שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  דו"חות משרד השיכון: קודם כל בונים לחרדים

  משרד השיכון פירסם היום את סקירתו הרבעונית, שבה מצוין בין היתר היכן שווקו דירות ברבעון הראשון של השנה. אולם בדיקת ynet מגלה, כי כמעט מחצית מהדירות הוצעו באזורי הביקוש של האוכלוסייה החרדית. מתוך יותר מ-15 אלף דירות, שווקו 4,400 יחידות בחריש ויותר מ-2,500 דירות בבית שמש ובירושלים

  הסקירה הרבעונית שפרסם היום (ד') משרד השיכון , חושפת מורשת בעייתית שהותיר לשר השיכון החדש קודמו בתפקיד, אריאל אטיאס מש"ס. כתוצאה ממדיניות שהונהגה בקדנציה הקודמת, קרוב למחצית מהדירות ששיווקו משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל ברבעון הראשון של 2013, שווקו באזורי ביקוש של האוכלוסייה החרדית.

   

   

  בחודשים ינואר-מרס 2013 שווקו 15,472 דירות. מתוכן, 4,400 דירות שווקו בעיר החדשה חריש, שממוקמת בוואדי ערה ומוגדרת באתרי שיווק של חברות בנייה ותיווך כ"עיר החרדית". זמן קצר לאחר פרסום המכרזים לבנייה בעיר, אף התראיין השר אטיאס לרדיו החרדי "קול ברמה" ואמר כי "יותר מ-80% מהקרקעות שנרכשו הן או עמותות או יזמים שמאחוריהם עומדות קבוצות חרדים". לפיכך, אמר אטיאס, "איך שאתה לא הופך את המפה - חריש תהיה עיר חרדית".

   

  עוד 1,860 דירות שווקו ברבעון הראשון של השנה בבית שמש, בשכונת רמת בית שמש ג' הנחשבת גם היא למועדפת על הציבור החרדי. בנוסף, שווקו 975 דירות בשכונות רמות והר חומה שבירושלים.

   

  ההעדפה לאזורי ביקוש של האוכלוסייה החרדית בשיווק דירות לבנייה אינה חדשה, ולראייה - היא כבר באה לידי ביטוי בהתחלות הבנייה ב-2013. על פי נתוני משרד השיכון לשליש הראשון של השנה, היישובים הבולטים ביותר במספר התחלות הבנייה על קרקע ששווקה על ידי המדינה, הם בית שמש (313 דירות), בית"ר עילית (216 דירות) וירושלים (208 דירות).

   

  ההעדפה לאותם יישובים באה לידי ביטוי גם במכרזים לדיור בר-השגה. מאז תחילת 2013 שיווק משרד השיכון 550 דירות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, כאשר כמעט חצי מהן (263 דירות) שווקו בבית"ר עילית. ב-2012 כולה שווקו 826 דירות, ומתוכן 400 בבית שמש.

   

  השיווק המוגבר באזורי הביקוש של האוכלוסייה החרדית אינו הולם את מפת עליות המחירים, המצביעה על מצוקה גוברת דווקא באזור המרכז, שם נרשמו עליות המחירים החדות ביותר אשר מלמדות על מחסור בהיצע.

   

  ת"א: שכר הדירה גבוה כפליים מהשיעור הארצי

  על פי הנתונים שפרסם משרד השיכון היום, שכר הדירה בישראל עמד ברבעון הראשון של 2013 על סכום ממוצע של 3,411 שקל בחודש. שכר הדירה בתל-אביב היה גבוה ב-48% מהשיעור הארצי הממוצע, ועמד על סכום של 5,059 שקל בחודש.

   

  בירושלים עמד שכר הדירה הממוצע על סכום של 3,758 שקל בחודש, במחוז השרון על 4,020 שקל בחודש ובגוש דן 3,567 שקל בחודש. בתל-אביב, מחוז השרון, מחוז המרכז וגוש דן גם נרשם קצב התייקרויות של למעלה מ-50% ב-5 השנים האחרונות, לעומת ממוצע ארצי של 48%.

   

  נתוני משרד השיכון מראים גם, כי ברבעון הראשון של 2013 היה מחירה הממוצע של דירה בירושלים או במרכז הארץ, כפול ממחירה של דירה בפריפריה. בירושלים עמד המחיר הממוצע על רמה של 1.69 מיליון שקל, בתל-אביב על רמה של 1.68 מיליון שקל, במרכז על רמה של 1.41 מיליון שקל וביהודה ושומרון על רמה של 1.15 מיליון שקל. מנגד, במחוז הדרום היה המחיר הממוצע 858 אלף שקל ובמחוז הצפון נרשם מחיר ממוצע לדירה של 756 אלף שקל בלבד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  העדפת בנייה לחרדים אינה נחשבת חדשה
  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: גיל יוחנן
  השר לשעבר אריאל אטיאס. מורשת בעייתית
  צילום: גיל יוחנן
  השר הטרי אורי אריאל. איך יתמודד עם המצב?
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים