שתף קטע נבחר

משבר הפליטים או בעיית המסתננים?

העולם צבוע ואטום היום לסבלם של אומללי המלחמות, בדיוק כפי שהיה אטום לסבל של העם שלנו בשואה. אין חדש תחת השמש. העולם מאפשר ומטפח מלחמות שמוזנות באינטרסים ובנשק, אותו מספקות אותן מדינות שבהן מזילים עכשיו דמעות תנין על גופתו של איילן כורדי

כלי התקשורת, שבשבוע האחרון מדברים על "משבר הפליטים", דיברו רק לפני שבוע על "בעיית המסתננים". מבינים? באירופה, שם רחוק, הם פליטים אומללים. אצלנו, כאן ליד הבית והחלון האטום, הם מסתננים מסוכנים, אנסים בפוטנציה ומביאי מחלות (כפי שכינה אותם שר הפנים בממשלה הקודמת). אלו בדיוק אותם אנשים שמציפים את אירופה: פליטי הזוועות והמלחמות. בעצם לא בדיוק, יש להם צבע עור שונה.

 

עוד דעות ב-ynet

רכבת העוני נוסעת לשומקום

על אטימות תדמיתית ושר הכלכלה

מתנה לחג? תנו את תשומת לבכם

כמה זמן הייתם מסוגלים לחיות ללא חשמל?

אל תפגעו בתלמידים, במיוחד לא בחלשים

מורים, אל תחששו להיות שמאלנים

 

תמונה אחת, של גופתו הקטנה של איילן כורדי בן החמש, פרצה את חומות האטימות של העולם וממחישה עד כמה צבועים אנחנו. הפליטים הסורים הם רק חלק מהסיפור הנוראי הזה: ארבע שנים וחצי, יותר משלושה מיליון פליטים, יותר מ-200 אלף הרוגים, מתוכם יותר מעשרת אלפים ילדים. מבינים? קחו את הגופה הקטנה שטלטלה את העולם בניסיון להימלט מהתופת ותכפילו אותה בעשרת אלפים. לזה תוסיפו את עשרות אלפי הילדים מסודן, אפגניסטן, מעיראק ומעזה. כן מעזה, כאן אצלנו בשכונה, המקום ההוא שלפני שנה בקיץ החרבנו ועדיין נמצא תחת מצור. מלחמה שהותירה מאות ילדים עזתים הרוגים ואלפים ברחובות, עד היום.

 

גופתו של הפעוט איילן כורדי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גופתו של הפעוט איילן כורדי(צילום: רויטרס)

 

העולם צבוע ואטום היום לסבלם של אומללי המלחמות, בדיוק כפי שהיה אטום לסבל של העם שלנו בשואה. אין חדש תחת השמש. העולם מאפשר ומטפח מלחמות שמוזנות באינטרסים ובנשק, אותו מספקות אותן מדינות שבהן מזילים עכשיו דמעות תנין על גופתו של איילן כורדי. זה כולל גם אותנו, כמובן, שמתפרנסים היטב מעסקי מלחמות. זהו העולם הצבוע שמחריב את הומניותו לדעת.

 

אפילו קנדה, אחת המדינות הנאורות והטובות בעולם שלנו, אטמה את עצמה לסבל. הקנדים, שמנעו באטימותם ממשפחתו הילד איילן כורדי להגר אליהם, חרצו את גורלם למוות. אם בארזים הקנדים נפלה השלהבת, מה יגידו אזובי הקיר מהונגריה. ראש ממשלת הונגריה, שמדבר על הפגיעה בטוהר הנוצרי של אירופה כסיבה לניסיון לאטום את ארצו מהפליטים המוסלמים, אינו שונה מהותית מהנאצים ויחסם ליהודים "המזהמים את הגזע הארי". מי שפיתח את המפלצת של דאעש כי חשב שהיא טובה לאינטרסים שלו לפני שבע שנים זו אותה מדינה שמיאנה להפציץ ולהשמיד את אושוויץ לפני 70 שנים. זוהי אמריקה, המעצמה העולמית, הטובה והמפותחת במדינות העולם.

 

וגם מדינות ערב שמסביבנו מראות, שוב, את צביעותן כי רבה. אותה צביעות שמלווה את סבלם של הפלסטינים כבר 67 שנים מלווה עכשיו את סבלם של הסורים. המיליארדים מקטאר טובים לתעשיית המלחמה של חמאס, אבל אינם בנמצא לעזור לפליטים האומללים מסוריה.

 

הגיע הזמן שנשתנה, שנפסיק להדחיק את הזוועות שמסביבנו ולספר לעצמנו שזה לא קשור אלינו: זה קשור אלינו מאוד, משפיע על חיינו והופך אותנו למה שאיננו רוצים להיות. בואו נתחיל בקטן, נהיה אנושיים יותר לסבל הזה שמתדפק על חלוננו ונעניק להם את "חמשת המ"מים" של ז'בוטינסקי: מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא. אז גם נוכל לדרוש מכל מדינה בעולם לנהוג כך. אולי אחרי זה נמשיך בקצת יותר גדול כשלא ניכנע לפוליטיקה של הפחד שבה אנחנו שבויים מיום הקמת המדינה ונמצא את הדרך לעשות שלום שיפסיק את המלחמות וההרס. אם נצליח בזה כאן בישראל, נשנה את העולם שהביא לביתנו את תמונת הזוועה של גופתו הקטנה של איילן כורדי.

 

יניב שגיא, מנכ"ל גבעת חביבה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים