שתף קטע נבחר

ישראלים, אתם לא יכולים בלי יהדות ארה"ב

הגנה על מוסדות יהודיים והערות אנטי-ישראליות הן חלק משגרת יומם - ולמרות זאת, רק בארה"ב התקיימו בעשרת השבועות האחרונים למעלה ממאה עצרות תמיכה המוניות בישראל. בזמן "צוק איתן" הזרימה יהדות ארה"ב מיליונים לישראל, והפעילה לובי יהודי חזק בממשל האמריקאי. הציבור הישראלי חייב להבין שהוא לא יכול בלעדיה

חודשיים וחצי לא קלים עברו על מדינת ישראל – אך בו בזמן, גם על הקהילות היהודיות בכל רחבי העולם. עיניה של יהדות ארצות הברית עקבו בדאגה רבה אחר המתרחש בישראל, כשבה בעת פעלו נציגיה במלוא הכוח בוושינגטון - במטרה להגן על האינטרסים והרצונות של ישראל, מול הממשל האמריקאי.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

למרות השקפות עולם שונות של מנהיגי ארה"ב במהלך השנים, מערכת היחסים בין ישראל לידידתה הגדולה בעולם נותרה קריטית לעתידה ולהבטחת קיומה. באמצעות סיוע צבאי של שלושה מיליארד דולרים בשנה, לצד גיבוי דיפלומטי - אמריקה הייתה ועודנה המעצמה החזקה בעולם הבוחרת לעמוד לצד ישראל ברגעים שבהם רוב העולם בוחר להתרחק ממנה ולגנותה.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

הקהילה היהודית בארצות הברית הבינה כבר מזמן שהדרך האפקטיבית ביותר לעזור לישראל, היא באמצעות דאגה להבטחת העמידה האיתנה של הממשל האמריקאי מאחוריה. באמצעות מערכות יחסים שנבנו עם כל הדרגים בממשל, ועם חברי הקונגרס, יש ליהדות ארה"ב את היכולת להתגייס מהר מאוד, על מנת להזכיר לממשל האמריקאי את החשיבות של ביטחון ישראל.

 

לא תמיכה מקרית

זה בדיוק מה שקרה כאן בשבועות האחרונים: אף שהקהילה היהודית מלאה בהשקפות שונות וארגונים שונים, ולעתים מנוגדים בהשקפות עולמם -

היא התאחדה כדי לקיים מפגן תמיכה אדיר בישראל, שאורגן על ידי מנהיגות יהודי ארה"ב והביא אליו את בכירי הקהילה מכל רחבי המדינה תוך ימים ספורים.

 

היא התאחדה כדי לשמוע את ראשי הממשל האמריקאי מצהירים בוושינגטון על מחוייבותם המתמשכת לביטחון ישראל. סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, פתחה את דבריה בקריאת "עם ישראל חי", ואמרה כי "אלה ימים של דאגה עבור כל מי שאכפת להם ממדינת ישראל. אבל הנה דבר אחד שלעולם לא תצטרכו לדאוג לגביו – תמיכת ארה"ב במדינת ישראל!" וזכתה למחיאות כפיים סוערות מהנוכחים באולם.

 

הגנה על מוסדות יהודיים והערות אנטי-ישראליות הן חלק משגרת יומם של יהודים החיים בתפוצות. ולמרות זאת, רק בארה"ב התקיימו בעשרת השבועות האחרונים למעלה ממאה עצרות תמיכה המוניות בישראל. יהודי ארה"ב מודעים לכל מה שקורה בישראל, ולא אדישים למצב.

 

מלבד סיוע כלכלי בשעת חירום באמצעות הפדרציות והארגונים השונים (לא בשלט רחוק: משלחות רבות של ארגונים יהודיים יצאו לישראל באופן קבוע בזמן המלחמה), יהדות ארה"ב פעלה על מנת להבטיח את התמיכה הדרושה כדי להעביר בקונגרס הצעת גינוי לחמאס, ולאשר מימון של מאות-מיליוני דולרים לאספקת סוללות נוספות של מערכת כיפת ברזל.

 

אין ואקום, יש פעילות אינטנסיבית

התמיכה הבלתי מעורערת בישראל היא לא תוצר של ואקום, אלא תודות לקהילה מאוד מאורגנת ומיומנת, שבנתה מערכות יחסים עם כל הגורמים המשפיעים ביותר באמצעות תמיכה פוליטית. זו באה לידי ביטוי, בין היתר, בסיוע במימון הקמפיינים של פוליטיקאים אמריקאים, והסברה על ישראל, כדי שיבינו את האיומים והסכנות שמולם היא ניצבת, עוד כשאלה נמצאו בראשית הקריירה הפוליטית שלהם.

 

מזדהים - ומשלמים מחיר. מפגינים פרו-ישראלים בוושינגטון (צילום: רוני זעפרני) (צילום: רוני זעפרני)
מזדהים - ומשלמים מחיר. מפגינים פרו-ישראלים בוושינגטון(צילום: רוני זעפרני)

 

גם במקרים שבהם נראה כי יש מתח בין ישראל לממשל האמריקאי, מסייעים אותם יחסים קרובים שפיתחה הקהילה היהודית עם כלל הדרגים בממשל, בזמנים של מתיחות. הקהילה היהודית היא רשת התמיכה של ישראל בארה"ב.

 

ולכן על הציבור הישראלי להבין שללא יהדות ארה"ב, התמיכה האמריקאית בישראל איננה מובטחת. ללא תמיכת יהדות ארה"ב, הנראית לישראלים כל כך מובנת מאליה - ישראל יכולה הייתה לעמוד היום במצב של סכנה קיומית ממשית.

 

קשר חזק בין ישראל ליהדות ארה"ב הינו המפתח לשמירה על האינטרסים של מדינת ישראל, ולהבטחתה קיומה ועתידה. זוהי ערבות הדדי מיוחדת במינהל אשר באה לידי ביטוי בימי שיגרה - אך בולטת במיוחד בשעת מלחמה.

 

  • ג'יי רודרמן הוא נשיא קרן משפחת רודרמן, הפועלת לחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות ארה"ב

פורסם לראשונה 02/09/2014 20:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"רשת ביטחון" - תוצרת שיקגו
צילום: AFP
צילום: נועם גלאי
ג'יי רודרמן
צילום: נועם גלאי
מומלצים