שתף קטע נבחר

שקופות: כשדבורה רצתה הפסקה בהריונות

הרב ביקש לדבר עם הבעל, והשיחה שאתם מוזמנים להאזין לה - השאירה את בני הזוג החרדים נרעשים: "זה לא משנה מה היא רוצה. מה שחשוב זה מה שאתה רוצה". הרב הזה אולי לא מייצג את דעת הרוב, אבל יש רבים שחושבים כמותו. אז האם אנחנו יכולים לומר שמצבן של חרדיות שפיר?

תכירו את דבורה (שם בדוי), אישה חרדית צעירה שהחליטה לעשות הסבה מקצועית ולפנות לקריירה בראיית חשבון. לדבורה יש תואר שני, והיא התקבלה למשרד גדול. תוך זמן קצר נתגלה כי מדובר באישה ברוכת כישרונות. דבורה, אם לארבעה שלא רצתה לפגוע באפשרויות הקידום שלה, ביקשה לקחת "הפסקה קלה" עם ההריונות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

דבורה סמוכה ובטוחה כי הרב שלה, שבו היא שמה מבטחה, חפץ ביקרה. ולכן פנתה אליו כדי לקבל היתר למניעת הריון, לתקופה הקרובה. הרב הסביר לה כי אינו יכול לשוחח עמה על כך, ודבורה ששמחה עד ללב השמים על כי זכתה ברב צדיק, שאינו משוחח עם אישה על עניינים שבינו לבינה – הפנתה את בעלה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בערב צלצל הבעל אל הרב (שמו שמור במערכת, לבקשת המשפחה), ואת עיקר התנהלות השיחה (תוך שיבוש קולו של הבעל, לבקשתם) אתם יכולים לשמוע כאן:  

 

 

"האישה רוצה להשתמש באמצעי מניעה", אומר הבעל. "היא לומדת כרגע, והיא לא מרגישה שנכון לה להביא ילדים כרגע". 

 

"זה לא חשוב מה היא חושבת. חשוב מה שאתה חושב", עונה הרב. "היא צריכה לדעת שמה שאתה חושב – זה מה שחשוב".

 

הרב הזה לא לבד

דבורה עצמה לא האמינה למשמע אוזניה. היא הרגישה מרומה. היא סמכה על הרב,

והוא בגד באמונה. חשוב לומר כי דעתו איננה משקפת את ההלכה, וכי לרוב רבנים מבינים את הצורך של נשים בהפסקה קלה.

 

אבל הרב של דבורה ייעץ לבעלה לא להתחשב בדעתה. הוא ייעץ לו להחליט בעצמו, והקלטת שבידיי מתעדת את דבריו של מי שמכהן בתפקיד ציבורי, ומתוקף תפקידו זה נוהרות אליו נשים רבות, הסומכות עליו בעיניים עצומות, ואף שולחות אליו את בעליהן - מבלי לדעת מה אותו הרב חושב על מעמדן (או, אם נדייק, חוסר מעמדן).

 

הוא אגב לא לבד. הוא לא מייצג אולי את דעת הרוב, אבל ישנם רבים שחושבים כמוהו. אז האם אנחנו יכולים לומר בוודאות שלאישה החרדית טוב, כאשר, באותה הנשימה, אנו יודעים שלעיתים היא כלל לא יודעת מה מתרחש תחת אפה, וחמור מכך, אף ביוזמתה?

 

האם ניתן לטעון בתוקף ש"אין דברים כאלה", כאשר המציאות טופחת על פנינו? האם היותך אברך ירא שמיים, מצביע על כך שגם השכן שלך הוא כזה? האם העובדה שזכית בבן זוג תומך מחייבת שגם חברתך משכבר הימים שלמדה עימך בסמינר מאושרת? האם כאשר רב חרדי אומר לבעל כי רעייתו היא נטולת זכויות לחלוטין, אנחנו יכולים לומר שמצבן של נשים חרדיות שפיר?

 

חרדים ממאדים, חרדיות מנוגה

המצב קשה, כי אנחנו נעדרות ייצוג נשי בכנסת. והמצב הקשה הזה הולך להימשך

כל זמן שלא נהווה פונקציה. דעתנו לא נחשבת, והח"כים החרדים לא באמת מייצגים אותנו, כי אנחנו מזן אחר. אנחנו נשים והם גברים.

 

אז ימשיכו לומר לנו שהרבנים ושלוחיהם הזכרים דואגים לנשים, וימשיכו להכפיש אותי ואת חברותיי רק כי אנחנו לא מוכנות להשאיר את הכביסה המלוכלכת בבית פנימה, כאשר היא מעלה צחנה כבר שנים. גם לעבדים מגיעה, על פי התורה, עצמאות לקראת שנת היובל. שנת היובל של המדינה עברה חלפה כבר מזמן, ומה הנשים החרדיות מבקשות? מעט עצמאות על חייהן.

 

 • רות קוליאן היא אקטיביסטית חרדית, ופעילה למען זכותן של נשים חרדיות להיבחר לכנסת
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  הבעל קובע
  צילום: חיים צח
  רות קוליאן
  מומלצים