שתף קטע נבחר

ברית הזוגיות וחוק צהר: הקרב על הזהות היהודית

עם הגשת חוק "ברית הזוגיות" ואישור "חוק צהר" - מעמיק הקרע בתוך היהדות האורתודוכסית בישראל. הרב אורי גנזל מרבני צהר, והרב החרדי דב הלברטל - נפגשים לעימות סוער באולפן ynet: הלברטל: "רבני 'צהר' מובילים להתבוללות". גנזל: "בגלל אנשים כמוך מתרחקים מהיהדות"

ביום שאחרי אישור "חוק צהר" בקריאה שנייה ושלישית, ועם הגשת הצעת חוק "ברית הזוגיות" היום (ג') - מעמיקה התהום בין המגזר השונים בישראל: בעוד הציבור החילוני מרוצה, הרחוב החרדי באבל ממה שמכנים שם צעד נוסף בדרך לאובדן הזהות היהודית של המדינה.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

 

אף שהחוק איננו מחסל את המונופול של הממסד האורתודוכסי על הנישואין בישראל, הרי שהפיכת רישום הנישואין לעל-אזורי, מייצרת תחרות פנימית בתוך הממסד האורתודוכסי. אם עד היום אפשר היה להירשם רק ברבנות באזור המגורים או ביישוב שבו הזוג מתחתן - הרי שכעת ניתן יהיה להינשא בכל מקום בארץ, מה שמהווה הקלה משמעותית לאוכלוסיות שהיו, עד היום, "בנות ערובה" בידיי רבנויות מחמירות באזור מגוריהן, כגון גרים וחילונים.  

 

"יש פה מאבק על הזהות היהודית במדינה, ומאבק על הסמכות בענייני דת במדינה", אומר הרב החרדי דב הלברטל, לשעבר ראש לשכת הרב הראשי לישראל. "מאבק סביב השאלה היא מיהו יהודי ומהי יהדות. מה שרבני 'צהר' עשו זה צעד לא קטן בגישה ההומניסטית הליברלית המערבית, מה שנקרא הציונות הפוסט-יהודית".

 

"אנו נמצאים בחורבן תרבותי"

הרב הלברטל טוען כי מדובר בשלב נוסף בשידוד מוסד הנישואין. "כל זה מוביל לאווירה של קרירות, אווירה לא יהודית, וצא וראה מי מתנגד לחוק הזה: כל גדולי ישראל", הוא מדגיש. "הכותרת ב'יתד נאמן' אמרת שהחוק הזה הוא לדיראון עולם".

 

בתגובה, מכנה הרב אורי גנזל מרבני "צהר" את קביעותיו, "דברי בלע" ו"הבנת פנים". בדיון סוער באולפן ynet הוא מאשים את המגזר החרדי כמי "שהרחיק ומרחיק ציבורים רבים מהיהדות, בדיוק בגלל הגישה שהרב הלברטל מציג", לדבריו. וקובע כי מדובר בלא פחות מ "יום היסטורי".

 

"זו בהחלט היסטוריה", אומר הרב הלברטל, ומוסיף: "אנחנו נמצאים בחורבן תרבותי; במאבק התרבותי הקשה ביותר שידעה ישראל מאז היווסדה. זו היסטוריה של התבוללות. בארה"ב מתבוללים 70% מהיהודים, וגם זו היסטוריה. לנקודה הזו מובילים רבני 'צהר'. הם לא אוהבים את היהדות".

 

הרב גנזל לא נותר חייב, דרש מהרב הלברטל התנצלות, והוסיף כי "אחוז גדל והולך שמתרחק מהיהדות בעם ישראל, זה בגלל אנשים כמוך, שנמצאים במגדל שן כמעט אוטיסטי שלא מתעניין כהוא-זה בגורל העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום, ניצן דרור ואורי דוידוביץ
הרב גנזל נגד הרב הלברטל: מיהו אורתודוכס?
צילום: אלי מנדלבאום, ניצן דרור ואורי דוידוביץ
צילום: shutterstock
היסטוריה חיובית?
צילום: shutterstock
מומלצים