שתף קטע נבחר

מחאת הלהט"בים: לא לדיון על "ריפוי" הומואים

מושב בנושא "טיפולי המרה" שנקבע ל"כנס ירושלים", מעורר מחאה מצד גורמים בקהילה הגאה ומשתמשי רשתות חברתיות, הקוראים להחרמת האירוע. שלי יחימוביץ' ביטלה ההשתתפות: "הדבר מבייש אותי ואת השקפת עולמי: שוויון בין בני אדם באשר הם". המארגנים: נושא חשוב שטרם טופל

האם יש מקום לדיון ציבורי על טיפולים פסיכולוגים לשינוי נטייה מינית? מושב בנושא "טיפולי המרה" שנקבע ל"כנס ירושלים" שייערך בחודש הבא, עם נציגות רבנית, פסיכולוגית ולה"טבית, מעורר מחאה מצד גורמים בקהילה הגאה ומשתמשי הרשתות החבריות, הקוראים להחרמת את האירוע.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מארגני הכנס, הנערך זו השנה ה-12 מטעם השבועון "בשבע", החליטו לפתוח לדיון לראשונה את אחד הנושאים הרגישים הן בחברה הדתית והן בקרב בעלי נטייה חד-מינית: האם ניסיונות לטפל בה הם מעשה אתי, האם יש לכך סיכוי - והאם זהו הפיתרון לאלה המכונים במגזר "בעלי הנטיות ההפוכות".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בעקבות פרסום תוכנית "כנס ירושלים" בסוף השבוע, הודיעה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ("המחנה הציוני") כי לא תשתתף בו כמתוכנן (במושב אחר), ודרשה מהמארגנים להסיר את שמה מהמודעות הקשורות אליו. לדבריה, הדבר "מבייש אותי ואת השקפת עולמי: שוויון בין בני אדם באשר הם", ו-"אם יש משהו שאותו צריך לרפא הוא להטופוביה, גזענות, ושנאת האחר - עד כדי הגדרת שונותו כמחלה".

 

יחימוביץ': לא אשתתף בכנס

במכתב לאנשי העיתון "בשבע", הסבירה יחימוביץ': "ממילא מעולם לא אישרתי השתתפות, ואתם משתמשים בשמי בלא הסכמתי, אך מעבר לכך הזדעזעתי לגלות במודעה כי מתקיים בכנס מושב בנושא 'האם טיפולי המרה הם פתרון רצוי לבעלי נטייה חד-מינית?'"

 

"'טיפולי' המרה הם ניסיון 'לרפא' אנשים הנמשכים לבני מינם ומגדרם, כאילו היה מדובר בפגם או במחלה. טיפולים מדומים וכוזבים אלה בידי שרלטנים שונים ומשונים, נובעים מתפיסת עולם פרימיטיבית וחשוכה. עצוב ומדאיג כי בשנת 2015 יש בכלל צורך להסביר כי אין כל פסול במשיכה לבני מינך, וכי הלהט"בים הם אזרחים שווי זכויות שאין צורך לרפאם משום דבר".

 

יחימוביץ' הוסיפה כי "נצברו ראיות ועדויות רבות בדבר פגיעה נפשית שנגרמה למטופלים, מועצת הפסיכולוגים והסתדרות הפסיכולוגים הזהירו את הציבור מפני 'טיפולים' אלה ומשרד הבריאות אימץ עמדה זאת". היא חתמה בדרישה "לתקן את כל הפרסומים הנוגעים לכנס בהקדם".

 

המארגנים: בחרנו לעסוק באומץ בסוגיה כואבת ונפיצה

בתגובה מסרו מארגני הכנס כי בכוונתם לעסוק בנושאים שעל סדר היום "באומץ, באחריות ובהערכה אמיתית כלפי האחר", וכי ציפו מיחימוביץ' לפרסם דווקא ברכות על החלטת רבנים בציונות הדתית לעלות על שולחן הניתוחים נושא חשוב, שמעולם לא טופל ברצינות מעל במה ציבורית מרכזית.

 

"נראה כי במהלך השבת הותקפה יחימוביץ' על ידי המקהלה התוקפנית של ארגוני הלהט"בים, מבלי לדעת באמת

מה קורה בכנס הזה, ובוודאי מבלי ששאלה ונענתה על ידי ראשי הכנס".

 

עוד נמסר: "שלא כמו כל הצועקים נגדו, הכנס יתמודד עם הנושא מתוך אחריות, רצינות והבנת מצוקתם של שומרי תורה ומצוות המחפשים פתרון לקונפליקט שבין נטייתם המינית לאמונתם הדתית... בחרנו לעסוק באומץ בסוגיה כואבת ונפיצה, והזמנו לדיון אמיתי ורציני את כלל הדעות המתמודדות עם סוגיית הגברים והנשים שומרי תורה ומצוות בעלי נטייה חד-מינית" (הפסיכולוג אליהו אקרמן, הרב אהר'לה הראל, נציגי עמותות הומואים ולסביות מהמגזר ועיתונאי "הארץ" בני ציפר – ק"נ).

 

"חבל שגברת יחימוביץ', שדווקא ידועה בסובלנותה כלפי האחר, שאינו דתי, לא הבינה את חשיבות הדיון בנושא, ולא הצליחה לגייס מעט סובלנות גם למען שומרי תורה ומצוות, המבקשים סיוע הלכתי ותורני למצוקתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
"מבייש אותי". יחימוביץ'
צילום: ירון ברנר
צילום: עמית לב
יש מקום לדון?
צילום: עמית לב
מומלצים