שתף קטע נבחר

דתיים, תפסיקו לחנך אותנו

במימון הציבור תפעל "המועצה הציבורית לשמירת השבת", שמטרתה הלא מוצהרת היא לכפות על כלל אזרחי ישראל את ההתנהלות הדתית במהלך השבת. זהו צעד נוסף בניסיון לצמצם את מרחב המחיה של הציבור החילוני בשבת. "לחנך" אותו במסווה של קירוב למסורת

רעיון המנוחה קיים בכל העולם, והצורך האנושי בשבירת השגרה, והקדשת זמן לפנאי, לחברים ומשפחה - הוא מכנה המשותף לכלל הקהילות בתרבות המערבית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הדבר תקף כמובן גם במדינת ישראל, שקבעה בחוק עבודה ומנוחה את השבת היהודית כיום המנוחה השבועי שלה, וטוב שכך. אלא שלאחרונה נראה כי גורמים חרד"ליים מאמצים שיח אוניברסלי-סוציאלי, כמסווה לקידום תפיסה דתית שמרנית - כאשר אחד הנושאים הבוערים הוא סוגיית השבת.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

באחרונה קודמה יוזמה של סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, בשיתוף יו"ר קרן "הגשמה", לכינונה של מועצה ציבורית שתעסוק בנושא השבת, במימון כספי ציבור. המטרה שהוגדרה למועצה הייתה: "לגבש יחד עם כל החברים הסכמות בנוגע לפעילויות בנושא השמירה על השבת כערך חברתי, ולהביא להטמעתם בקרב כלל הציבור הישראלי". סגן השר בן דהן אף הדגיש כי "לעם ישראל כולו חשובה מסורת ישראל, וכנציגי ציבור... מהלך זה הוא המשך ישיר לעבודתנו בהנגשת היהדות לציבור הרחב".

 

אלא שלא ב"הנגשת היהדות" עסקינן, אלא בקיום הלכות אורתודוקסיות. מרבית היהודים החיים במדינת ישראל מודעים למקורה של השבת היהודית, והם בוחרים כיצד לקיימה – בין אם ללכת לים, לנסוע לטייל, לצפות בטלוויזיה או לנוח. אחרים בוחרים להתמקד בהליכה לבית הכנסת, ובקיום הלכות אורתודוקסיות.

 

מנסים "לתקן" את החילונים

במסווה של יצירת אחדות והסכמה, מבקשים יוזמי "המועצה הציבורית לשמירת השבת"

לכפות על כלל אזרחי ישראל התנהלות במהלך השבת. הם מבקשים "לקרב למסורת" ולהנגיש היהדות לציבור הרחב.

 

זוהי חשיבה מתנשאת, שבבסיסה הנחה כי מי שאינו מקיים את הלכות השבת, הריהו בור ועם הארץ, ועל כן יש "לתקנו", ללמדו כיצד לנהוג - ברמה הערכית וברמת ההלכה למעשה. הקמתה של המועצה מהווה איתות של ממש לחוסר לגיטימציה לעולמו הערכי של הציבור החילוני.

 

אך בעיקר, הקמת המועצה הינה צעד נוסף שמנסה לצמצם את מרחב מחייתו של הציבור החילוני, ויש בה הרבה מעבר להתנהלות אינדיבידואלית ביום השבת. יש בה מסרים מתחת לפני הקרקע, שנועדו למנוע כל אפשרות לקיומה של תחבורה ציבורית בשבת, ולפתיחתם של בתי עסק בצורה מידתית.

 

יש בה כדי לדחוף יצירת תשתית לקיומה ההלכתי של השבת על ידי עידוד צמצום או הפסקה של פעילות בימי שישי, החל משעה לפני כניסת השבת (כפי שנעשה בתחבורה הציבורית), שתכבול לחלוטין את אפשרותו של הציבור החילוני לקיים שבת לפי בחירתו.

 

כאילו-חברתי, אבל בתכלס - דתי

השבת בישראל חייבת להישאר מגוונת ופתוחה. היא חייבת להכיל את כלל הציבורים,

בלי ניסיון "לחנך" ולכפות התנהלות מסויימת על כולם, תוך שימוש בכספי ציבור.

 

זה טוב ואף מומלץ להפחית משמעותית במסחר, כפי שנעשה ברוב מדינות העולם המערבי, אך חייבת להיווצר תשתית שתאפשר תנועה במהלכה של השבת, כדי שניתן יהיה לקיים תרבות פנאי שאינה מכונסת בבית.

 

הניסיון הגורף לצמצם פעילות בשבת היא תופעה חברתית. זהו מאבק קלאסי של קבוצות דתיות שאינן מנסות לקרב או לאחד את הציבור, אלא לכפות את עצמן על הציבור הכללי.

 

  • הכותב הוא מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דפנה עורי, 15 דקות
למה בשבת התחנה ריקה?
דפנה עורי, 15 דקות
מיקי גיצין
מומלצים