שתף קטע נבחר

שבוע לטבח: "בגלל המחלוקות בציבור החרדי"

אלפים התכנסו בבמקום הפיגוע בשכונת הר נוף ובאולם סמוך - לעצרת זיכרון במלאת שבוע לטבח בבית הכנסת. ארבע האלמנות הטריות - בהופעה פומבית ראשונה: "מדוע בתוך בית הכנסת בשעת התפילה? בבתי כנסת השפילו מי שחושב אחרת ממני. לכן פגעה בנו מידת הדין... מידה כנגד מידה"

אלפי בני אדם השתתפו בעצרת הזיכרון המרכזית לקורבנות הטבח בבית הכנסת "בני תורה" בירושלים, שנערכה אמש (יום ג') במקביל: במקום הפיגוע שבשכונת הר-נוף (לגברים) ובאולם אירועים סמוך (לנשים), עם תום ימי ה"שבעה" לנרצחים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בלי מילה אחת על המצב הביטחוני בבירה ועל היחסים המתוחים שבין יהודים לערבים, וכמובן שללא כל התלהמות או קריאות לנקמה, התאחדו ארבע האלמנות הטריות בהופעה פומבית ראשונה מאז האסון שפקד אותן, בקריאה לאחדות המחנה ולהתחזקות בתורה ובמצוות.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

"זה כבר שנה שאש המחלוקת בוערת בציבור שלנו", זעקה בשי טברסקי, אלמנתו של הרב משה ז"ל, כשהיא רומזת למחנאות והפלגנות הפנים-חרדיות, הגואה בחודשים האחרונים. "המחלוקת נהייתה נוראה. מי ששומע ל'גדול' (רב) אחר מאשר אני שומע, מי שמשתייך למחנה אחר ממני - מצווה להתאכזר אליו, מצווה להשפיל ולבזות אותו, להציק לאדם באכזריות נוראה".

 

"מתחננת מלב שבור". העצרת לנשים (בן-ארי בועז חרדים 10) (בן-ארי בועז חרדים 10)
"מתחננת מלב שבור". העצרת לנשים(בן-ארי בועז חרדים 10)

 

טברסקי שאלה: "הרצח נעשה באכזריות נוראה שקשה לתאר. מדוע? מדוע בתוך בית הכנסת בשעת התפילה? איך ייתכן דבר זה? איך לא הגנה עלינו קדושת התפילה וקדושת בית הכנסת?" ומיד השיבה: "בבתי כנסת ובתי מדרש השפילו מי שחושב אחרת ממני. לכן פגעה בנו מידת הדין... על זה הקדוש ברוך-הוא מביא עונש באכזריות. מידה כנגד מידה".

 

לציבור הנשים הגדול שהאזין לדבריה אמרה: "לא מספיק לעשות חיזוק. בשביל חיזוק לא היינו צריכים טרגדיה נוראה כזו. היא צריכה להביא לשינוי דרסטי! בנות יקרות, אני מתחננת אליכן מלב בוכה ושבור, מעמקי נפשי: נקבל על עצמנו לחיות באהבה ואחווה עם כל יהודי החרד לדבר השם... אולי הקורבנות לא יהיו לחינם, ואם אנחנו ננהג באהבה זו לזו הקדוש ברוך-הוא ישיב לנו באהבה".

 

אם שכולה ועכשיו אלמנה: "למדתי שה' נותן כוחות"

חיה לוין, אלמנתו של קלמן ז"ל, העלתה על נס את מסירותו ללימוד תורה וקיום מצוות, כדי לעורר את השומעות ללכת בדרכיו. "הייתה לו רק שאלה אחת בחיים: מה השם רוצה ממני במצב זה?"

 

 

גם בריינא גולדברג, ששכלה את בעלה, אברהם שמואל ז"ל, סיפרה כיצד כיבד אותה ודאג לה, ואמרה: "כולם צריך שיהיה להם כבוד לבריות. אנחנו צריכים להיות טובים אחד לשני".

 

 (שלומי כהן, כיכר השבת) (שלומי כהן, כיכר השבת)
(שלומי כהן, כיכר השבת)

 

יעקבה קופינסקי, אלמנת הנרצח אריה ז"ל, ספדה לו: "הוא היה בבית הכנסת, ובמקום לברוח הוא נאבק בטרוריסט. כזה הוא היה, אין שאלות על כך. כולם אמרו שהוא בטח עשה את זה. כל השכונה הכירה אותו כאיש של חסד". על ההתמודדות הצפויה לה בעקבות האובדן אמרה: "איבדתי את הבת שלי לפני שנתיים, ולמדתי שהשם נותן תמיכה ועזרה".

 

"אי אפשר להתנחם מאסון כזה"

רב קהילת בני תורה, הרב יצחק מרדכי רובין, נאם בעצרת הגברים: "קדושים נטבחו עם טלית ותפילין... אי אפשר להתנחם מאסון כזה...

זו שאלה שמלווה אותנו: למה זה קרה לנו? למה דווקא כאן? אי אפשר לעבור אסון כזה בלי אמונה".

 

הרב רובין ציין לשבח את האחדות בעם לאחר הפיגוע: "אין לך מקום ופינה שלא הזדעזעו עד עמקי הנפש, אנשים קרובים ורחוקים, לא רק המשפחות השבורות והרצוצות אלא כלל ישראל. זה חתך בבשר החי של כולם".

 

דברים של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן, הוקרנו על מסך באולם הגברים: "אם צדיק אחד נחסר - זה חורבן לעולם.. אנשים שנהרגו עם טלית ותפילין בתוך התפילה... זה נורא ואיום מה שקרה לנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם (דבול) דביר
"נרצחו עם טלית ותפילין בבית הכנסת"
צילום: נועם (דבול) דביר
צילום: גיל יוחנן
"אולי הקרבנות לא היו לחינם"
צילום: גיל יוחנן
צילום: אסף קמר
הלוויית הנרצחים לפני כשבוע
צילום: אסף קמר
מומלצים