שתף קטע נבחר

בגלל מע"מ 0%? התייקרות קרקע באשקלון

משרד השיכון שיווק בהצלחה 400 יחידות למגורים בשכונת "אגמים" בדרום אשקלון. המחיר הממוצע ליחידה עמד על 115 אלף שקל - כ-20% יותר מבשנה שעברה. אמיר וינשטוק מאתר מדלן: ההתייקרות נובעת מכך שמחירי הדירות בשכונה רלוונטיים להטבת המע"מ. משרד השיכון: אין קשר

מזה כחודשיים, השיח בשוק הנדל"ן הוא אחד: מה יקרה למחירי הנדל"ן לאחר אישור הטבת מע"מ בשיעור 0%, ואישור תוכנית "מחיר המטרה"? אולי ניתן למצוא תשובה לשאלה זו בתוצאות מכרזים באשקלון, שפרסם הבוקר (ב') משרד השיכון, המצביעות על כך שקבלנים משלמים יותר על יחידות קרקע למגורים.

 

לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

אתמול אחר הצהריים פתחה ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון את תיבת ההצעות, ושיחררה 400 יחידות למגורים בחמישה מתחמים בשכונת "אגמים" בדרום אשקלון. המועד האחרון להגשת הצעות במכרז היה 28 באפריל, כלומר לאחר ששוחררו לאוויר יוזמות הממשלה להוזלת מחירי הדיור.

 

בשבועות האחרונים פורסמו מספר יוזמות ממשלתיות בעניין מחירי הנדל"ן: תוכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להעניק הטבת מס של 0% מע"מ לזכאים הרוכשים דירה ראשונה מקבלן; וכן תוכניתו של שר השיכון, אורי אריאל, לחייב קבלנים הזוכים במכרזים לרכישת קרקע במתחמים גדולים, למכור דירות לזכאים במחיר הנמוך בכ-20% ממחיר השוק.

 

תוך 3 שנים: עליה של 27%

במכרז באשקלון, שתוצאותיו פורסמו היום, רכשו הזוכים את הקרקע בעלות ממוצעת של 115.5 אלף שקל (כ-16.5 אלף שקל ליחידת דיור בתוספת הוצאות פיתוח ממוצעות של כ-99 אלף שקל. המחירים כוללים מע"מ).

 

ומה היו המחירים בעבר באותה שכונה? השוואה שביצע אתר מדלן, בין מחירי היחידות ששווקו בעבר לבין מחירי היחידות בשיווק הנוכחי, מצאה כי המחירים עלו בכ-20% ביחס לשנה שעברה ובכ-27% ביחס למחירים לפני שלוש שנים. "במכרז הקודם בשנת 2013 עמד המחיר הממוצע על כ-97 אלף שקל, ובמכרז בשנת 2011 המחיר עמד על כ-91 אלף שקל", אמר אמיר וינשטוק, ממקימי אתר מדלן.

 

לדברי וינשטוק, ההתייקרות שנרשמה במכרז האחרון נובעת מהעובדה שמחירי הדירות בשכונה רלוונטיים לתוכנית המע"מ של שר האוצר - המגבילה את מתן ההטבה לדירות שמחירן המקסימלי 1.6 מיליון שקל. "במהלך שנת 2013 נמכרו בשכונה כ-110 דירות בנות ארבעה חדרים במחיר ממוצע של כ-850 אלף שקל", הוסיף וינשטוק.

 

עליית המחירים במכרז האחרון מאששת במידת מה את חששות המתנגדים לתוכנית לפיד, המזהירים כי היא תביא לתוצאה הפוכה - הגדלת ביקושים וכתוצאה מכך עליית המחירים.

 

הזוכים: קבלנים ועמותת רכישה

הצלחת שיווק חמשת המתחמים הגיעה לאחר שורת כישלונות. בשלוש השנים האחרונות ניסתה רשות מקרקעי ישראל לשווק פעמיים, ללא הצלחה, ארבעה מתוך חמשת המתחמים בשכונה.  

 

חברת גרופית נכסים והנדסה זכתה במתחם הגדול ביותר לבניית 104 דירות, הכולל גם 800 מ"ר למסחר. חברת דונה זכתה במתחם הכולל 92 יחידות דיור, חברת צרפתי שמעון זכתה במתחם הכולל 88 יחידות דיור, וחברת י. ח. דמרי זכתה במתחם של 54 יחידות דיור. בנוסף לקבלנים, זכתה גם עמותת קבוצת סיון לדיור באשקלון במתחם הכולל 62 דירות.

 

שכונת האגמים ממוקמת בצד הדרומי של אשקלון, ולפי תכנית מתאר מאושרת תכלול 6,500 יחידות דיור. בשלב ראשון אושרה תב"ע ל-3,135 יחידות דיור, מתוכן שווקו עד כה 1,432 (כולל 400 היחידות בשיווק האחרון).

 

במשרד השיכון הסבירו כי כישלונות העבר במכרזים היו קשורים למחלוקת בין הנהלת העיר הקודמת לבין משרד השיכון. למרות העלייה במחירי הקרקע, דובר משרד השיכון מתנגד להערכה כי יש קשר בין ההתייקרות לבין תוכניות הממשלה האחרונות: "קשה לראות השפעה של מחירי המטרה והמע"מ על תוצאות המכרזים. אנו ממשיכים בשיווק הקרקעות ומקווים כי תוכניות הממשלה יאושרו בהקדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
אמיר וינשטוק
מומלצים