שתף קטע נבחר

השתיקה הסלקטיבית של האימאמים

50 אלף אימאמים מרכזיים בעולם המוסלמי הוציאו פאתווה נגד דאעש, אבל קולם לא נשמע מול מפגעי חמאס, ולכן אין משמעות לשיחות בין מנהיגים פוליטיים, שמתחת לרגליהם ממש בוערת שנאה דתית המגובה בפסקי הלכה

הרב מיכאל מלכיאור - שמלבד היותו איש ציבור, ח"כ ושר לשעבר, ידיו רב לו בקירוב לבבות בין העולם המוסלמי, לבין היהדות ומדינת ישראל - נרעש מאוד ממאמרי "שתיקת האימאמים", ואף כעס עלי (אני רגיל שכועסים עלי, אבל זה מעולם לא קרה לי מהרב מלכיאור). לפי בקשתי, הוא שלח אלי פרסומים שבהם עמדה מגובשת, רחבה וחזקה של פוסקים מוסלמים מוסמכים מכל העולם, נגד פשעי דאעש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מניסיוני בעולם היהודי, אני יכול לתאר לעצמי מה חושבים המתגייסים לארגון הפשע על הפסיקות האלו, ואיך הם מוצאים לעצמם דמויות אחרות, שרק עליהן הם סומכים. אבל במישור הציבורי, חובתי לתקן את הטעות ואת הרושם שנוצר. לשם התיקון המתבקש, אני מביא כאן את עיקרי דבריו של הרב מלכיאור, ששלח אלי מסמך שחובר בתחילת הקיץ, ושעליו חתמו 126 מגדולי הפוסקים המוסלמים בכל העולם.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב מלכיאור מספר כי המסמך התקבל על ידי כלל ראשי האסלאם בגלל שהוסכם על ידי פוסקים מוסלמים בסדר גודל של שייח' עבדאללה בן ביה, יליד מצרים הנחשב היום לאחד מגדולי הפוסקים. הוא הופץ בכל העיתונים הערביים, עשו עליו תוכניות באל-ג'זירה, הדפיסו בחוברות ברחבי העולם וכמובן בעולם הערבי, אבל גם בעולם המערבי. לכן גם תרגמו את המסמך לכמה שפות, וככל שידוע לו ולשותפיו, אף אחד לא ערער על הנימוקים הענייניים שבכל סעיף וסעיף, כפי שמנוסח במסמך הזה.

 

פאתוות נגד דאעש

העמדה נגד זוועות דעאש וכל תפיסת עולמם היא חד-משמעית, כוללת, ומכילה את כל הפלגים, הפוסקים, המטיפים, האימאמים

וההנהגה הרוחנית הבכירה ממצרים, סעודיה, קטאר, וגם מכאן. הפאתוות (פסקי ההלכה המוסלמיים) הראשונות שפסלו את דעאש התחילו לצאת כבר לפני עשור, כשהופיעו הסממנים הראשוניים של התופעה, והמשיכו מאז ביתר שאת אחרי "ההצלחות" של הארגון, ואחרי ייסודה של המדינה האיסלמית, החליפה, כביכול.

 

בפאתווה נגד דאעש שהוציאה העולמא (הגוף העליון של האסלאם הפוליטי, שכל העולמות בעולם המוסלמי כפופים אליה, כולל האחים המוסלמים, והיא מונה 50 אלף אימאמים מרכזיים), הם מכריזים על האיסור להצטרף לדעאש, ופוסלים את מעשי הארגון מבחינה הלכתית. באחד מהמסמכים הם גם מכנים את דאעש "ארגון טרור".

 

יש גם מסמך מפורט של 136 פוסקים מרכזיים של העולם האסלאמי, ובו 32 עמודים המסבירים ב-24 נקודות מרכזיות, מדוע דעאש עובר על כל יסודות האסלאם. המסמך הזה נמצא בכל המסגדים המרכזיים בעולם הערבי, וכמובן מופץ בתקשורת הערבית.

 

עד כאן תקציר דבריו של הרב מלכיאור. אם יש בעולם ההלכה האסלאמית, דעות אחרות, ויש לפושעי דאעש "פוסקים" משלהם, זו תהיה מערכה קשה וממושכת. אבל אם זו הדעה הכללית, דאעש ירוסק במהירות.

 

וחשוב להוסיף: תלייני דאעש הם פחדנים עלובים, המתחבאים מאחורי בד שחור אפל, הקדושים שנערפו על ידי אותם רשעים לא יישכחו. הפנים הגלויים, השלווים, המביטים בנו ביושר ובאומץ, ינצחו את השטן הפחדן המתחבא מאחורי הרעלה, ביודעו את גמולו הצפוי לו.

 

את האינקוויזיציה הנוצרית מימי הביניים, ניצחו הקדושים שעלו על המוקד כשקריאת "שמע ישראל"' על שפתותיהם. את האינקוויזיציה המוסלמית של דאעש, ינצחו הקדושים במבטם האצילי.

 

אין משמעות לפוליטיקה, כשמלחמת הדת בוערת

אנו נישאר מול הטרור הנפשע של חמאס ושאר ארגוני הטרור הפועלים במרחב שלנו, שלרשותם תמיכה דתית עניפה. בעיניי כל בר-דעת

לא ייתכן הבדל בין פִּשעי דאעש, לבין חוטפי-רוצחי שלושת הנערים בגוש עציון, שגררו את כולנו למלחמת "צוק איתן". ולא ייתכן הבדל בין נהג מונית שרצח צעירה בעפולה, לפושעים שורפי הנער מבית חנינא. ואין הבדל בין עורפי הראשים של דאעש, למפגעים הדורסים ברחובות ירושלים, וכל מי שתומכים בהם.

 

ביום שבו יתפרסמו פסקי הלכה אסלאמיים גם נגד פשעי חמאס ודומיו, נדע שיש פתח לשלום. אולם אם האימאמים שפוסלים את דאעש תומכים בחמאס, אין משמעות לשיחות ולהסכמות בין מנהיגים פוליטיים, שמתחת רגליהם ממש בוערת שנאה דתית המגובה בפאתוות של אותם חכמי דת.

 

כאן לא מדובר רק בשתיקה, אלא בתמיכה. האם האימאמים מוכנים לבנות בסיס לשלום בין "האחים המוסלמים", לבין מדינת ישראל היהודית? האם ילכו בדרך שיכולה לתת תקווה של שלום לכל המאמינים בא-לוהים אחד, שדברוֹ יושר?

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מתנגדים לדאעש - תומכים בחמאס? זירת הפיגוע בירושלים
צילום: גיל יוחנן
עשרות-אלפי פוסקים מוסלמים נגד דאעש
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון
צילום: שאול גולן
מומלצים