שתף קטע נבחר

פראג: "האווירה היום - כמו בשנות השלושים"

בכנס מיוחד שנערך לציון יום השואה הבינלאומי, השוו הדוברים בין האווירה האנטישמית באירופה כיום, לזו ששררה ביבשת בשנות השלושים של המאה הקודמת, ובין הנאציזם - לג'יהאדיזם. נשיא צ'כיה: לנקוט בצעדים נגד האנטישמיות והאיסלאם הקיצוני באירופה

בפראג החל הכנס לציון יום השואה הבינלאומי, העוסק השנה בהתגברות האנטישמיות באירופה 2015, אל מול לקחי העבר הלא רחוק – שנות השלושים של המאה הקודמת. בלב כנס השואה – עיסוק בעליית הימין הקיצוני והאיסלאם, וההתמודדות מול האיומים על חיי היהודים באירופה, ותושבי היבשת בכלל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

בכנס הועלו פתרונות מעשיים, ובהם חקיקה באמצעות שיתוף פעולה בין שירותי המודיעין בכל אירופה, והגברת האכיפה והענישה על פשעי שנאה - כולל חקיקה הדוגלת בהגבלת הסובלנות באירופה, למען הגברת הביטחון. החקיקה, אגב, כבר הוצגה בפני פרלמנטים שונים בייבשת.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בכנס שארגנו הקונגרס היהודי האירופי עם ממשלת צ'כיה, לוקחים חלק מנהיגים, מכתיבי דעת קהל, עיתונאים ואנשי רוח מאירופה ומהעולם. את ישראל מייצג יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין. נשיא הקונגרס היהודי-אירופי, ד"ר משה קנטור, אמר בפתיחת הכנס כי "99% מהמוסלמים הם אנשים נורמאלים ששומרים על החוק, שמעולם לא השתתפו בהוצאות להורג, בפוגרמים או במעשי רצח".

 

גידול במספר היהודים העוזבים את אירופה

הוא הוסיף כי מי שאחראי למצב הוא אחוז קטן מהמהגרים, האוחזים במשנה מוסלמית קיצונית. "במובנים מסוימים, ג'יהאדיזם דומה

מאוד לנאציזם", קבע, וציין כי גם הנאציזם פורח: "הניאו-נאצים והימין הקיצוני נכנסו כבר לבתי פרלמנט במדינות שונות, וכן גם לפרלמנט האירופי". הוא השווה את המצב באירופה לזה ששרר בשנות ה-30 של המאה הקודמת, והצביע על גידול במספר היהודים העוזבים את אירופה.

 

"כיום היהודים באירופה הם המיעוט היחיד שמפחד לשלוח את ילדיו לבתי הספר", אמר. "העובי של דלת הפלדה בבית הספר של ילדיי, למשל, הוא עשרים סנטימטרים. לא כל אמא יכולה לפתוח דלת כזו ללא סיוע". הוא הביע ספק אם המצב הוא בר תיקון.

 

מילוש זמאן, נשיא צ'כיה, דיבר על המרחק הקצר בין מחנה הריכוז טרזין שבו יבקרו באי הכנס מחר - למחנה אושוויץ, וקרא לנקוט בצעדים נגד האנטישמיות והאיסלאם הקיצוני באירופה.

 

מילאן שטאק, נשיא הסנאט הצ'כי, אמר כי "כ-30 אחוזים מיהודי אירופה נפגעים מהאנטישמיות". הוא הזהיר כי אסור שאנשים יחששו להגיע לאירופה, וקרא להגן על זכויות האזרח - אך מנגד לא לפגוע בחופש הביטוי.

יו"ר הכנסת אדלשטיין. להילחם בקיצונים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
יו"ר הכנסת אדלשטיין. להילחם בקיצונים(צילום: הרצל יוסף)

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר עם יציאתו כי הוא מתכוון בנאומיו ובפגישותיו לפנות לכל המנהיגים בדרישה נחרצת למאבק באנטישמיות. בנאום בפני ראשי הפרלמנטים אמר: "עלינו להמשיך לעבוד יחד כדי להבטיח שנוכל להינות מברכות הדמוקרטיה, מבלי לתת מקום כלל לקיצוניות בכלל ולקיצוניות האיסלמית בפרט, ומבלי להתפשר על הערכים שאנו דוגלים בהם בכל מאודנו ולא על חיינו".

 

"סכנה קיומית"

הרב פנחס גולדשמידט, רבה הראשי של מוסקבה ונשיא ועידת רבני אירופה, קרא להילחם באנטישמיות, תוך שהוא מותח ביקורת על הרשויות באירופה. "מה שחווינו גם בפריז וגם בבריסל מחזק את התחושה שיש סכנה קיומית", אמר. "נעשו צעדים מצד השלטונות באירופה, אבל חבל שזה לא נעשה לפני שלוש שנים, מיד אחרי הטבח בטולוז. זה היה חוסך חיי אדם".

 

הוא הזכיר את נייר העמדה של הארגון, שהובא ב-ynet לפני כשבועיים. "העלינו שלוש הצעות קונקרטיות: שהמנהיגים הרוחניים

של אירופה צריכים לעבור את לימודיהם במוסדות אירופיים, ואם הם למדו מחוץ לאירופה, הם צריכים לקבל אישור שהמוסד אינו מוכר כקיצוני, שכל כסף לתמיכה בארגונים הדתיים באירופה, יגיע מתוך אירופה, וכל תרומה של למעלה מ-5,000 יורו, תצריך הצהרה מהיכן הגיע, על מנת להבטיח שהכסף לא מגיע מגורמים שפונים לקיצוניות.

 

"דבר שלישי, יש הרבה מאוד דתיים באירופה: יהודים, נוצרים ומוסלמים, צריך שבקהילות הדתיות באשר הן, יהיה אדם שיהיה ממונה על המלחמה בקיצוניות מקרב אותה הקהילה. רק אדם מבפנים יוכל להבחין בין טקסטים לגיטימיים - לקיצוניים. ניתן ללמד תנ"ך וקוראן דרך אהבה או שנאה. שוחחנו גם עם אנשי דתות אחרות, כדי לעשות את השינוי הדרוש, וכדי שיהיה ניתן לבדוק גם אנשים שחוזרים מלחימה בשירות דאעש לאירופה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות הקונגרס היהודי האירופי
נשיא צ'כיה, נשיא הסנאט ויו"ר הקונגרס היהודי האירופי
באדיבות הקונגרס היהודי האירופי
באדיבות הקונגרס היהודי האירופי
"ג'יהאדיזם דומה מאוד לנאציזם". משה קנטור
באדיבות הקונגרס היהודי האירופי
מומלצים