שתף קטע נבחר

רב הכותל ליועמ"ש: "האתר יהפוך לתוהו ובוהו"

הרב שמואל רבינוביץ' פנה ליועמ"ש ולפרקליט המדינה, בדרישה כי יתערבו בהחלטת בית המשפט המתירה לנשים להתעטף בטלית ברחבת הכותל, וישיבו את "הפרשנות הראויה", כדבריו, להחלטת בג"ץ: "קל להבעיר את רחבת הכותל באש המחלוקת"

"נשות הכותל" ניצחו במחוזי - ורב הכותל לא מוותר: הרב שמואל רבינוביץ', האחראי על האתר הקדוש, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה ולפרקליט המדינה, בדרישה כי יתערבו בקביעה התקדימית של בית המשפט המחוזי בירושלים, ולפיה התעטפות נשים בטליתות מותרת ברחבת הכותל המערבי. הוא מקווה כי הם יחזירו את "הפרשנות הראויה", כדבריו, להחלטת בג"ץ.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet  >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

הקרב על הכותל:

 

לדברי רבינוביץ', משמעות הפרשנות המהפכנית שהעניק השופט משה סובל, לפסיקת בג"ץ בעניינן של "נשות הכותל", היא כי החל מטקס התפילה הקרוב שיקיימו בעוד כשבועיים באתר, תהיינה ידי המשטרה כבולות מבלי שתוכל לפעול נגדן – גם אם יפגעו ברגשות המתפללים ויגרמו לעימותים. "יהיה פה תוהו ובהו", אמר, שכן על פי החלטת בית המשפט שפורסמה הבוקר, אין כל עילת מעצר נגד קבוצת הנשים.

 

"הכותל המערבי הוא המקום המאחד האחרון שנותר לנו", הוסיף רבינוביץ', "קל להבעיר את רחבת הכותל באש המחלוקת. קשה הרבה יותר למצוא את דרך האמצע שתאפשר לכולם להמשיך ולהרגיש שייכים ורצויים בכותל. אני מתחנן בפני רשויות המדינה והרוב הדומם, שהכותל המערבי קרוב לליבו, למנוע מקנאים מכל הצדדים להפוך את רחבת הכותל לאדמת מריבה בין אחים".

 

חרדים קיצוניים במתקפה על הרב: "פקיד מטעם"

בתוך כך סופג הרב רבינוביץ' ביקורת מגורמים חרדים קיצוניים, הטוענים כי פשרנותו בכל הנוגע ל"מתווה שרנסקי" היא שחיזקה את נשות הכותל עד לשיא שנרשם היום – החלטה תקדימית שמאפשרת להן להתפלל כרצונן. "זה לא רב, אלא פקיד מטעם", האשים גורם מיליטנטי בעדה החרדית, "במו ידיו הוא מחלל את המקום הקדוש ביותר לעם היהודי".

 

"לא ייתכן שרבינוביץ' מתיימר לייצג אותנו בפרשה הזו", הוסיף הגורם, כשהוא שולל בהפגנתיות מרב הכותל את תוארו. "האיש הזה גרם רק לנזק, ומי יודע אם יהיה אפשר לתקן אותו. זו בכיה לדורות". טענות דומות נגדו זכו לביטוי בשבועות האחרונים בעיתונות החרדית הקיצונית בארץ ובעולם (למשל, בקהילת סאטמר בארה"ב), וכן מעל גבי פשקווילים בריכוזי ה"קנאים".

 

גם יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת, ח"כ עליזה לביא ("יש עתיד"), פנתה בעניין ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה כי יגבש חוות דעת "עדכנית, ברורה ומחייבת" על המותר והאסור בכותל המערבי בכל הנוגע לתפילת נשים, זאת לקראת דיון משותף שיתקיים ביום שלישי הקרוב בוועדה שבראשותה ובוועדת הפנים.

 

ח"כ לביא הדגישה, כי המחלוקת בסוגיה זו אינה הלכתית אלא משפטית, ויש לכבד את החלטות בית המשפט, אך ציינה כי "מן הפסיקה היום עולה שקיימת לאורך השנים התעמרות מיותרת בנשות הכותל בזמן תפילתן".

 

"לאור הפסיקה החדשה על משטרת ישראל להימנע ממעצרים", הסבירה את פנייתה ליועמ"ש. "אי הסדר בזירה המשפטית עלול לגרום להבערת השטח במקום הרגיש, ועל כן ביקשתי לקבל חוות עדכנית וברורה בהתאם להתפתחויות האחרונות. לא ניתן ליצור בלבול מיותר שהשלכותיו יביאו להגברת המחלוקת והעימות".

 

"ניצחון גדול לחופש הביטוי"

מנגד, חברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג (מרצ), המלוות בחודשיים האחרונים את נשות הכותל בטקסי

התפילה ובמאבקן המשפטי, בירכו על קביעת בית המשפט. "היהדות אינה נקבעת על ידי זרם אחד בלבד, והחלטה זו מאפשרת לזרמים נוספים ופלורליסטיים לקחת חלק במנהגיה", אמרה ח"כ זנדברג. "אני מאוד מקווה שהניצחונות בבית המשפט ישימו סוף לרדיפה אחר המתפללות".

 

ח"כ רוזין הוסיפה: "מדובר בניצחון גדול לחופש הביטוי, חופש הדת והפלורליזם בישראל. בית המשפט חשף היום את האבסורד ודו-הפרצופיות של הממשלה, שמצד אחד מגבשים מתווים, ומן הצד השני מורים על מעצרים. בית המשפט קבע היום שנשות הכותל יוכלו סוף-סוף להתפלל ללא פחד ממעצרי שווא".

 

"זוהי השעה לכלל הגורמים לשנס מותניים ולקדם את הכשרת הרחבה השוויונית בכותל, ולהחזיר את הכותל לכלל האזרחים ולא רק למתפללים האורתודוכסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"למנוע מהקנאים להבעיר אש". . הרב שמואל רבינוביץ'
צילום: נועם מושקוביץ
צילום: אוהד צויגנברג
"סוף לרדיפת המתפללות". הח"כיות עם נשות הכותל
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים