שתף קטע נבחר

דו"ח חמור: הקבלן בחדרה חסך במוטות ברזל

דו"ח הנדסי ראשוני, שהוכן עבור היזמית גינדי השקעות והחברה הקבלנית אורתם מליבו בעקבות קריסת המרפסות בחדרה, מצביע על כשלים חמורים בתוכנית הביצוע. הדו"ח קובע כי הקבלן המבצע חסך בברזל בבניית המרפסות: "זה נס שהמרפסת לא נפלה מיד, המרפסות נראו תלויות כמו סדין"

"נראה כי אך זהו נס שהמרפסת של הקומה השמינית לא נפלה מיד עם פירוק התבנית שלה". כך פותח הדו"ח ההנדסי הראשוני שהוכן עבור גינדי השקעות ואורתם מליבו, מיד לאחר קריסת המרפסות בבבניין המגורים בפרויקט "גינדי פארק חדרה" ברחוב נחל פורת במזרח העיר. לצפייה בדו"ח המלא לחצו כאן.

 

קריסת המרפסות בחדרה - כותרות אחרונות:

 

נזכיר כי לפני כשבוע (בלילה שבין יום ראשון לשני), קרסו המרפסות בשתי הקומות העליונות בבניין בן 9 קומות ברחוב נחל פורת 8. למרבה המזל לא היו נפגעים בנפש, למרות שאכלוסו של הבניין התחיל מספר ימים קודם לכן.

 

מדובר בבניין אחד מצמד בניינים שאוכלסו בפרויקט ששיווקה גינדי השקעות ובנתה עבורה אורתם מליבו. בעקבות התקרית פונו שני הבניינים מדיירים, העירייה שללה את טפסי האכלוס ואף בוחנת את ביטול היתרי הבנייה, היזם והקבלן מאשימים זה את זה והדיירים בפרויקט דורשים לבטל את חוזי המכר.

 

צילומים מתוך הדו"ח:

 (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ) (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע
(צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ)

 (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ) (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע
(צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ)

 (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ) (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע
(צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ)

 (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ) (צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע
(צילום: ישראל דוד - דוד מהנדסים בע"מ)

 

כמעט ואין ברזל  

הדו"ח המיוחד, עליו חתומה חברת ההנדסה דוד מהנדסים שהוכן כחוות דעת ראשונית מיד לאחר האירוע, מצביע על כשלים יישומיים חמורים והתעלמות מהוראות תוכנית הביצוע. על פי הדו"ח, ישנם שני טיפוסים של מרפסות ובשניהם נחסך השימוש בברזל. בטיפוס הראשון, לדוגמא, התכנון דרש 11 מוטות ברזל ועוד 6 מוטות. בפועל, השימוש היה ב-4 מוטות בלבד.

  

עוד מצאה הבדיקה כי לא היה ברזל עליון (דבר הכרחי כאשר מדובר במרפסות מרחפות), אלא מוטות תחתונים בלבד. בנוסף, נמצא כי במרפסת מאותו הטיפוס בוצעה הפסקה של היציקה בין המרפסת לבין המבנה.

 

במרפסות מהטיפוס השני נכתב בדו"ח כי "הברזל היחידי שהוחדר לפי התכנון המקורי לא יכול היה לעמוד בכוח המתיחה והוא נזל ונחתך". עוד נכתב כי נעשה שימוש בקלקר שהיה אמור להיות מוסר עם היציקה. "בקורה המזרחית שני המוטות לא חדרו לתוך קיר המבנה וקורה פשוט התנתקה בפשטות ללא מאמץ".

 

הדו"ח כולו מגובה בצילומי תקריב שבוצעו בסמוך לאירוע הקריסה, ומצביעים על החסר בברזל. המרפסות "נראות תלויות כמו סדין", נכתב לצד התמונות. למרות זאת, נכתב בדו"ח כי מדובר בסיכום ראשוני ושיש לבצע בדיקה מפורטת יותר על מנת להביא את מחברי הדו"ח למתן המלצות להמשך טיפול.

 

תגובות

דובר חברת גינדי השקעות, צבי וילדר, מסר הבוקר בתגובה לפרסום הדו"ח ב-ynet כי "חברת גינדי מבינה לליבם ולמצוקתם של הדיירים. החברה שמה בראש סדר העדיפויות שלה - לפני כל דבר אחר - את הטיפול בדיירי הפרויקט בחדרה ותעשה כל שביכולתה לתת מענה מהיר ומיטבי לכל צורכיהם. החברה פועלת בכל האמצעים לכך שחברת מליבו, אשר בנתה את הפרויקט, תתקן כל מה שיידרש על מנת שהדירות יעמדו בתקנים הגבוהים והמחמירים ביותר ועל מנת שהדיירים יאכלסו את דירותיהם בהקדם. מיד עם קרות האירוע הבלתי צפוי, פעלה החברה כדי לתת פתרונות מיידיים לדיירים ולצורכיהם.

 

"בשלב הראשון, החל מיום פרוץ האירוע, שוחחו המנהלים הבכירים בחברה עם כל אחת ואחת מהמשפחות בשני הבניינים, על מנת לזהות את צרכיהן ולגבש פתרונות מהירים בזמן אמת. כ-30 משפחות בחרו להשתכן בבית מלון בנתניה, שבו הסדירה החברה באופן מיידי הסעות לבתי הספר, גני הילדים ומקומות העבודה, אירוח מלא במלון כולל הסעדה, שירותי כביסה באמצעות מכבסה חיצונית, הפעלות לילדים בסופי השבוע ותורנות של נציגים מהחברה בכל שעות היום, על מנת לתת מענה פרטני לדיירים לרבות פתרונות ייחודיים לדיירים בעלי צרכים מיוחדים. יתר הדיירים בחרו להישאר בפתרונות מגורים עצמאיים ולקבל שווה ערך כספי.

 

"החברה עומדת בקשר רציף עם הדיירים ונציגיהם, על מנת לתת מענה לכל צורך ובעיה בתקופת הביניים, ובמקביל היא פועלת בכל האמצעים על מנת לאפשר את האיכלוס והחזרה לחיי שגרה בהקדם".

 

מנכ"ל אורתם מליבו, אמיר נחום, אמר אתמול כי "לא ברור שזו תקלה שלנו... הדו"ח אומר שהיה פנצ'ר, אבל לא בדק ממה הוא נובע, ולא בדק תכנון ושיטת ביצוע. אם הליקוי הוא של הפועלים, זה לגיטימי שיטעו. צריך בקרה עליהם. אבל צריך לזכור שאנחנו חברה שעובדת לפי נהלים. גם בפרויקט הזה לא יצקנו קוב בלי אישור קונסטרוקטור. הקונסטרוקטור אינו מטעמנו, וגינדי אחראית עליו. אנחנו קיבלנו טופס אכלוס לשני הבניינים. ייתכן שהכשל הוא בתכנון".

 

עוד אמר נחום כי "אנו בונים 4,000 דירות ב-60 אתרי בנייה... קירקענו את כל הבנייה ובדקנו מחדש את כל האתרים - ואני יכול להגיד בשקט כי זה מקרה נקודתי. אין סכנה ביתר המקומות שאנו בונים, בתי חולים, תחנות רכבת, משרדים ומגורים. מאז 2004 בנינו 10,000 דירות, וזה מקרה ראשון ויחיד. יש כשל נקודתי, וצריך לבדוק מה גרם לו". על פרסום הדו"ח טרם התקבלה תגובה מאורתם מליבו.

 

אתמול מסר עו"ד אלי זהר ממשרד עוה"ד גולדפרב זליגמן, המלווה את הפרויקט מתחילתו מטעם גינדי השקעות, כי "חברת גינדי השקעות רואה במליבו אחראית ישירה ומלאה לאירועים בפרויקט בחדרה. הניסיונות של מליבו להפנות את הזרקור כלפי גינדי הינם בלתי ראויים ולא חוקיים. עם זאת, מרגע קרות האירוע לקחה על עצמה גינדי את הטיפול המלא בדיירים, ובכלל זה מציאת פתרון מיידי לדיור חליפי ומתן מענה מיטבי לצרכיהם השוטפים של הדיירים בתיאום איתם ועם נציגיהם. נושא הטיפול בדיירים, וההיענות לצרכיהם ולמצוקתם, עומדים בראש סדר העדיפויות של חברת גינדי ובכך עוסקים סביב השעון מנהלי החברה ועובדיה.

 

"במקביל, פועלת גינדי מול מליבו לכך שכל הכשלים שנתגלעו בבניינים יתוקנו על ידה במהירות המירבית ועל פי תקני הבטיחות המחמירים ביותר. יודגש כי מלכתחילה נבחרה חברת מליבו על ידי גינדי בשל המוניטין והניסיון המוכח של מליבו בביצוע פרויקטים שכאלה. במסגרת ההתקשרות בין גינדי לבין מליבו, נקבע במפורש כי מליבו היא האחראית לכל הקשור להקמת הפרויקט וביצוע עבודות הבנייה על פי כל התקנים והדרישות המחמירים ביותר ולפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
המרפסת שקרסה בחדרה
צילום: חסן שעלאן
מומלצים