שתף קטע נבחר

המרן החדש: דין רודף לנוקמים

הרב שלום כהן, נשיא "מועצת חכמי התורה", הגיב בחריפות לפרשת רצח הנער הערבי, ככל הנראה על רקע לאומני - ופסק כי "מי שידיו מגואלות בדם נקיים, יש עליו דין רודף". הרב הראשי, דוד לאו, הבהיר כי "אין בנקמה מאומה עם נקמת דם הנערים מאת רוצחיהם", וכי למעשה "אין שום צידוק יהודי"

מעצרם של שישה בחשד למעורבות ברצח הנער הערבי, ככל הנראה על רקע לאומני – עורר גינויים ושאט נפש בקרב הצמרת הרבנית. הרב הראשי לישראל, נשיא מועצת חכמי התורה ומועצת "צהר" הביעו זעזוע עמוק מאירוע ש"אין לו כל צידוק יהודי", כדברי הרב דוד לאו. הגדיל לעשות ה"מרן" החדש שפסק כי על הרוצחים חל "דין רודף".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"ביישנים, רחמנים וגומלי חסדים היו סימני ההיכר של העם היהודי לדורותיו", אמר הרב הראשי האשכנזי. "רציחה, נטילת נשמה ופגיעה בזולת מעולם לא נחשבו כאופציה. הריגת נער חף מפשע אין לה שום צידוק יהודי. אין בה מאומה עם נקמת דם הנערים מאת רוצחיהם".

 

קראו עוד בערוץ יהדות:

 

הרב שלום כהן, נשיא "מועצת חכמי התורה", אמר למקורביו כי "ליבי שותת דם על השמועה הרעה שיד ישראל הרגה נפש נער ערבי על לא עוול בכפו". ל-ynet נודע כי בדרכו לעצרת לזכרם של שלושת הנערים שנרצחו אמר: "מי שידיו מגואלות בדם נקיים, יש עליו דין רודף, ואי אפשר לתאר את עונשו מן השמים".

 

עוד הוסיף, כי "עם ישראל התייחד לאורך הדורות בכך שקולו קול יעקב, ואין ידו יד עשיו. תצלנה אוזניים משמוע על המעשה המחריד המעורר זעם האומות, ועשוי להביא לשפיכות דמים נוראית", וחתם כי "ערב שלושת השבועות (ימי בין המצרים החלים מ-י"ז בתמוז, בשבוע הבא, ק"נ), עלינו להרבות באהבת חינם מבית ומחוץ, ובזכות זה ניוושע ישועת עולמים".

 

"לא מכפרים על אלימות באלימות"

במועצת רבני "צהר" הביעו "זעזוע ושאט נפש מהאפשרות שיהודי רצח את הנער הערבי". הם מסרו כי "מעשה זה מנוגד לחלוטין לאיסור 'לא תרצח'

שעליו נצטוונו במעמד הר סיני, להלכה היהודית לדורותיה - ולמוסר האנושי הבסיסי.

 

"מעשה זה גורם לחילול שם תורת ישראל ועם ישראל בעולם כולו. תביעתנו המוצדקת לעשיית דין ברוצחי שלושת ילדינו ובמסייעיהם, איננה מצדיקה מעשה נתעב כזה ומחייבת את ממשלת ישראל להעמיד את הפושעים הללו לדין – ובמהרה".

 

גם בארגון הרבנים "בית הלל" הביעו כאב ותדהמה מהרצח, ובקשו לשלוח תנחומים למשפחתו. "רצח זה, ביחד עם קריאות אחרות לנקמה, מחללים את שם ה', ופוגעים בזכרם הטהור של שלושת נערינו ההרוגים", מסרו. "התגובה הראויה על רצח הנערים חייבת לבוא מתוך הממשלה, ובכל מקרה, חלילה לאיש מלפגוע בערבי חף מפשע כדי לנקום דמם של יהודים. אנו מגנים בכל פה קולות של אכזריות ורצח בתוך מחננו. על אלימותם ורצחנותם של שונאינו לא נכפר באלימות וברצח משלנו". 

 

"כבניו של אברהם עלינו לשמור את דרך ה', ולעשות צדקה ומשפט גם בשעות מבחן, כשהלב דואב והזעם ממלא את הכל, ולא לאחוז בדרכם האכזרית של אויבינו", הוסיפו. "הנוקט במעשי אכזריות ורצח, מוציא את עצמו מכלל ישראל, מכתים את הציבור בחטא נורא וגורם נזקים לכלל ישראל".

 

ארגון הרבנים "דרך אמונה", המייצג את הקו השמרני יותר בציונות הדתית, פרסם הודעת גינוי לרצח שלושת "נערי ישראל, גלעד, אייל ונפתלי הי"ד", מתוך קריאה להימנע מנקמה. הרבנים קראו "למיגור האויב ללא גמגום, ולתגובה ממלכתית של ממשלת ישראל בפגיעה וחיסול הרוצחים ושולחיהם". הם קראו לממשלה "להוביל מערכה מסודרת להשלטת סדר וריבונות בכל רחבי הארץ ועריה, ולהכריע בכל דרך את מי שתומך או מעודד פגיעה במדינתנו.

 

בחציה השני של ההודעה, הדגישו כי "אין כל היתר לאנשים פרטיים לבצע פעולות נגד אחרים, גם כאשר אנו אבלים וכואבים. יש ממשלה בישראל, ואין אדם עושה דין לעצמו.

אנו מזועזעים מהרצח האכזרי של הילד הערבי בירושלים אשר נחטף מבית הוריו ונשרף למוות, בסוף השבוע שעבר. מעשים רעים מעין אלה אינם דרכה של תורת ישראל", הדגישו, "ואסורים בכל תוקף, הן הלכתית והן מוסרית".

 

"אין דבר כזה רצח בשם האלוקים"

ב"מרכז ברקאי" להכשרת רבני קהילה, קראו הבוקר (ב') לרבני הקהילות לקחת מנהיגות ולצאת אל הקהילות בהבהרה: "דמנו רותח על רצח נערינו, וליבנו דואב עליהם,

ואולם רצח הנער הערבי - אין לו מקום ברוח היהודית, ואין דבר כזה רצח בשם האלוקים". עוד הוסיפו מנהלי המרכז, הרב דוד פיין והרב שלמה סובול, כי "רב בעת הזו הוא בעל השפעה עצומה ורבה, ולכן על הרבנים להתייחס למצב ולומר דברים ברורים".

 

הרב אליקים לבנון, ראש הישיבה באלון מורה ורב השומרון, יצא בהודעת גינוי חריפה כנגד רצח הנער הערבי, ותבע עונש מוות לרוצחיו.

"לצערנו מתברר והולך כי יהודים הם אשר בצעו את רצח הנער הערבי", קבע. "ההלכה היהודית איננה מרחמת, כאשר מדובר ברצח אכזרי, הן אם מדובר ברצח נערים יהודים - והן אם מדובר ברצח של נער ערבי.

 

"גם בעת אשר אין בית דין מוסמך להוציא פסק דין מוות, כדוגמת הסנהדרין, יש פתח לבית דין של ישראל לגזור גזר דין מוות על מי שביצע פשע ציבורי.

 

"הרוצחים אשר חטפו ורצחו את שלושת הנערים, ודאי יש חובה לגזור עליהם גזר דין מוות. גם רוצחי הנער הערבי, חובה לגזור עליהם גזר דין מוות, כדי לקיים: 'וביערת הרע מקרבך'. מדינת ישראל, והזרוע המבצעת שלו, צבא ההגנה לישראל וכוחות הביטחון, נדרשים ומצווים ללחום בטרור ללא רחם, עד הכותו והעברתו מהעולם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
"ידיים מגואלות בדם נקיים". הרב שלום כהן
צילום: ניב רוזנברג
צילום: אוהד צויגנברג
"אין שום צידוק יהודי". הרב הראשי דוד לאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים