שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי 26 חודשים: ענת קם שוחררה מהכלא
  הצעירה שהורשעה במסירת מידע סודי והחזקת ידיעה סודית השתחררה אחרי ניכוי שליש ממאסרה. "אני מרגישה מצוין", אמרה בצאתה מכלא נווה תרצה, ואחרי שהגיעה לבית הוריה הוסיפה: "בדיעבד הייתי עושה דברים אחרת"

  לאחר שנתיים וחודשיים בכלא - ענת קם יוצאת לחופשי: ענת קם, שהורשעה במסירת מידע סודי והחזקת ידיעה סודית, יצאה הבוקר (יום א') משערי כלא נווה תרצה, לאחר שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה מוקדם יותר החודש לנכות שליש מתקופת מאסרה, בשל התנהגות טובה. "אני מרגישה מצוין", אמרה בצאתה. היא לא הגיבה לקריאות "בוגדת" של פעילי ימין ואמרה: "אני מתעלמת".

   

  אחרי שהגיעה לבית הוריה בירושלים הוסיפה קם: "בדיעבד הייתי עושה דברים אחרת. התוכניות שלי להשלים שעות שינה לא ישנתי טוב בלילות האחרונים".

   

  ענת קם משתחררת מהכלא, הבוקר    (צילום:ניצן דרור)

  ענת קם משתחררת מהכלא, הבוקר    (צילום:ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עוד בחדשות:

  "אני נוסע לאושוויץ. נשיקות". מכתבי הימלר

  הפצ"ר ל-ynet: "צריך להגן גם על פלסטינים"

  מתייצבים במתקן חולות: "מפחדים להסתבך"

   

  קם, שמסרה מסמכים מסווגים לעיתונאי אורי בלאו, נידונה ל-4.5 שנות מאסר והיא החלה לרצות את עונשה בנובמבר 2011. אבל בדצמבר 2012 קיבלו שופטי בית המשפט העליון חלקית את הערעור שהגישה והורו לקצר את העונש ל-3.5 שנים. חודשיים נוספים מהעונש קוצרו בשל שחרור מנהלי - הנקבע על-פי תקן הכליאה של השב"ס ומספר האסירים - ובסך הכול ריצתה קם 26 חודשי מאסר בכלא.

  ענת קם בצאתה מהכלא (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ענת קם בצאתה מהכלא(צילום: מוטי קמחי)

  קם בכניסה לכלא נווה תרצה בנובמבר 2011 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  קם בכניסה לכלא נווה תרצה בנובמבר 2011(צילום: ירון ברנר)

  בדצמבר 2009 נעצרה קם, ששירתה בעבר כפקידה בלשכת מפקד פיקוד מרכז בתקופת האלוף יאיר נוה, בחשד שהעבירה לכתב "הארץ" אורי בלאו יותר מ-2,000 מסמכים - חלקם סווגו "סודי ביותר". היא צרבה את המסמכים והעתיקה אותם לאחר מכן למחשבה הביתי. בעזרת המידע שהעבירה אליו קם, אז כתבת באתר "וואלה", פרסם בלאו החל מנובמבר 2008 כמה כתבות, בהן כתבה על התנקשויות צה"ל במבוקשים פלסטינים, לכאורה בניגוד להנחיות בג"ץ. הכתבות לרבות המסמכים שהוצגו בה אושרו לפרסום על-ידי הצנזורה הצבאית.

   

  המסמכים, ברמות סיווג שונות, כללו בין השאר תוכניות מבצעיות של צה"ל (לרבות כאלו שעדיין לא מומשו), פקודות מבצעיות של המטכ"ל, סיכומי הערכות מצב ופגישות בין גורמים מבצעיים בכירים, סדרי כוחות של הצבא, ידיעות מודיעין רגישות, סיכומי תרגילים, מסמכים לגבי תורת לחימה ואמצעי לחימה, תפיסות הפעלה של הצבא, תוכניות מגננה של פיקוד המרכז ותוכניות להתמודדות עם התלקחות בשטחים. 

  ענת קם בבית הוריה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  ענת קם בבית הוריה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
   

  באוקטובר 2011 גזרו שופטי בית המשפט המחוזי בתל-אביב על קם 4.5 שנות מאסר. השופטים ציינו כי "מדובר בכמות בלתי נתפסת של 2,085 מסמכים, שהנאשמת העתיקה לתקליטור ומצוי

   בהם ידע מקצועי ומודיעיני". הם אמרו כי המחשב של קם לא היה מאובטח וכך גם ככל הנראה מחשבו של אורי בלאו. הם ציינו כי "אם צה"ל לא יכול לתת אמון בחייליו הוא לא יוכל לתפקד כצבא סדיר".

   

  בדצמבר 2012 קיצרו שופטי בית המשפט העליון את עונשה של קם בשנה. השופטת עדנה ארבל הקריאה חלק מגזר הדין באולם וציינה כי מעשיה של קם מחייבים כי תרצה מאסר בפרק זמן מהותי, אולם גזר הדין שניתן בבית המשפט המחוזי אינו משקף את הנסיבות ואת העובדה שקם הודתה במעשים, חסכה זמן שיפוטי, שיתפה פעולה עם חוקריה, ריצתה מעצר בית ארוך ויש סבירות נמוכה שתשוב למעשיה.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אחרי 26 חודשים: ענת קם שוחררה מהכלא"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים