שתף קטע נבחר

זה השער - כדורגלנים (דתיים) יבואו בו

אז כדורגל בשבת זה לא חוקי, והנה הזדמנות נדירה למהפכה ביחסי דתיים וחילונים: כן לתחבורה ציבורית בשבת - לא למרכזי קניות. כן לבתי קולנוע - לא למשחקי כדורגל. כך תהפוך השבת ליום מנוחה סוציאלי אמיתי, שבו גם לקופאית החרדית וגם לשחקן הכדורגל שומר המסורת, יהיה צ'אנס שווה להצליח

כשהייתי ילד ורציתי ללמוד איך לשפר את משחק הכדורגל שלי, אחד החברים הסביר לי: "חוקי המשחק פשוטים מאוד – אם זה זז בעט בו. אם זה לא זז - בעט בו עד שיזוז". מהר מאוד גיליתי שתי עובדות חשובות שקשורות למשחק: 1. החבר שלי לקח את המשפט הגאוני הזה מהשחקן הוולשי פול הוסנם. 2. אם אני באמת רוצה לראות כדורגל איכותי, אין לי מה לחפש בארץ, גם בגלל שהמשחקים נערכים בשבת - וגם בגלל שיהודים אולי אוהבים את המשחק, אבל מעדיפים לדבר עליו מאשר באמת להזיע על המגרש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

בשבוע שעבר התגלתה לי ולמינהלת הליגה עובדה מדהימה נוספת: משחקי הכדורגל בישראל נערכים בשבתות בניגוד לחוק. הדבר נחשף לאחר ששחקנים בליגה הלאומית, שרבים מהם שומרי מסורת - עתרו לבית המשפט וביקשו שלא לשחק בשבת.

 

עוד דעות בערוץ היהדות :

מותו של הסטטוס קוו/ אביעד הומינר

 

במהלך דיון בבית הדין לעבודה, תקפה השופטת אריאלה גילצר-כץ, את נציגי המינהלת, והבהירה כי החוק ברור מאוד. בכדי לשחק משבת לשבת, טענה, חובה לקבל אישור מתאים משר הכלכלה, אריה דרעי. במקום לאמץ את ההזדמנות בשתי ידיים, השתמשו העסקנים של מינהלת הליגה בתירוץ מגוחך, ולפיו המשחקים מתקיימים בשבת עוד מימי הבריטים, ולכן בגלל הסטטוס-קוו הקדוש - עליהם להימשך במתכונת הוותיקה.

 

ויתורים זו דרישה הדדית

מה שדרעי ושאר חברי הכנסת הדתיים והחרדים לא מבינים, הוא שמדובר בהזדמנות נדירה ליצור

מהפכה ביחסי דתיים וחילוניים, ולהפוך את שבת ליום מנוחה אמיתי. חשוב להבהיר כי המהפכה חייבת לכלול ויתור משני הצדדים:

 

שומרי המצוות חייבים להבין שהרוב המוחלט של הציבור החילוני והמסורתי – המהווים את רוב תושבי המדינה (לצד ערבים ועולים שאינם יהודים) - רוצים לנסוע בשבת, ללכת לקולנוע, לטייל בטבע, ולבלות עם המשפחה בחוף הים. משמעות הדבר היא שלמעט בריכוזים הדתיים - אוטובוסים, רכבות וגם הרכבת הקלה של תל אביב יצטרכו לעבוד בשבת, כי לחלק ניכר מהאוכלוסייה, ובעיקר לשכבות החלשות, אין רכב פרטי.

 

מאידך גיסא, יש לאסור באופן מוחלט הפעלה של מרכזי קניות ורשתות שיווק. הסיבה פשוטה: גם לעובדים שמרוויחים שכר מינימום מגיע לנוח ביום השביעי עם המשפחה. הם לא אמורים לעבוד בסופי שבוע, או בלילות, רק בגלל שלרבים אין כוח לעשות קניות בחמישי בערב או בשישי בבוקר. זו אינה המצאה ישראלית. מטיילים רבים יספרו לכם על שוק סגור בימי ראשון במדינות שונות ברחבי אירופה.

 

 

זה גם הוויתור ההוגן היחידי שניתן לעשות כדי לייצר תחרות הוגנת של ענקיות השיווק - מול החנויות הפרטיות במרכזי הערים, שאינן יכולות ואינן רוצות לעבוד שבעה ימים בשבוע. יתירה מכך, ככל שהיתרי העבודה בשבת הופכים לנורמה, כך קטן הסיכוי לשילוב חרדים בשוק העבודה, משום שרוב המעסיקים יעדיפו עובד שמוכן לעבוד בשבעה ימים בשבוע. אבל באופן פרדוקסלי, רבים מאלה המלינים על מיעוט החרדים העובדים, הם דווקא אלה שמתעקשים לאפשר לעסקים לעבוד בשבת.

 

תנו צ'אנס לשלום

על פי היוזמה הנ"ל, שקווי היסוד שלה נוסחו כבר בעשור הקודם באמנת גביזון-מדן - כדורגל אמור היה

להיות משוחק בשבת, כדי לאפשר לציבור בילוי משפחתי. אלא שקיים הבדל עצום בין צפייה בקולנוע - לבין קיום משחק כדורגל באצטדיון הגורם לחילול שבת לא רק אצל 30 אלף הצופים, אלא גם מאות שוטרים ואנשי אבטחה.

 

ויש הבדל נוסף: רבים משחקני הכדורגל הם שומרי מסורת, והעובדה שמכריחים אותם לשחק בשבת היא כפייה חילונית. מעבר לכך, המשחקים בשבת מונעים מאלפי צעירים דתיים להשתלב בתחום, ואני עוד זוכר את העצב של הבן שלי כאשר רצה לשחק בקבוצת הילדים של מכבי חיפה, אבל הסברתי לו שבגלל שהם משחקים בשבת הוא לא יוכל להיות שחקן כדורגל (למען האמת ההיסטורית, אני מודה שהיה נוח לי להגיד לילד שהוא לא יהיה שחקן בגלל קדושת השבת, ולא בגלל שאין לו סיכוי להפוך לשחקן, לאור העובדה שהוא נולד לגבר נמוך ושמנמן שמצליח לרוץ מהר רק אם מאחוריו מגיח קוזאק שהגיע לבצע פוגרום).

 

 • לכל הטורים של יצחק טסלר
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  יש גם שחקנים שומרי מסורת
  צילום: AFP
  יצחק טסלר
  מומלצים