שתף קטע נבחר

הקבלנים צופים: המחירים יעלו ב-7% בשנה

תחזית קודרת במחקר של התאחדות בוני הארץ: הדירות יתייקרו בשנים 2015-2014 ב-7% בכל שנה. מחקר נוסף מזהיר מקיפאון בענף: חברות קטנות עלולות לקרוס. מנגד מציג שר השיכון, אורי אריאל, הערכה אופטימית: תוכניות הממשלה ייכנסו לתוקף עד 3 באוגוסט ויוזילו את הדירות ב-16%-20%

התאחדות בוני הארץ מציגה תחזית קודרת באשר להשפעת תוכניות הממשלה על מחירי הדירות: לפי המחקר שפרסמה התאחדות לקראת כנס שנתי שיתקיים בהמשך השבוע במלון הרודס באילת, מחירי הדירות יעלו בשנים 2015-2014 בשיעור של 7% בכל שנה.

 

 

נתונים נוספים שהציגו הקבלנים, שנעזרו בפירמת הייעוץ BDO זיו האפט, גורסים כי מספר ההתחלות הבניה בשנת 2014 צפוי לעמוד על 43 אלף יחידות וב-2015 יהיה זהה. בנוסף, כמות הדירות שבנייתן תסתיים תעמוד על 43.2 אלף יחידות כל שנה. 

 

"אם הממשלה לא תפעל לאשר מיידית החלטה כי ההטבות לרוכשי דירה ראשונה יחולו רטרואקטיבית מיום אישורן בקבינט הדיור, ימשך הקיפאון בשוק הדיור ויגרום להתפרצות ביקושים ולעליית מחירים", אמר נשיא ההתאחדות ניסים בובליל.

 

עוד הוסיפו בהתאחדות כי על הממשלה לפעול למתן היתרים לכניסת עובדים זרים לענף. לדברי ההתאחדות, אומנם בין השנים 2013-2010 חלה עלייה של 12% בכוח האדם הישראלי שנכנס לענף, אך עדיין קים מחסור של כ-35 אלף פועלים בתחום ה"עבודות הרטובות" - ריצוף, בניה וברזלנות.

 

מנכ"ל ההתאחדות, אליאב בן שמעון, ציין: "מדובר באחד מהחסמים המרכזיים בענף. יש להגדיל את מכסת העובדים הזרים בענף בדחיפות ל-20 אלף עובדים ולוודא את הגעתם בפועל ארצה".

 

שר השיכון: התוכניות ייכנסו לתוקף ב-3 באוגוסט

לעומת התחזית הקודרת של הקבלנים, הציג היום שר השיכון, אורי אריאל, הערכה אופטימית יותר. לדבריו, תוכניות הממשלה להוזלת מחירי הדיור ייכנסו לתוקף עד 3 באוגוסט, מועד סיום מושב הקיץ של הכנסת, והן יפחיתו את מחירי הדירות ב-16%-20%. השר אמר את הדברים בדיון מול פורום בכירי הקבלנים שארגנה חברת המידע העסקיBdiCoface, במרכז ההקונגרסים בירושלים.

 

השר הדגיש, כי לוח הזמנים יכול להשתנות במידה ותתרחב ההתנגדות המשפטית למהלכי הממשלה. "אתם יכולים להקליט ולכתוב את לוח הזמנים שאני מתחייב עליו, אלא אם יוגשו בג"צים", אמר.

 

אריאל התכוון בעיקר לתוכניות המרכזיות להוזלת מחירי הדיור אותן אישרה הממשלה בתקופה האחרונה: תוכנית מע"מ בשיעור 0%, בה זכאים ייהנו מפטור ממע"מ ברכישת דירות חדשות בסכום מקסימלי של 1.6 מיליון שקל; ותוכנית מחיר מטרה, לפיה בשיווקים רחבי היקף תקבע הממשלה לקבלנים מחיר מקסימלי הנמוך בכ-20% ממחיר השוק למרבית הדירות בפרויקט.

 

תוכנית מע"מ בשיעור 0% זכתה לביקורת מצד חוגים רבים: חרדים, בני מיעוטים ונציגי קבוצות רכישה, בטענה כי המגבלות המצויות בתוכנית ידירו ציבורים אלה מקבלת ההטבות.

 

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, שנכח גם הוא בדיון, אמר: "לפי בדיקת המשרד צפויה ירידה במפרט הדירות שייבנו לעומת המצב כיום, אך המפרט יהיה גבוה מהמפרט שנבנה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן - תוכנית משרד השיכון לפיה זכו קבלנים בקרקעות לבניה כאשר הציעו את המחיר סופי הנמוך ביותר.

 

מחקר: חברות נדל"ן קטנות עלולות לקרוס

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת המידע העסקי BdiCoface, הציגה בכנס מחקר שביצעה החברה, לפיו . ענף הבניה הולך לכיוונים מסוכנים וחברות בניה, בעיקר קטנות, עלולות לקרוס אם הקיפאון בענף יימשך. "אנו נמצאים בנקודת מפנה בענף הנדל"ן, שנחשב ליציב עד כה, ואם הקיפאון ימשך חברות בניה יהיו מועדות להיקלע לקשיים ואף להגיע לחדלות פרעון", אמרה.

 

לפי המחקר, אחד הממדים לחוסנו של ענף הוא מספר ימי האשראי הממוצע הנהוג ב. מדובר במספר ימי התשלום (שוטף פלוס) הניתן לספקים בענף. ינאי ציינה, כי חברות הבניה בישראל נחשבות ליציבות יחסית, אולם בחודשים האחרונים קפץ מספר ימי האשראי הממוצע בענף הנדל"ן הישראלי ל-106 ימים. "ככל שחברת הבניה קטנה יותר, היא נמצאת במקום מסוכן יותר מבחינת יציבותה והנתון הופך להיות מדאיג", הוסיפה ינאי.

 

הקבלנים: ירידה של 90% במכירות ממרס

ואיך נראה המצב בשטח? אלו שבדרך כלל מספרים שכולם מתקוטטים על תוצרתם, מודים שהתקופה הנוכחית לא עושה עימם חסד. הקבלן יוסי אברהמי סיפר כי מאז מרס האחרון הוא רואה ירידה של 90% במכירות ולפיכך, הוא מעריך שתהיה לו פגיעה משמעותית ברווחים. "המדינה זרקה פצצה וברחה", אמר והוסיף: "עכשיו נשארו אלפי רוכשים על הגדר וגם אנחנו באותו מצב. אני לא קונה קרקעות כי אני לא יודע מה יהיה".

 

הקבלן סמי מצלאוי תקף את העובדה כי הרוכשים בפריפריה יקבלו הטבה כספית קטנה יותר מאשר במרכז."זוג שגר בצפון או בדרום יקבל זיכוי מע"מ על סך כ-100 אלף שקל בלבד לעומת כ-270 אלף שקל במרכז הארץ. למה הוא צריך לקבל פחות, כי הוא נמצא בפריפריה?", שאל מצלאוי.

 

הקבלן יקי רייסנר הוסיף, כי "כלל לא יודעים שמחצית מהדירות שבפריפריה לא ייהנו מההטבה מכיוון שהן יהיו יקרות יותר מהמחיר שיקבע השמאי הממשלתי כממוצע לאותה העיר".

 

"בפריפריה", אמר רייסנר, "יש לא מעט בניינים בני 4 קומות וכל קומות הקרקע עם דירות הגן והגג יהיו מחוץ להטבה. חשוב להדגיש שההטבה היא לא עד 1.6 מיליון שקל בכל הארץ אלא בעיקר במרכז: ברעננה, הרצליה, פתח תקווה וכפר סבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי מור יוסף
שר השיכון, אורי אריאל
צילום: שי מור יוסף
מומלצים