שתף קטע נבחר

תג תורה: "נשות הכותל נבלות, הכותל אינו הפקר"

כתובות נאצה רוססו על דלת ביתה של חברת "נשות הכותל", פגי סידור. "פגי, את הראשונה, אנחנו יודעים היכן את גרה. הכותל אינו הפקר. נשות הכותל נבלות". סידור דורשת מהרבנים לגנות את המעשה: "לא אוותר". נשות הכותל: "רבנים, הכתובת על הקיר"

הסלמה במאבק סביב תפילת "נשות הכותל ": אלמונים ריססו הלילה כתובות נאצה על דלת ביתה של חברת הנהלת הארגון "נשות הכותל", פגי סידור, בשכונת תלפיות בירושלים, במה שנראה כפעולת "תג מחיר" חרדית נגד קבוצת המתפללות. תחת הכותרת "תג תורה", כתבו: "פגי, את הראשונה. אנחנו יודעים היכן את גרה. ירושלים קדושה. הכותל אינו הפקר. נשות הכותל נבלות".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

עוד על "נשות הכותל":

 

סידור סיפרה ל-ynet כי שוטרים הגיעו לביתה, עוד לפני שנתקלה בכתובות הנאצה – ככל הנראה, בעקבות דיווח של אחד השכנים – וסיפרו לה על המעשה. "אני לא מרגישה מאויימת, אבל זה היה מאוד לא נעים", אמרה, "אני דורשת מהרבנים לגנות את מה שקרה – ולא אוותר".

 

"טרור נגד הפלורליזם"

סידור, עיתונאית במקצועה, היא משתתפת קבועה במניין השוויוני החודשי וחברת הנהלה, אך אינה מ"נשות הכותל" הבולטות. עם זאת, לאחרונה, בעקבות ההתפתחויות המשפטיות בנושא, התראיינה בכמה הזדמנויות לכלי התקשורת – ובכך עוררה, ככל הנראה, את זעמם של גורמים חרדים קיצוניים.

 

איומים על קירות ביתה של פגי סידור, הבוקר (צילום: חן סרור) (צילום: חן סרור)
איומים על קירות ביתה של פגי סידור, הבוקר(צילום: חן סרור)

 

"אני לא ענת הופמן (יו"ר "נשות הכותל" – ק"נ), אבל אולי דווקא משום שאני לא מגדירה את עצמי רפורמית, אני מעצבנת אותם יותר", אמרה. "אני מעריכה שמדובר בסך הכל בשניים-שלושה שבאבניקים משועממים שלא היה להם מה לעשות הלילה, אבל אי אפשר לעבור על זה בשתיקה. מה זאת אומרת 'ירושלים קדושה'? זה אומר שאני טמאה?".

 

 (צילום: חן סרור) (צילום: חן סרור)
(צילום: חן סרור)

 

"נשות הכותל" מסרו בתגובה כי "סביר להניח שמדובר בצעירים משועממים, הפועלים בהתאם לצלילי ההסתה של מנהיגיהם. הבעיה האמיתית שעומדת בפני החברה הישראלית היא לא מה הם עשו, אלא מה יעשו כעת מנהיגי הציבור החרדי. הכתובת על הקיר. אנו קוראות לרבנים להשמיע את קולם ולגנות נחרצות את עצם המעשה ולעצור את ההסתה נגד נשות הכותל, ללא קשר לוויכוח הציבורי הלגיטימי".

 

עוד הוסיפו "נשות הכותל" כי כל שהן מבקשות זה להתפלל בעזרת הנשים באתר, באופן התואם לחלוטין את ההלכה היהודית, "אנו מצרות על כך שבמדינה יהודית ודמוקרטית מנסים למנוע זאת מאתנו באמצעות מעשי אלימות ואיומים".

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, גינה בתוקף את ריסוס כתובות הנאצה בפתח ביתה של פגי סידור. ברקת אמר כי ריסוס הכתובות הוא אלימות לכל דבר וכי יש לטפל בה בכל חומרת הדין. "הדרך ליישוב מחלוקות בעיר אינה באלימות, אלא בשיח והידברות והגעה להסכמות רחבות ככל הניתן שייתנו מענה לצרכי כל הצדדים", אמר ראש העיר.

 

גם מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, הגיב לאירוע בחריפות: "ההסלמה במאבק על הכותל, מוכיחה שוב שמדובר במלחמה על דמותה של מדינת ישראל. פעולת "תג המחיר" מול הנשים שעומדות בחוד החנית, היא טרור נגד הפלורליזם והסובלנות", אמר הס.

 

קרב תפילות אלים

בתפילת ראש החודש האחרונה, שנערכה לאחר שבית המשפט התיר ל"נשות הכותל" לקיים את מנהגן ולהתפלל עטופות בטלית, התייצבו מולן אלפי חרדיות וחרדים, במטרה להאפיל על תפילתן.

 

 (צילום: חן סרור) (צילום: חן סרור)
(צילום: חן סרור)

 

כוחות המשטרה יצרו חיץ אנושי בין נשות הכותל לבין החרדים והחרדיות, אך ללא הועיל. עם תחילת התפילה, החלו כמה מהמתפללים החרדים להכות את השוטרים, להשליך שקיות זבל לעברם ולעבר "נשות הכותל" ולשרוק במשרוקיות. הם אף קראו קריאות גנאי לעבר השוטרים, השליכו כוסות קפה,

 כוסות מים וחפצים אחרים. אחד המפגינים הצליח להסתנן אל תוך חגורת השוטרים המאבטחת את הנשים והורחק, שלושה תלמידי ישיבה שהפרו את הסדר נעצרו. שני שוטרים נפצעו קל וטופלו במקום.

 

בסוף החודש שעבר, העניק בית המשפט המחוזי בירושלים פרשנות חדשה להחלטת בג"ץ בעניין "נשות הכותל", וקבע כי השופטים כלל לא אסרו על קבוצת המתפללות לקיים את מנהגן ברחבת הכותל המערבי. לדברי השופט משה סובל, בית המשפט העליון התנה את איסור התפילה בהכשרת מתחם קשת רובינזון כאתר חלופי לפולחן הדתי, אך מעולם לא נקבע כי המתחם אכן הותאם לתפילה ציבורית, כנדרש.

 

"בג"ץ לא הטיל על נשות הכותל איסור תפילה", קבע בית המשפט, "ולמצער, לא איסור שהפרתו מקימה סנקציה פלילית". בהתייחס לטענה נוספת של המשטרה לעילת מעצר, בגין עבירה על תקנות המקומות הקדושים ב"עריכת טקס דתי שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים" - כתב השופט כי אין הכרח לפרש כי דווקא המנהג האורתודוכסי הוא השולט באתר.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"הכתובת על הקיר". נשות הכותל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים