שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האבולוציה של הגיבורים: וולברין

  עם סיגר, אלכוהול ופאות לחיים מהסבנטיז, כבש וולברין את לבם של רבים מחובבי ז'אנר הסופר-הירוז - לבד או כחלק מהאקס-מן. לרגל יציאת הסרט "וולברין", חזרנו לגלגוליו של גיבור העל הפוחז והמיוסר מקנדה

  הוא אולי לא נראה כמו גיבור על, אבל וולברין המרושל והמוזנח, עם הסיגר והאלכוהול ובלי שמץ של פוליטיקלי קורקט הוא בהחלט אחד כזה. אחרי הצלחתו כדמות ראשית בסרטי ה"אקס-מן", הוא זכה לסרט המוקדש רק לו ב-2009. עכשיו הגיע הסיקוול עם "וולברין". לרגל האירוע, אנחנו חוזרים לגלגוליו לאורך השנים - בקומיקס, בטלוויזיה ובקולנוע.

   

   

  היסטוריה על הנייר

  וולברין נחשב באופן מפתיע לאחד מגיבורי העל האהובים ביותר, אולם הוא נולד כדמות משנה אל תוך עולמו של הענק הירוק בחוברת הקומיקס של מארוול "Incredible Hulk #180" באוקטובר 1974. חודש לאחר מכן ערך הופעת בכורה מלאה בחוברת העוקבת של מארחו. אפשר להבין את הקשר בין השניים: אמנם האחד עצום ממדים וקולני והשני די זעיר ושתקני, אולם מדובר בשני גיבורים עם נטייה מסוכנת לרגישות יתר, אובדן שליטה, חייתיות ופראיות.

   

  וולברין בא לעולם מול הענק הירוק. "Incredible Hulk #180" ()
  וולברין בא לעולם מול הענק הירוק. "Incredible Hulk #180"

   

  ובכל זאת, מדובר בטיפוסים שונים. בעוד שהענק הירוק הוא אלטר-אגו של מדען מרוסן (ברוס באנר) שהתפרץ על רקע איומי האטום של המלחמה הקרה, וולברין הוא לוגן, שהוא ג'יימס היולט - חבילה אנושית מעוותת וגועשת אחת. למרות שבעולמו הבדיוני הוא נולד בסוף מאה ה-18, וולברין התעצב באמצע שנות ה-70 במוחו של לן וויין - שש שנים אחרי שזה הביא לעולם את הסופר-הירו הרוסי הראשון, רד-סטאר, עבור DC קומיקס.

   

  סופר-מארקט של סופר-הירוז - האבולוציה של הגיבורים ב-ynet:

   

  על פי הביוגרפיה שלו, ג'יימס היולט היה בן למשפחת חוואים קנדית אמידה. רצח אביו בידי משרתו הבוגדני, תומאס לוגן, היה הטראומה ששיחררה לראשונה את הניצרה מהטפרים שבכף ידו אשר ננעצו בגוף הרוצח שמת. בעקבות כך, הנער המוטנט סולק מהאחוזה וברח תחת השם לוגן לעיירת כורים בקולומביה הבריטית. אולם אחרי שהרג את חברתו בשוגג, נאלץ להימלט שוב כשהוא מזועזע מעצמו - הישר אל היער, אל חיקם של הזאבים המקומיים. כמו הילד מוגלי, רק בקנדה.

   

  וולברין ב"Wolverine: Origins #33" ()
  וולברין ב"Wolverine: Origins #33"

   

  אז שוב יש לנו יתום במנוסה, נסער, מבולבל, ועם שאיפה לצדק, מתובלת באלימות. כל אלו הפכו אותו ליעד מבוקש עבור שירותי הביטחון האמריקנים שגייסו אותו למלחמותיהם. הגנרלים מקנדה ואלו מארצות הברית תימרנו אותו. הם נטעו בעצמותיו אדמנטיום (סוג של מתכת בדיונית בלתי שבירה) וגם תודעה כוזבת, וניצלו אותו למטרותיהם - כנשק מועשר, לא כבן אדם. מי שכן התייחס אליו ככזה הוא פרופ' צ'ארלס אקסווייר, מייסד האקס-מן, שאסף אותו אל קבוצת המוטנטים - בה הפך וולברין לחבר גאה, אבל עם לא מעט בעיות בעבודת הצוות.

   

  אז מיהו וולברין?

  כילד בבית משפחת היולט, ג'יימס היה חלש וחולני (כמו יוצרו וויין), אולם הגנטיקה המוטנטית שלו קיננה תמיד בעצמותיו, והמתינה עד לאותה טראומה - עת צצו טפריו האמתניים שהיו חבויים באגרופיו. טפרים אלו היו לסמל המסחרי של הוולברין, אולם התכונה המשמעותית ביותר שלו היא יכולתו התחדשות של תאיו, וההחלמה המואצת שהיא מניעה. אין פציעה או חולי שגופו לא יכול לשאת, וכך כמעט שלא ניתן להכריעו באופן טרמינלי. לעזאזל, הבן אדם תקוע בגיל 30 כבר יותר ממאה שנה.

   

  וולברין ב"אקס-מן" הראשון ()
  וולברין ב"אקס-מן" הראשון

   

  התכונות הגנטיות של ג'יימס/לוגן הפכו אותו לאוצר טבע של קנדה, וכהרגלם השכנים האמריקנים מדרום חשקו בו וניצלו אותו למטרותיהם כנשק רב עוצמה. העמידות הפיזית שלו איפשרה לקולונל המיליטנט וויליאם סטרייקר לבצע בו ניסוי חולני, ולהטמיע בגופו אדמנטיום, שהפכו את שלדו לבלתי שביר ואת הטופרים לחדים וקטלניים במיוחד. הליך כירורגי זה הפך אותו למכונת מלחמה מגוייסת, אבל גיבורנו - הוא הרי זאב בודד, או יותר נכון גרגרן בודד (השם העברי של בעל החיים ממשפחת הגיריתיים הקרוי Wolverine). עזבו אותו מתהליכי חיול ומשמעת. וולברין הוא חיית פרא עצמאית.

   

  לוגן הוא מעין "ילד טבע" ופאות הלחיים העבותות שבפניו משוות לו מראה של היפי מהסבנטיז - בין "איזי ריידר" ודור הביט למלחמת וייטנאם. לכן אין פלא שהוא גם התחבר לקומונת האקס-מן - בית השאנטי המוטנטי. בחסותו של הגורו פרופסור אקס, הוא הצליח לתרגל מיומנויות סוציאליות וגם רומנטיות בקרבת ג'ין גריי. כאמור, עשו אהבה, לא מלחמה. 

   

  וולברין והחברים ב"אקס-מן 2" ()
  וולברין והחברים ב"אקס-מן 2"

   

  אבל בניגוד לילדי הפרחים של וודסטוק, וולברין אינו יפה נפש כלל וכלל. כזכור הוא קנדי במקור (מה שמחשידו ברכרוכיות טבעית), אולם בעבר נלחם עבור הצבא האמריקני במלחמת העולם הראשונה, ובזו השניה אכל מאותו המסטינג עם קפטן אמריקה. ברזומה שלו גם ביקור ביפן, שם קשר קשר עם סמוראים (וסמוראיות) מקומיים, שהפרו את מיומנויות הלחימה שלו. גם כחבר באקס-מן הוא נחשב לסמן הלוחמני והסוער של הארגון, ולא פעם פעל בניגוד לעקרונותיו הפציפיסטיים.

   

  מי נגד מי?

  לוולברין יש חשבון פתוח עם קולונל סטרייקר, ועם חברי היחידה שגיבש בתוכנית שלו ובראשם דדפול. מצד שני הוא מוביל לא פעם את המאבק של האקס-מן במגנטו (שמסוגל לתמרן את האדמנטיום שבגופו). אבל מעבר למחנאות בעולם גיבורי העל, יש לו עניינים לא פתורים עם עברו האישי. כך במקרה של דוג, בנו של תומאס לוגן - חבר קרוב של ג'יימס בילדותו, ואויב מר בבכרותו. בגרסאות מאוחרות יותר, הוא צץ מחדש כוויקטור קריד המכונה סייברטות'.

   

  וכאילו לא מספיקות הרגישויות הללו, לוולברין היו גם יריבויות לא פשוטות עם בנו דאקן מיחסיו עם אהובתו היפנית איטסו, אשר בגד בו בהשפעת סייבר ועור האדמנטיום שלו. גם אחיה של איטסו, סילבר סמוראי, נמנה על אויבי וולברין, לא פעם בשרותה של הטרוריסטית וייפר. מעבר לכך, התאהבותו בג'ין גריי סיבכה אותו לא פעם עם בן זוגה סייקלופ. העניין הפעוט שמדובר ביד ימינו של פרופ' אקס, לא השפיעה: כאמור, וולברין נאמן לעצמו לפני הקבוצה.

   

  על המסך

  הפופולריות המפתיעה של וולברין על דפי הקומיקס, הביאה אותו די מהר לטלוויזיה - לראשונה כאורח בסדרת האנימציה "ספיידרמן וחבריו המופלאים" ב-1982, ואחר כך בסדרות מבית מארוול שהוקדשו לחבורת האקס-מן, שם זכה למעמד מוביל. מעמד זה שודרג והתבסס בסדרת האנימציה שהוקדשה לו ב-2009, "Wolverine and the X-Men". באותה השנה הוא סגר מעגל גם עם הענק הירוק בסרט האנימציה "Hulk Vs", בו צץ בניסיון לדבר אל לבו של ההאלק.

   

  מתוך "Wolverine and the X-Men"

   

  הקשר החזק של וולברין ליפן ותרבות הסמוראים שהשפיעה עליו כל כך (וגם טראומת הפצצה האטומית בהירושימה, לה נחשף במהלך שהותו שם), הביאה אותו באופן טבעי ליצירות האנימה המקומיות. כך השתלב ב"Marvel Anime: X-Men" ואף זכה למיני-סדרה משלו, "Marvel Anime: Wolverine".

   

  וולברין מרגיש בבית ביפן "Marvel Anime: Wolverine"

   

  לצד החזית הטלוויזיונית, וולברין זכה לייצוג על המסך הגדול בדמותו של השחקן האוסטרלי יו ג'קמן, שמגלם אותו בנאמנות מרשימה מזה 13 שנה, מאז הופיע לראשונה בדמות גיבור העל הנועז בסרט "אקס-מן" הראשון של בריאן סינגר. לתפקיד היו לא מעט מועמדים - מהמוזיקאי גלן דנציג ועד לראסל קרואו ומל גיבסון. במירוץ זכה השחקן הסקוטי דאגריי סקוט, אולם אחרי שנאלץ לפרוש לטובת "משימה בלתי אפשרית", נסללה דרכו של ג'קמן לדמות, ומאז נאחז בה בציפורניו.

   

  ב"אקס-מן" הראשון מ-2000 וולברין מלוהק על ידי פרופסור אקס (פטריק סטיוארט) לקבוצת האקס-מן. מהר מאוד הוא משתלב והופך לדמות דומיננטית בין חברי האקס-מן ובעלילת הסרט. לצד מאבקיו בסייברטות' (טיילר מיין) ומגנטו (איאן מקלן), הוא מגלה את הצד הרגיש באישיותו שילווה אותו גם בשני הסרטים הבאים בסדרה - כמאהב מיוסר לג'ין גריי (פמקה ג'נסן) וכדמות אב מסורה לרוג (אנה פקווין).

   

  ברוך בואך לאקס-מן, וולברין

   

  ג'קמן חזר כוולברין שלוש שנים אחרי כן ב"אקס-מן 2" של סינגר, שם פגש גיבור העל המיוסר את מגנטו וקולונל סטרייקר (בריאן קוקס) - שניים מאויביו השנואים ביותר. ג'ין גריי לעומת זאת נדרש להכריע בין שניים מהגברים האהובים עליה ביותר - סייקלופ (ג'יימס מרסדן) ו-וולברין, אשר מוותר עליה בג'נטלמניות מפתיעה. 

   

  וולברין מול סטרייקר וליידי דת'סטרייק ב"אקס-מן 2"

   

  שלוש שנים נוספות עברו וצוות השחקנים שב ל"אקס-מן 3: המפלט האחרון", נפעם בהובלתו של ברט רטנר. וולברין בגילומו של ג'קמן שוב קיבל את מרכז הבמה כשעל הפרק אי היכולת שלו לעבוד בתיאום עם צוות גיבורי העל סביבו, ובהם סטורם (האלי ברי). בנוסף הוא נאלץ להשלים עם מות ג'ין גריי פעם אחת, ולקטול אותה בפעם השנייה עם תחייתה כמפלצת מרושעת.

   

  הטריילר של "אקס-מן 3: המוצא האחרון"

   

  וולברין קשור בגורלו לאקס-מן, ואף הבליח שוב בפריקוול של מת'יו ווהן "אקס-מן: ההתחלה" מ-2011 ברגע מבדח במיוחד. הוא גם ישוב לסרט הבא בבימויו של סינגר, "X-Men: Days of Future Past", אבל בינתיים היה היחיד בענף היוחסין הקולנועי של חבורת המוטנטים שזכה לענף נפרד עם סרט משלו, "X-Men Origins: Wolverine" ב-2009. בסרט זה מסופר סיפור חייו של ג'יימס היולט/לוגן - כילד בקנדה, ובהמשך כבוגר שנאלץ להיאבק בחברו לשעבר ויקטור קריד (ליב שרייבר).   

   

  "Go fuck Yourself". וולברין עם סיגר ובירה ב"אקס-מן: ההתחלה"

   

  עלילת סרטו של גאווין הוד מסתבכת כשנכנס לתמונה קולונל סטרייקר (דני יוסטון) ותוכנית נשק האקס שלו. ניסוי האדמנטיום הופך את וולברין למוכשר ביצירי התוכנית, ביניהם דדפול (ריאן ריינולדס), בלוב (קווין דוראנד), קסטרל (וויל.איי.אם), אייג'נט זירו (דניאל הני) ומאבריק (דומיניק מונהאן). הסרט מלווה את וולברין כשהוא מנסה להתחקות אחר סטרייקר וקריד, תוך כדי מאבק ביתר חברי הקבוצה שהתפרקה מאז. 

   

  וולברין - יכול גם לבד

   

  ערב יציאת "X-Men Origins: Wolverine" סערו הרוחות במארוול וחברת פוקס, כשעותק מלא של הסרט דלף לרשת וזכה לכ-4.5 מיליון הורדות לפני צאתו לאקרנים. היתה זו נקודת ציון במלחמה בין המפיצים לפיראטים ברשת, אולם נראה כי זו תרמה באופן אבסורדי להצלחה הקופתית, שהניבה כ-374 מיליון דולר בבתי קולנוע בכל העולם - סכום חלומי עבור "וולברין" שיצא השנה בבימויו של ג'יימס מנגולד ובכיכובו של ג'קמן, בו יוצא גיבורנו ליפן ונאבק בסילבר סמוראי ו-וייפר. עד כה הסרט איכזב עם 55 מיליון דולר בסוף השבוע של יציאתו.

   

  דבר המומחה: ד"ר קורד סקוט

  בתוך וולברין יש סדרה של סתירות. הוא חי שנים רבות, אבל מה שעושה אותו מעניין במיוחד הוא היותו יליד קנדה - המורשת הקנדית הזאת אף מציבה אותו כסמל ליחסים בין קנדה לארצות הברית. הוא אדם שיש ברשותו עוצמה ושליטה, אבל לעיתים קרובות הוא נשלט על ידי פעולות של אחרים. הכישורים הטבעיים שלו - התחדשות, כוח - הם חלק מהנטייה שלו לקחת סיכונים. הוא רוצה להיות אדם בזכות עצמו ולא חלק מקבוצה, בין אם זו מונהגת של ידי אמריקנים או אחרים.

    

  וולברין עם הסיגר ב"אקס-מן 3: המוצא האחרון" ()
  וולברין עם הסיגר ב"אקס-מן 3: המוצא האחרון"
   

   

  למרות שיש לו גוף קטן יחסית, הוא שרד הרבה נסיונות פיזיים שהיו הורגים כל אחד אחר, אבל וולברין הוא הדוגמה הקלאסית למה לא לעשות כסופר-הירו. בימיו המוקדמים הוא נראה עם סיגר, או כשהוא שותה אלכוהול. המראה שלו מזכיר תקופות מן העבר עם פאות הלחיים ושיערו הארוך, כניגוד לאיך שסופר-הירו או לוחם צבאי צריך להיראות. מכל הדמויות של מארוול, וולברין תמיד היה חביב עלי כי הוא מועד לטעויות עם חולשותיו האנושיות, אבל יש לו מצפון מוסרי שמניע אותו בכיוון הנכון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים