שתף קטע נבחר

שנה בלי הרב אלישיב: "אתו היו היום פחות גזירות"

יום השנה הראשון לפטירתו של "גדול הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, צוין במפגן אחדות נדיר במגזר החרדי, בצל "גזירת הגיוס": "כל זמן שהרב אלישיב היה חי, לא היה לאף אחד עזות מצח להילחם נגד התורה"

אלפי בני אדם השתתפו אמש (א') באירוע המרכזי במלאות שנה לפטירת הרב יוסף שלום אלישיב , "פוסק הדור", שהלך לעולמו בקיץ שעבר . תחת הכותרת "הכנס האדיר לכבוד לומדי התורה", התאספו ההמונים ב"בנייני האומה" בירושלים כדי לסיים את מסכת עירובין של התלמוד הבבלי במסגרת סדר "הדף היומי" – לזכרו של המנהיג החרדי המנוח. עשרות רבנים ואדמו"רים באו להצדיע ללומדים ולרב אלישיב, במפגן אחדות יוצא דופן של עדות, זרמים וחצרות (לא כולל הרב דוד סתיו או ציוני-דתי אחר).

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

"גזירת הגיוס" ריחפה כל העת בחלל היכל הקונגרסים הירושלמי, אך בנאומי הרבנים היא הופיעה רק ברמז – וזה הספיק. רבי צבי אלימלך הלברשטאם, האדמו"ר מצאנז, אמר כי "כל זמן שהרב אלישיב היה חי לא היה כוח לסיטרא אחרא (השטן) לשלוט, ולא היה לאף אחד עזות מצח להילחם נגד התורה". לעומתו, הרב דוד הופשטטר, נשיא "דרשו", הארגון שיזם את האירוע, היה פרקטי יותר, והתחייב בשם חבריו הנדבנים מחו"ל להגביר את התמיכה הכלכלית למוסדות התורה, כתשובה ל"גזירות".

 

אחדות בצל מחלוקת: בסוף האירוע - פצוע

אבל עם כל הכבוד לסיום המסכת ולשוויון בנטל, רגע השיא בעצרת היה בכניסתם לאולם כמעט-יחד של הרב אהרון לייב שטיינמן והרב שמואל אויערבך, שחסידיהם פילגו בשנה האחרונה את הציבור החרדי-ליטאי על זהות יורשו בהנהגה, וממשיך דרכו של "פוסק הדור". למביט מן הצד זה נראה בהחלט קטנוני, אבל המארגנים השקיעו מחשבה רבה מאוד, עד כדי כאב ראש, בשאלה מי מהשניים ייכנס ראשון, איזה "גדול" ינאם אחרון, היכן בדיוק ישב כל אחד מהם וליד מי מהם יבחר הנשיא הופשטטר לשבת.

 

הרב אויערבך מחל על כבודו, וניגש לרב שטיינמן באצילות של מפסידים כדי ללחוץ את ידו (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
הרב אויערבך מחל על כבודו, וניגש לרב שטיינמן באצילות של מפסידים כדי ללחוץ את ידו(צילום: אוהד צויגנברג )

 

לכל השאלות הייתה תשובה אחת: הרב שטיינמן הוא המנהיג - לפחות אליבא דמארגני הכינוס. זה לא מנע מהרב אויערבך למחול על כבודו ולגשת אליו באצילות כדי ללחוץ את ידו, לאחר דקות ארוכות שבהן עמדו שניהם יחד על הבמה, כמעט צמודים זה לזה, מבלי להחליף מבט או מילה. בשבוע הבא, אגב, תיערך בבנייני האומה עצרת נוספת לזכר הרב אלישיב – הפעם על טהרת "הפלג הירושלמי" של הרב אויערבך, ובה לא צפויה לו תחרות מצד מחנה בני-ברק.

 

"רק לפני כמה ימים התקיים כאן ממש, פסטיבל פולחן אישיות לאיש אחד בן 90". הרב אויערבך (משמאל), האדמו"ר מצאנז (במרכז) והרב שטיינמן (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"רק לפני כמה ימים התקיים כאן ממש, פסטיבל פולחן אישיות לאיש אחד בן 90". הרב אויערבך (משמאל), האדמו"ר מצאנז (במרכז) והרב שטיינמן(צילום: אוהד צויגנברג )

 

מי שהעיב על מאמצי האחדות הוא אדם אחד, ספק מהירושלמים - ספק מחוגים קנאים יותר מחוץ לזרם החרדי המרכזי, שבתום האירוע פיזר בין המשתתפים מנשרים ובהם מסרים קשים בגנותו של הרב שטיינמן ונגד מנהיגותו. כמה מחסידיו הנלהבים של הרב, שלא יכלו לסבול את הפגיעה בו, הפליאו באיש את מכותיהם, וזה נגמר בפציעה. הוא פונה על ידי אמבולנס לטיפול בבית חולים – תחת אבטחה משטרתית, מפני הפורעים.

 

מפגן אחדות יוצא דופן של עדות, זרמים וחצרות (לא כולל את הציונות הדתית) (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
מפגן אחדות יוצא דופן של עדות, זרמים וחצרות (לא כולל את הציונות הדתית)(צילום: אוהד צויגנברג )

 

"לא צריך לעשות סיפור גדול מדי מהאירועים בשוליים", טען יענקי, אחד המשתתפים, בניסיון לקבוע

לעיתונאים את כותרת הכינוס, "בסופו של דבר, מה שראינו פה זה בעיקר מפגן של אחדות נדירה - בין אשכנזים לספרדים, ובין חסידים לליטאים - סביב דמותו של הרב אלישיב ולמען לומדי התורה".

 

יענקי לא הצליח להתאפק, וביקש להוסיף: "רק לפני כמה ימים התקיים כאן, ממש באותו אולם, פסטיבל פולחן אישיות לאיש אחד בן 90, ואני רק שואל: איפה הוא ואיפה הרב שטיינמן? ברוך הוא ששם חלקנו עם יושבי בית המדרש ולא עם יושבי קרנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב אויערבך
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
הרב שטיינמן
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
מפגן אחדות נדיר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים