שתף קטע נבחר

תקיפת הקצין: רוב העיתונים התעלמו, הרחוב הזדעזע

ביום ראשון שלאחר התקרית, במהלכה הותקף קצין צה"ל באלימות בידי עשרות קיצונים במאה שערים - בחרו מרבית עיתוני המגזר להתעלם מהאירוע, למעט הביטאון החסידי "המודיע", שגינה במאמר מערכת את התקיפה: "אין לנו חלק ונחלה בהתנהגות מהסוג הזה". ברחוב החרדי - זעזוע וגינויים

שעה קלה לפני כניסת השבת מיהרו חברי הכנסת החרדים להתנער ממעשה ה"קנאים" בשכונת מאה שערים, ולהוקיע את תקיפת קצין צה"ל שהגיע למקום ורגימתו באבנים – אבל בארבעת העיתונים החרדים היומיים, ובהם גם ביטאוניה הרשמיים של "מפלגת "יהדות התורה" - קשה היה למצוא התייחסות כלשהי לאירוע: "יתד נאמן", "המבשר" ו"הפלס" התעלמו ממנו לחלוטין, ורק מערכת "המודיע" פרסמה מאמר נגד הפורעים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"יתד" מייצג את הזרם המרכזי והמתון-יחסית של הציבור הליטאי, ונחשב לשופרם של מנהיגיו, ובראשם הרב אהרון לייב שטיינמן. אבל הכותרת בעמוד הדעות "בושה בשולי המחנה", עסקה דווקא בחרדים שבחרו לציין את יום העצמאות ה"חילוני" - ולא בקיצוניים שתקפו למחרתו קצין צה"ל תמים שנקלע לשכונתם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

רק ב"המודיע" החסידי, כאמור, הוטחה ביקורת בשם המערכת בתוקפים. "מדובר באירוע בוטה, פסול, אין לו מקום וגיבוי מאף סמכות תורנית", נכתב במאמר מערכת הבוקר (א'). "מי שנטל בו חלק ראוי לכל הוקעה וגינוי... אין לאיש זכות לתקוף חיילים על היותם חיילים; אין לאיש זכות להלבין את פניהם ברבים, ומי שעושה כך – אינו מדבר בשם הציבור החרדי". מאמר "המודיע" נחתם במילים: "אין לנו חלק ונחלה בהתנהגות מהסוג הזה, והמעשים הללו נשפטים על פי תוצאותיהם..."

 

קווי ה"נייעס": אבי החייל התראיין

ביום שישי יצא סג"מ ע' תושב קריית ארבע, המשרת המשמש כמפקד מחלקה בבסיס האימונים החטיבתי של "גבעתי"

בקציעות - לביקור בית אצל שניים מחייליו, אחד מהם - חייל בודד שסבו נפטר. כשיצא, הותקף, לטענתו, על ידי עשרות תושבים – מבוגרים וילדים – שהשליכו לעברו אבנים וביצים, השחיתו את מכוניתו, וקראו לעברו: "חרד"ק, נהרוג אותך".

 

באתרי האינטרנט החרדיים סיקרו את האירוע, ותחנות הרדיו לא הספיקו לדווח על האירוע במהדורות החדשות - לטענתם בגלל הסמיכות לשבת, שעות שבהן כבר לא משודרות מהדורות חדשות, אך טיפלו בסיפור במשדרי האקטואליה הבוקר.

 

קווי ה"נייעס" (חדשות), המפיקים דיווחי חדשות טלפוניים מסביב לשעון, עסקו בהרחבה בנושא והביעו זעזוע. אגב, אלה כלי התקשורת היחידים שבהם התראיין אבי החייל, שבדרך כלל נחבא אל הכלים, ולא אמו של הקצין, וזאת בגלל הקפדתם שלא להשמיע אישה.

 

פגישות הידברות בעקבות המקרה

ככלל, ברחוב החרדי הורגש זעזוע, והציבור הוקיע והדגיש כי מדובר בקיצוניים בשולי המחנה, שאינם מייצגים את

הכלל. בתגובה לתקרית יוזמים ארגונים כמו "דוסים" ו"גשר" פגישות הידברות ופיוס בין החייל ובני משפחתו, לחרדים - כולל מחוגי "העדה החרדית".

 

אמו של החייל, יעל, אמרה ל-ynet כי התוקפים היו עשרות מבוגרים וילדים מתלמודי תורה בשכונה, שניסו לפגוע פיזית בקצין. "הוא נסע ברכב שלי, שהוא ממוגן כי אנחנו גרים בקריית ארבע, וכשהותקף - ניסה לברוח מהמקום", סיפרה, "אך הילדים השתטחו על הכביש, והוא לא יכול היה לנסוע. הם המשיכו להשליך לעברו אבנים, והשמשות התנפצו. לאחר כמה דקות הצליח להיחלץ משם בעור שיניו".

 

יעל סיפרה כי בנה תיאר באוזניה את המקרה, ואמר כי "היה להם רצח בעיניים, בדיוק כמו למחבלים שפגשתי בחאן-יונס, במלחמה האחרונה. אף אחד מכל ההמון הזה לא ניסה להגן עלי. לא היה צדיק אחד בסדום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכב של הקצין רוסק באבנים
מומלצים