שתף קטע נבחר

לקראת עימות בכותל: "שוטרים, סרבו פקודה!"

אחד הרבנים הידועים במגזר החרדי, תוקף בבוטות את שופט בית המשפט המחוזי, וקורא לשוטרים שיאבטחו את התפילה בכותל לסרב פקודה ולא להגן על משתתפיה: "תושיבו אותנו בכלא. כל עוד החוק שלכם נוגד את מה שהרבנים שלנו יגידו - הוא לא קיים"

שעות ספורות נותרו עד ל"קרב התפילות" בין בנות הסמינרים לנשות הכותל , ובצד החרדי ממשיכים להחריף את הטון: הרב מרדכי נויגרשל, רב ידוע במגזר החרדי, מבכירי המרצים ואנשי ההסברה, תוקף במילים בוטות את שופט בית המשפט המחוזי בירושלים על הפסיקה התקדימית המקלה ביחס למניין השוויוני באתר הקדוש, וקורא לשוטרים שיאבטחו את האירוע לסרב פקודה ולא להגן על משתתפיו.

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

בראיון לתחנת הרדיו "קול חי" אמר נויגרשל, ממבטאי ההשקפה החרדית הבכירים, המרבה לעסוק בהרצאותיו ביחסי דתיים-חילוניים - כי הבעיה העיקרית מבחינתו אינה נשות הכותל עצמן, משום שמדובר באנשים כופרים שעתידים להיעלם מן העולם, ולכן המאבק מכוון נגד בית המשפט. 

 

 

את משה סובל, שפסק כי אין לאסור על נשים להתעטף בטלית ולקיים מצוות אחרות המזוהות עם גברים ברחבת הכותל, כינה נויגרשל "שופט טיפש" ו"חסר דעת", והוסיף: "שופט חושב לעצמו - אולי מתוך בורות, אולי מתוך טיפשות, אולי מתוך רשעות, אולי מתוך היסחפות ואולי מתוך ארבעת הדברים ביחד, שהוא יכול להגיד דבר (כזה). מתוך גאווה - זה הדבר החמישי".

 

 

"כיון שיש עליו את הגלימה השחורה, הוא חושב שהוא מנהל את העולם - נגד אלה שמייצגים ומלמדים את החוק האלוקי", טען הרב כלפי השופט, "הרי הוא צריך לעמוד לדין יחד עם זו שעשתה כך ביחס לגיוס בני הישיבות (נשיאת העליון לשעבר דורית בייניש, ק"נ) על בזיון בית המשפט. הרי הם הולכים להוביל את המשפט ואת החוק במדינת ישראל לאבדון".

 

השלטון - "חסר משמעות"

לשיטת הרב נויגרשל, "צריך לקרוא לכל שוטר להפר פקודה", משום ש"הפקודות הללו להגן על הנשים הללו הן בלתי חוקיות בעליל, מכיוון שהחוק האלוקי לעולם לא יוכל להתכופף לוגית מול החוק האנושי". לדבריו, כשאלה סותרים זה את זה – "החוק האנושי הוא כעפרא דארעא (עפר הארץ) ואין לו שום משמעות".

 

מחאה חרדית נגד "נשות הכותל" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מחאה חרדית נגד "נשות הכותל"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

המרצה החרדי טען כי גם השלטון "חסר משמעות", וזו נמצאת רק "בבתי כנסיות ובתי מדרשות ובעולמות עליונים". כשנשאל האם הוא קורא לאנרכיה, השיב כי מי שמבטל את השלטון האלוקי ביד גסה הוא שיוצר אותה.

 

"ברגע שעולים על מסלול התנגשות - אין ברירה אלא התנגשות", אמר, וציין כי מערכת המשפט הייתה נבונה והבינה זאת כל השנים. "לבוא ולהגיד לאלה שדוגלים בחוק האלוקי שיתפשרו - זה כמו לבוא להגיד לאנשים שיקטעו חלק מהלב שלהם", ברגע שהפסיקו להבין את זה, ואנשים שלא מבינים את הדבר הזה מעלים את המערכת על מסלול התנגשות - אנחנו ידינו נקיות".

 

"תושיבו אותנו בכלא. אין לנו שום בעיה"

הרב נויגרשל רומז כי המאבק החרדי יהיה חסר פשרות: "בית המשפט לא למד ולא הפנים שום דבר

מפרשת עמנואל. הרי בפרשת עמנואל בית המשפט הלך צעד אחד מדי קדימה והראו לו שמצפצפים עליו. אתה רוצה להושיב אותנו בכלא? תושיב אותנו בכלא. אין לנו שום בעיה. החוק שלכם, כל עוד הוא נוגד את מה שהרבנים שלנו יגידו - הוא לא קיים. הוא כעפרא דארעא. זאת האמירה שצריכה לצאת מחר".

 

הוא תקף גם את הרפורמים, איתם הוא מזהה את "נשות הכותל", ואמר שהתפילות הן "אקט פוליטי ולא אמוני". לטענתו, סקר שנערך בין רבני התנועה בעבר הוכיח כי הם אינם שותפים לאמונה היהודית באלוהים, והם מחקו מסידור התפילה שלהם את הכמיהה לירושלים, לבניין בית המקדש ולהקרבת קורבנות. "מה להם ולכותל המערבי?" תהה הרב.

 

"מסר טלפוני מגדולי ישראל"

מן העבר השני פרסמו ראשי מכינות קדם-צבאיות חילוניות ומדרשות למנהיגות, "קול קורא" לאוזניו של השר לשרותי דת, נפתלי בנט, במטרה למנוע ממנו את החמרת תקנות המקומות הקדושים באופן שיפגע בחופש הפולחן של נשות הכותל.

 

במסמך, עליו חתמו 15 מחנכים - ביניהם יו"ר איגוד המכינות, דני זמיר - נקראת הממשלה להפקיד את הכותל כנכס לאומי בידי ועדה ציבורית רחבה בראשות נשיא המדינה, שתייצג את הזרמים והגוונים השונים בעם היהודי.

 

"תפילתם של היהודים הוגבלה בו במשך מאות שנים של השפלה וגלות", ציינו החותמים, והזכירו בין היתר

את מאורעות תרפ"ט ש"התלקחו בעקבות תפילה של יהודים בכותל בניגוד ל'נהלים'". מהשר בנט הם מצפים "לפעול מתוך אחריות לאומית היסטורית לשמירת אופיו הלאומי הכללי של הכותל", ולא לאפשר בו שליטה כוחנית ולא דמוקרטית של מגזר מסוים.

 

הם סיכמו: "אנו לא מוכנים להשלים עם מצב בו יהודים נעצרים במדינת ישראל על ידי משטרת ישראל על כך שהם מתפללים בכותל המערבי, וזאת לפי מנהג התפילה הרווח בקהילתם, שאינו מנוגד להלכה היהודית המקובלת ומקובל בקרב מאות-אלפי יהודים ואלפי קהילות ברחבי העולם היהודי".

 

בתוך כך נמשכות ההכנות בציבור החרדי לתפילת הנשים מחר. הודעה מוקלטת עם "מסר מגדולי ישראל" נשלחה הערב לעשרות אלפי בתי אב מהמגזר, ולפיו "כל תלמידות הסמינרים ונשות ירושלים" יצאו להשתתף בה, משום שהישועה היא "בזכות נשים צדקניות". כדי למנוע עימותים עם נשות הכותל, הן התבקשו להישמע להוראות - "תשתדל כל אחת לגרום קידוש שם שמים בהליכותיה ובהתנהגותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נשות הכותל: "כופרים שעתידים להיעלם מן העולם"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים