לק"ג ולהקל על קניית השקים. לצערנו העלייה לא תלויה בנו. היא נובעת מעליית מחירי חומרי הגלם וההובלה ואין אנו יכולים להימנע ממנה לגמרי, למרות שאת חלקה אנחנו סופגים בעצמנו.

 

"שק 12 ק"ג מספיק לכמעט 2 חודשי האכלה (לכלבים במשקל 20 ק"ג), כ-4 שקלים ליום. למרות עליית המחירים, ההאכלה ביוקנובה עדיין חסכונית ומשתווה במחיר למזונות בינוניים בהם כמות ההאכלה גדולה משמעותית".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יוקנובה. הקטינו וייקרו את מזון הכלבים - בלי ליידע צרכנים
מומלצים