שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

אובמה: עדיין לא החלטתי כיצד להגיב בסוריה

נשיא ארה"ב אמר בריאיון כי לאמריקנים כבר ברור: אסד טבח בנשק כימי. "קיבלתי כמה אופציות מהצבא, אבל טרם החלטתי על התגובה", מסר והסביר באותה נשימה מדוע לא תהיה תקיפה נרחבת: "המטרה - הרתעה". היום יוצג האקדח המעשן

המידע בידיו, אבל הוא עדיין לא קיבל את ההחלטה הסופית: נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר הלילה (יום ה') לראשונה באופן מפורש שהבית הלבן הגיע למסקנה שמשטר אסד הוא שאחראי לטבח הכימי בפרברי דמשק בשבוע שעבר, אז נהרגו על פי טענות האופוזיציה הסורית יותר מאלף איש. למרות זאת, הוא הבהיר כי טרם החליט כיצד להגיב למתקפה הכימית ולעובדה שנחצה הקו האדום שהציב.  

 

יחד עם זאת, הוא דיבר על "מהלך מוגבל ותפור, לא כניסה לתוך עימות ארוך, לא חזרה על עיראק. אם נאמר בצורה ברורה והחלטית - תפסיק לעשות את זה, תהיה לזה השפעה חיובית על ביטחוננו הלאומי ונבטיח ישלא יעשה שימוש נוסף בנשק כימי נגד אזרחים חפים מפשע".

 

בדרך לתקיפה, כתבות נוספות

כך לא תיראה תקיפה בסוריה

התקיפה תתעכב? בריטניה רוצה הוכחות

ציר רוסיה-איראן: "צריך פתרון פוליטי"

 

אובמה אינו מחכה לדו"ח פקחי האו"ם וקובע חד-משמעית: "בדקנו את כל העדויות, ואנחנו לא מאמינים שהאופוזיציה מחזיקה בנשק כימי מסוג זה. אנחנו לא מאמינים שלאופוזיציה יש אמצעי השיגור של רקטות. הגענו למסקנה שהממשלה הסורית ביצעה את ההתקפה, וצריכות להיות לזה תוצאות בינלאומיות. התייעצנו עם בעלות בריתנו ועם הקהילה הבינלאומית. אין לי עניין להיכנס לעימות פתוח בסוריה, אבל אנחנו צריכים להבטיח שכשמדינה שוברת את הנורמות הבינלאומיות בנשק כימי, היא תישא בתוצאות".

 

בריאיון לרשת הטלוויזיה הציבורית PBS, לרגל 50 שנה לנאום "יש לי חלום" של מרטין לותר קינג, הוסיף אובמה כי קיבל כמה אופציות מהצבא הנוגעות לתקיפה אפשרית בסוריה, אך עדיין לא קיבל החלטה סופית.

 

צפו בקטע מהריאיון:

 

אובמה יודע: אסד הוא שטבח (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה יודע: אסד הוא שטבח(צילום: AP)
 

בריאיון אמר אובמה גם כי השימוש בנשק כימי בסוריה "משפיע על האינטרסים הלאומיים של ארצות הברית". הוא הסביר כי המטרה של תקיפה צבאית "מוגבלת" היא "לשלוח חץ שירתיע וימנע שימוש עתידי בנשק כימי". אובמה הבהיר בנוסף כי הוא רוצה להיות בטוח שאין שום אפשרות שהנשק הכימי יופנה לכיוונה של ארצות הברית.

 

מתקרבים לתקיפה, פרשנויות אחרונות

אין סיבה לפאניקה / רון בן ישי

טעות ידועה מראש. כשאמריקה מתערבת

תקדים לוב: אובמה יתקוף בסוריה בלי אישור?

 

הנשיא, בדבריו הפומביים הראשונים בנושא מאז יום שישי האחרון, דחה את האפשרות להתערבות אמריקנית ישירה למען המורדים, שנלחמים כבר שנתיים וחצי באסד. "מעורבות צבאית ישירה לא תסייע למצב בשטח", אמר אובמה, ופירט: "אמרתי שאם משטר אסד ישתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, זה ישנה את החישובים שלנו. הסיבה לכך היא לא רק הנורמות הבינלאומיות אלא גם האינטרסים הביטחוניים האמריקניים. ישנו איסור בינלאומי על שימוש בנשק כימי. בסוריה ישנו אחד ממאגרי הנשק הכימי הגדולים בעולם. זוהי מדינה שברירית באזור שברירי. יש לנו בעלות ברית שגובלות בסוריה. טורקיה היא בעלת ברית של נאט"ו, ירדן היא ידידה קרובה שאנחנו משתפים אתה פעולה, ישראל קרובה מאוד, יש לנו בסיסים בכל האזור".

 

אובמה הבהיר שפעולת ענישה והרתעה בסוריה לא תשים קץ למלחמת האזרחים, "אבל אנחנו רוצים שמשטר אסד יבין שעל ידי שימוש בנשק כימי בממדים גדולים נגד אזרחים, נשים וילדים, אתה לא רק שובר נורמות בינלאומיות וסטנדרטים של הגינות, אלא אתה יוצר מצב שיש בו השפעה על אינטרסים אמריקניים, וזה צריך להיפסק". אובמה הסביר: "מה שקורה בסוריה שובר את הלב, אבל כשמתחילים לדבר על המאגר הכימי הגדול בעולם שם, שבמשך הזמן שליטתם בו עלולה להתערער, והוא עלול להגיע לידי ארגוני טרור שבעבר העלו את ארה"ב על הכוונת שלהם, אז הנשק הכימי הזה יכול להיות הרסני. אנחנו רוצים להבטיח שזה לא יקרה. יש סיבות להתנגדות העולמית לשימוש בנשק כימי".

 

לנשיא האמריקני הדבר כבר ברור, אבל כדי שגם אזרחיו והעולם כולו ישתכנעו, יפרסמו היום במשותף ארצות הברית ובריטניה את דו"ח המודיעין שמצביע על אחריותו של משטר אסד לטבח הכימי בפרברי דמשק. המגזין הגרמני "פוקוס" פרסם השבוע שהבסיס האפשרי לדו"ח הוא שיחות שיירטה יחידה 8200 בחיל המודיעין של צה"ל. לפי הפרסום, ביחידה צותתו לבכירים סורים בזמן ההפגזה הכימית, וההאזנות העלו כי אסד הוא שאחראי למתקפה בפרברי דמשק.

 

בינתיים, דווקא בעלת הברית בריטניה היא זו שמעכבת את התקיפה, שעל פי הערכות שונות הייתה עשויה להיפתח כבר היום. לונדון סבורה כי יש לבחון תחילה את דו"ח פקחי האו"ם על המתקפה הכימית ולחכות עד יציאתם מסוריה, לפני שהקואליציה תתקוף את דמשק. בשיחה בין ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בה הביעו השניים תקווה שמועצת הביטחון תגיע להסכמה על תגובה לסוריה.

 

בתוך כך דיווחו גורמים רשמיים בארה"ב שחיל הים מגביר את נוכחותו במפרץ הפרסי ושולח לאזור נושאת מטוסים שתתווסף לזו שכבר נמצאת שם. הם אמרו שהצעד היה מתוכנן ולא מצביע על תקיפה אפשרית בסוריה.

 

מבית נדרש אובמה לספק תשובות. יו"ר בית הנבחרים האמריקני ג'ון ביינר דחק בו לפנות בעצמו לקונגרס ולהסביר את הבסיס החוקי לפעולה צבאית בסוריה ואת "ההשפעה המתוכננת של תקיפה כזו". זאת לאחר שחברי קונגרס רבים התלוננו שלא התייעצו עמם בנושא. בעקבות כך דווח כי בכירים בממשל יעדכנו היום את בכירי הקונגרס במצב בסוריה.

 

עדדכונים אחרונים על ההכנות לתקיפה

התקרבות בין מוסקבה לטהרן: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שוחח בטלפון עם נשיא איראן על הסוגיה הסורית. השניים אמנם הצהירו כי שימוש בנשק כימי אינו מתקבל על הדעת, אך הביעו התנגדות משותפת להתערבות צבאית בינלאומית. "שני הצדדים מדגישים את הצורך לחפש פתרון פוליטי בסוריה", מסרה רוסיה.

 

גורם צבאי בכיר מעריך כי הסבירות לתגובה סורית נגד ישראל נשארה נמוכה, אך הוסיף: "יש לנו אחריות להגן על אזרחינו ולהתכונן לכל תרחיש". בצה"ל ביקשו גם להבהיר: "התקיפה הצפויה היא פעולה אמריקנית לחלוטין, ומעורבותנו היא רק בתור שכנים לסוריה".

 

עקב העומס ביומיים האחרונים על עמדות חלוקת ערכות מגן הוחלט להאריך את שעות הפעילות של סניפי הדואר ברחבי הארץ שבהם ניתן לקבל מסכות. עם זאת, כתבנו יואב זיתון מעדכן כי בשלב זה לא ייפתחו מוקדי חלוקה נוספים. כתבנו אחיה ראב"ד מוסר שבעקבות האלימות והדוחק בתחנת חלוקת ערכות המגן בשכונת הדר בחיפה הוחלט להעביר את התחנה להיכל הספורט ברוממה, ברחוב פיק"א.

 

באישור הקבינט המדיני-ביטחוני החל גיוס מילואים מצומצם. בין היתר צפויים להיקרא לשירות חיילי מילואים לצורך הפעלת הסוללה השישית והחדשה של מערכת "כיפת ברזל", שצפויה להיפרס לראשונה באופן מבצעי באחד האתרים בצפון הארץ או במרכזה. בין היתר, ייפרשו סוללות באזור העמקים ובצפת. גם מערכות החץ והפטריוט דרוכות.

 

גורם אמריקני בכיר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המתקפה על סוריה עשויה להימשך כמה ימים. "האפשרויות אינן מוגבלות ליום אחד", אמר הגורם האמריקני, והדגיש כי ארצות הברית תעמוד בראש חזית נגד אסד: "אנחנו מדברים עם כמה בעלות ברית על השתתפותן בקואליציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה. עדיין מתלבט
צילום: AP
מומלצים