שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרב סתיו נגד הרפורמים: מכניסים התבוללות בדלת האחורית
  הסמן המתון ביהדות האורתודוכסית מצא עצמו היום בתפקיד הגורם השמרן, בעימות חריף מול מנהיגי הרפורמים בארה"ב: "אתם רוצים שאכיר בילד של צ'לסי קלינטון כיהודי? אתם רוצים שאכיר ברב שחיתן אותה כרב?" שאל. מנהיג התנועה הרפורמית בתגובה: "מדינת ישראל מרחיקה יהודים"

  יו"ר ארגון רבני "צהר", הרב דוד סתיו – במתקפה חזיתית נגד הרפורמים ונישואי התערובת של יהודי ארצות הברית: "אתם מכניסים לי נישואי תערובת בדלת האחורית?" ספק אמר ספק שאל את הנוכחים, ובהם נציגי קהילות צפון-אמריקה הנמצאים כעת בביקור בישראל, ונשיא התנועה הרפורמית, הרב ריק ג'ייקובס.

   

  << הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

   

 1. הדרך לאיי.די.בי עוברת בקבר הרבי מלובביץ'

   

  מי שנחשב למועמד המתון במרוץ לרבנות הראשית, מתח היום (ג') ביקורת חריפה, פומבית וישירה על המתבוללים בארצות הברית, הארגונים היהודיים התומכים בהם – ולא שכח גם את צ'לסי קלינטון, בתם של ביל והילרי, הנשואה ליהודי.

   

  "בעיית ההתבוללות בארה"ב היא לא רק בעיה של היהודים האמריקאים", אמר, "זו גם הבעיה שלנו. יש ים של טקסים, ויש ים של אנשים שרוצים לעשות טקסים. צ'לסי קלינטון התחתנה עם בחור יהודי. אני לא מתווכח על הלגיטימיות שלכם לחשוב מה שאתם חושבים. אבל אתם רוצים שאכיר בילד של צ'לסי קלינטון כיהודי?" שאל, "אתם רוצים שאכיר ברב שחיתן אותה כרב?"

   

  "יש לנו אחריות לעם ישראל"

  דבריו של הרב סתיו, רבה של שהם, נאמרו במסגרת המחזור השני של מפגש השדולה ליחסי ישראל- ארצות הברית

  בראשות ח"כ נחמן שי, שבו נכחו ח"כים לצד נציגי הפדרציות היהודיות בצפון-אמריקה, ובראשם ג'רי סילברמן המנכ"ל. בין הנוכחים - גם ג'יי רודרמן, מי שעומד בראש קרן רודרמן יוזמת השדולה, וכאמור נשיא התנועה הרפורמית, הרב ריק ג'ייקובס.

   

  הרב סתיו, שספג לאחרונה ביקורת קשה מהזרמים האורתודוכסים השמרניים בישראל בעקבות "חוק צהר", מצא עצמו בתפקיד הגורם השמרן, ואמר כי "החוק במדינת ישראל דורש להבטיח את ההמשכיות של החברה הישראלית, ואני צריך לשמור על המסגרת הקיימת. מי שמשלם את המחיר הכבד ביותר על חוק נישואין וגירושין היא תורת ישראל".

   

  לדבריו, "הסיבה שבגללה שונאים את התורה ורבניה היא הכפייה הזאת. אנשים לא מכירים את העולם האוהב בתורת ישראל, כי מרבית הציבור מכיר את התורה באמצעות 'הפקיד הרושם", והוסיף: "אנחנו מוכנים לשלם את המחיר הכבד הזה, בגלל אחריותנו לעם ישראל ולרצוננו לשמור על שלמותו ואחדותו, למרות שבטווח הקצר זה גורם לעוינות כלפי התורה וחכמיה".

   

  הרב ג'ייקובס: "אנחנו לא שווים במדינת היהודים"

  דבריו של הרב סתיו נאמרו במהלך מפגש בכנסת שהנועד לציין דווקא עידן של שיתוף פעולה והידוק יחסים

  עם הזרמים השונים ביהדות ארה"ב, והמתקפה שלו באה בעקבות ממצאי הסקר שערכה קרן רודרמן בקרב אזרחי ישראל בנושאי דת. לפי ממצאי הסקר שנערך על ידי חברת "טלסקר", 68% מיהודי ישראל מודאגים מהזינוק הדרמטי של שיעור נישואי תערובת בארצות הברית.

   

  העלייה בשיעור נישואי התערובת תועדה זה מכבר באמצעות סקר נרחב שערך מכון המחקר האמריקני "פיו" (PEW), שהעלה כי יותר ממחצית מיהודי ארה"ב (58%) נשואים לבן זוג לא יהודי.

   

  ג'יי רודרמן, נשיא קרן רודרמן, ציין כי "החברה הישראלית והקהילה היהודית-אמריקאית חיות בשתי מציאויות שונות, ויהדות ארה"ב ממלאת תפקיד אסטרטגי בהבטחת עתידה של מדינת ישראל. הקרן שלנו סייעה בהקמת השדולה ליחסי ישראל-ארה"ב בכנסת, במטרה לעודד שיח יותר מעמיק ומתוחכם בין שתי הקהילות".

   

  הרב ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה ליהדות רפורמית, אמר בכינוס כי "החברים, התורמים והמנהיגים של אייפק והפדרציות הם רפורמים וקונסרבטיבים. יש לנו מחויבות בלתי אמצעית לתמיכה במדינת ישראל ובאזרחיה". אך לדבריו, "עם פרישתו של הסנטור ליברמן, כל חברי הסנאט ובית הנבחרים יהיו רפורמים או קונסרבטיבים".

   

  לדברי ג'ייקובס, הרפורמים והקונסרבטיבים הם מנהיגים המעורבים בכל חלקי החברה האמריקאית, ורק ישראל נותרה "הדמוקרטיה היחידה בעולם שמפלה זרמים של יהדות, המייצגת את מרבית היהודים בעולם". הוא טען כי "מדינת ישראל מרחיקה יהודים, מפלה אמריקאים רבים, ושוחקת את תדמיתה של ישראל כבית דמוקרטי המאפשר חופש דת. אנחנו לא שווים במדינת היהודים. אנו מאמינים שיש יותר מדרך אותנטית אחת להיות יהודי."

   

  "הרבנות חושבת במונחי טוהר הגזע היהודי"

  נשיא השדולה, ח"כ נחמן שי, אמר בתגובה לדבריהם של הרב סתיו והרב ג'ייקובס כי "גם כשהם חולקים

  האחד על השני, יש מכנה משותף לשני הזרמים: הדאגה והשמירה על העולם היהודי. כך צריך לנהוג בעולם שמתכווץ והולך ועומד בפני מבחנים קשים".

   

  ח"כ מירב מיכאלי ("העבודה") שנכחה בדיון, אמרה כי "העניין עם הרבנות האורתודוקסית בישראל, שהיא חושבת במונחי טוהר הגזע היהודי. זאת לא הייתה הכוונה של ההלכה, וזאת דרך רעה מאוד לשמור על העם היהודי היום.

   

  "הרבנות האורתודוקסית מנהלת קרב מאסף על כוחה לקבוע מיהו יהודי על גבם של אזרחיות ואזרחי ישראל, ועל חשבון יחסינו עם יהדות ארה"ב. תפקידה של הכנסת להביא להפרדת דת ומדינה, כדי שכל אחת ואחד יוכלו להיות יהודיות על פי דרכן".
 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יששכר רואס
  הרב סתיו, הרב ג'ייקובס וג'יי רודרמן
  צילום: יששכר רואס
  מומלצים