שתף קטע נבחר

רבנים חרדים מגנים: זה פשע שנאה. חילול השם

"מעשה שנאה לא חרדי", "זעזוע" ו"בושה" הם מקצת התגובות ברחוב החרדי, בשעות שלאחר תקיפת החייל במאה שערים. "עם כל הכאב על צעדי הממשלה, החיילים החרדים הם בשר מבשרנו", אמרו רבני הנח"ל החרדי. גם במערכת הפוליטית גינויים חריפים. השר יעקב פרי: "כל ניסיון פגיעה בחיילים, ייענה מיידית ביד קשה". יו"ר ש"ס: "דרכנו לא דרכם"

לאחר שחייל חרדי הותקף והוכה על ידי עשרות חרדים בשכונת מאה שערים הערב (ג'), מוציאים רבני הנח"ל החרדי הודעה חריגה, ובה גינוי חריף להתקפה, שאותה הגדירו: "מעשה שנאה לא יהודי ולא חרדי", "בושה וכלימה" ו"חילול השם".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >

 

 

רבני עמותת הנח"ל החרדי, כעשרה במספר, ממעטים במגע עם התקשורת. בהודעה שהוציאו הרבנים, בראשות הרב יצחק בר-חיים, נכתב כי "העובדה שאנו נמצאים בתשעת הימים שלפני תשעה באב, שבהם אנו מעלים את זכרון חורבן הבית, מעמידה את מעשה השנאה הזה באור מביש. הגיע הזמן שהציבור שלנו, הציבור החרדי, יוקיע את התוקפים, מה שיתרום למניעת מעשים מבישים כאלה בעתיד".

 

"אלה לא מצביעים בבחירות כלל, ולא ממושמעים לרבנים שלנו. אין מה לגנות אותם ולא יעזור כלום". ההתפרעויות במאה שערים הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"אלה לא מצביעים בבחירות כלל, ולא ממושמעים לרבנים שלנו. אין מה לגנות אותם ולא יעזור כלום". ההתפרעויות במאה שערים הערב(צילום: גיל יוחנן)

 

הרבנים הוסיפו כי: "עם כל הכאב שלנו כחרדים על צעדי הממשלה, אסור לנו להוציא את כעסנו על החיילים החרדים, שהם בשר מבשרנו".

 

בכיר חרדי: קמפיין החרד"קים מחנך לאלימות

איש חינוך בכיר בציבור החרדי, שסירב להזדהות בשמו, קרא למשטרה לטפל ביד קשה בתוקפי החייל החרדי,

שככל הנראה יצאו מחוגי ה"קנאים" במגזר. "קמפיין החרדקי"ם (שלצערי הוא מוצלח וחודרני להרע) הוא אנטישמי בסגנון גבלס מדער שטרימער", אמר, והעניק לכך כמה הסברים: "הוא לא זוכה לשום גיבוי מגדולי ישראל, נעשה במחשכים ומחנך לאלימות, והמנוולים מכנים 'עמלק' גם את הרבנים שלנו" (כוונתו לזרם המרכזי – ק"נ).

 

עם זאת, דחה הדובר את הביקורת שהשמיע השר יאיר לפיד נגד חברי הכנסת מהסיעות החרדיות שאינם מגנים את התקיפה: "בוא לא ניתמם, הרי אלה אנשים שלא נשמעים לח"כים ולרבנים, וליצמן הוא לא מנהיגם. בחייך, אם ליצמן עצמו ייכנס לשם יותקף גם הוא, גם ללא מדים - וכבר היה במציאות כך. אלה לא מצביעים בבחירות כלל, ולא ממושמעים לרבנים שלנו. אין מה לגנות אותם ולא יעזור כלום".

 

אריה דרעי: אלה נערי שוליים

תגובות זועמות גם מהקצוות השונים בקשת הפוליטית, וניסיונות התנערות מצד המגזר החרדי: יו״ר ש״ס, אריה דרעי, מכנה את התוקפים "נערי שוליים קיצוניים שפגעו הערב ללא בושה וחמלה בחייל יהודי", ואומר כי הוא חש "זעזוע ושאט נפש ממעשיהם".

 

"קמפיין החרדקי"ם אנטישמי בסגנון גבלס מדער שטרימער" (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות
"קמפיין החרדקי"ם אנטישמי בסגנון גבלס מדער שטרימער"(צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 

"דרכנו לא דרכם", אומר דרעי, ומצטט את חז"ל שאמרו ״המרים יד על חברו נקרא רשע״. "אני קורא לכל

ראשי המפלגות לחזור לאלתר לשיח של הבנה ופיוס, כדי שלא ייראו עוד מחזות כאלה".

 

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל ("הבית היהודי") אומר כי "מדובר בתופעה פסולה ומגונה שמתרחבת מיום ליום". לדבריו,  "ההסתה ברחוב החרדי נגד החיילים גובלת כבר בפיקוח נפש".

 

הוא קורא לראשי הציבור החרדי ולרבנים לצאת בגינוי תקיף נגד הפגיעה בחיילים, ואף לפעול ביד קשה נגד התוקפים בטרם יקרה אסון. "לא ייתכן שדווקא בימי בין המצרים, שבהם כולנו אבלים על חורבן בית המקדש בעוון שנאת חינם, נראה פגיעה של יהודים ביהודים. זו פשוט שנאת חינם״.

 

השר פרץ: לעצור עכשיו. לפני שמישהו ישלם בחייו

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ("התנועה") גינה אף הוא את מה שכינה "התגברותה של התופעה המזעזעת.

התרעתי שוב ושוב, גם בישיבת הממשלה השבוע, כי התופעה חמורה ובלתי נסבלת, ויש לטפל בה בכל האמצעים. אנחנו מידרדרים למדרון תלול, שסופו עלול להיות מסוכן מאוד לחברה הישראלית. עלינו לעצור זאת כעת, לפני שמישהו ישלם בחייו.

 

"על ההנהגה החרדית להוקיע מתוכה את הקבוצה שמשתמשת במינוח חרד"קים, ותוקפת חיילים, כי אחרת תאבד הנהגה זו גם את אחרוני התומכים בה", אמר. והזהיר כי "ההנהגה החרדית הציבורית, הפוליטית והדתית לא תוכל לנקות את ידיה מתופעה אלימה זו שאין עליה מחילה וסליחה".

 

יו"ר סיעת "העבודה", ח"כ יצחק הרצוג, אמר כי "תקיפת החייל החרדי הערב מעצימה את העימות הקשה סביב גיוס החרדים לצה״ל, ואת כלי השרת הפוליטיים סביב הוויכוח הזה. בסוף, מעבר לפוליטיקה, יש פה בני אדם. כל חייל שכזה מחולל שינוי ועל המערכת לספק לו הגנה, סיוע ותמיכה".

 

"החברה החרדית צריכה לקחת את המושכות לפני שיקרה פה אסון". תקיפת החייל ()
"החברה החרדית צריכה לקחת את המושכות לפני שיקרה פה אסון". תקיפת החייל

 

הרצוג ציין את הקושי שעוברים חלק מהצעירים החרדים בדרך לגיוס: "לעתים הם מבודדים ומורחקים מביתם, ולעתים משפחתם נמצאת במבוכה ותחת ביקורת. יותר ויותר צעירים חרדים מעוניינים ורוצים להתגייס ולשרת, ולא תמיד צה״ל מודע למצוקות וללחצים שהם נמצאים בהם. על צה"ל ומערכת הביטחון לגבש הסדרי סיוע, תמיכה וגיבוי לכל חייל הנמצא במצוקה בביתו או בקהילתו".

 

"תוצאה של קמפיין נטול רסן"

מוקדם יותר הערב התבטא השר יעקב פרי ("יש עתיד"), שמשמש גם כיו"ר הוועדה לשוויון בנטל, כי "כל ניסיון לפגוע פיזית או מוראלית בחיילים, ייענה מיידית ביד נוקשה מצד המדינה. מקרה כמו שקרה הערב לא יעברו בשתיקה על ידי הרשויות, אני מבקש ממנהיגי החברה החרדית לקחת את המושכות לפני שיקרה פה אסון"

 

מחנך חרדי: "הוא לא זוכה לשום גיבוי מגדולי ישראל, נעשה במחשכים ומחנך לאלימות, והמנוולים מכנים 'עמלק' גם את הרבנים שלנו" ()
מחנך חרדי: "הוא לא זוכה לשום גיבוי מגדולי ישראל, נעשה במחשכים ומחנך לאלימות, והמנוולים מכנים 'עמלק' גם את הרבנים שלנו"

 

שר האוצר ויו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד אמר בתגובה לעימותים במאה שערים כי בכוונתו לקיים פגישת חירום עם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', על מנת לבחון את הכלים הנתונים בידי המשטרה כדי למנוע את הישנותם של האירועים האלימים.

 

מהתנועה החרדית החברתית "טוב" נמסר בתגובה, כי "תקיפת החייל היא תוצאה של קמפיין נטול רסן שמתנהל

בימים אלה ברחוב החרדי. אנו קוראים לכל חברינו בציבור החרדי להוקיע את התוקפים". ב"טוב" מבקשים לחדד את מה שהציבור החרדי מנסה להבהיר הערב דרך דובריו השונים: "התקיפה בוצעה בידי חרדים קיצוניים שאינם מייצגים את כלל היהדות החרדית. תנועת 'טוב' מגנה את התופעה המקוממת של פגיעה בחיילים חרדים, ותמשיך להאבק בה בזירה הציבורית".

 

בשעות הערב הותקף חייל חרדי, תושב מרכז הארץ שהגיע לבקר את קרוביו במאה שערים, בידי עשרות חרדים ברחוב גמזו בירושלים. הוא נמלט למבנה והזעיק את המשטרה. השוטרים פרצו למבנה וחילצו אותו ללא פגע. חרדים יידו אבנים, ולאחר זמן מה המשטרה פיזרה את התוקפים. כוחות משטרה גדולים בסיוע פרשים הוזעקו למקום, ובמהלך העימותים נעצרו ארבעה חרדים.

 

בתחילת השבוע אישרה הממשלה את המתווה לשוויון בנטל, שצפוי להגדיל את מכסת גיוס החרדים לצה"ל. 14 שרים תמכו בהצעה, 4 נמנעו. לפי המתווה, שאושר במאי האחרון בוועדה שבראשה עמד השר יעקב פרי, צעירים חרדים בגיל 21 יחויבו להתגייס לצה"ל בעוד ארבע שנים, למעט 1,800 בכל שנתון שיוגדרו "עילויים" וימשיכו ללמוד תורה. הוועדה המליצה גם כי יוטלו סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו. בהמשך יובא החוק לאישור הכנסת.

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי ואטילה שומלפלבי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מאה שערים הערב
צילום: גיל יוחנן
צילום: אהרון והב - סוכנות הידיעות "חדשות 24"
גינויים מקיר לקיר
צילום: אהרון והב - סוכנות הידיעות "חדשות 24"
מומלצים