שתף קטע נבחר

אלפים בקבר רחל: "אמא שומרת עלינו"

בצל גל הטרור: רבבות מאמינים מציפים את מתחם קבר רחל אמנו בבית לחם, תחת היערכות שיא של כל כוחות הביטחון. כ-70% מהנוכחים במקום הן נשים, ולכל מתפללת מוקצות חמש דקות במתחם הקבר. "אם לא נגיע, נראה להם שאנחנו מפחדים - לכן אנחנו כאן"

 

 

היערכות שיא של משטרת ירושלים, מג"ב עוטף ירושלים וחטיבת עציון לרגל ההילולה המציינת את יום פטירתה של רחל אמנו, על רע גל הטרור המתמשך: עשרות-אלפי מאמינים מציפים את מתחם קבר רחל אמנו בבית לחם מאז אמש (מוצאי השבת), לרגל יום השנה לפטירת האישה שהייתה מאמהות העם היהודי. יום הפטירה חל בי"א במרחשוון - השנה שבת, ולכן מתפרסת ההילולה על פני יומיים - מקצת העולים בקרו בקבר במהלך יום שישי, והשאר יגיעו להילולה המרכזית ההחל לאורך היום (א').

 

מרגע שיצאה השבת - נהירת אלפים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מרגע שיצאה השבת - נהירת אלפים(צילום: אלי מנדלבאום)

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

רחל היא סמל לאם המתמסרת לדאגה לילדיה ולתפילה עליהם, ועל כן קברה מהווה מוקד עלייה לרגל לרבים המבקשים ישועה כללית או פרטית, בכל ימות השנה - וביום הפטירה בפרט. "מדובר בכמות רבה של אנשים בזמן קצר", אמר ל-ynet סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, שהגיע להילולה. "המקום עצמו הוא מקום רגיש. היו ניסיונות בעבר לפגוע באנשים שמגיעים לכאן - ואני שמח שכוחות הביטחון עושים את מירב המאמצים".

 

לא מרגישים ירידה". מתחם הקבר, בלילה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
לא מרגישים ירידה". מתחם הקבר, בלילה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

מאז אמש זרמו כבר למעלה מ-20 אלף איש למקום, כך מעריך מנכ"ל הרשות לפיתוח המקומות הקדושים, יוסף שווינגר. סגן שר הביטחון סיפר כי הוא נוהג לפקוד את קבר רחל מדי שנה: "אני לא חושב שהשנה מגיעים פחות", אמר. ברוך ה' עם ישראל בוטח בכוחות הביטחון, ויודע שזכות רחל אמנו מגנה, וכך הציבור מגיע".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • הכוכב החסידי של אופרה ווינפרי

  כללי חירום לירושלים: נשק וסלולרי בכל בית כנסת

   

  על אף גל הטרור המתמשך ופיצול ההילולה ליומיים - אלפים נוהרים למתחם הקבר בעיר הפלסטינית שמדרום לירושלים, ויש עומסי תנועה כבדים בדרך. בשנים עברו עמד מספר המשתתפים על כ-70-80 אלף איש במהלך היממה. ההגעה למתחם קבר רחל - בתחבורה ציבורית בלבד.

   

  רוצות להיות הכי קרובות לאמא (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
  רוצות להיות הכי קרובות לאמא(צילום: אלי מנדלבאום)

   

  מנכ"ל הרשות סיפר כי שעות העומס הן בדרך כלל בלילה (והשיא - בתפילת שחרית עם הזריחה) ואחר הצהריים (לפני השקיעה, סוף יום הפטירה). ועם זאת, אלפים רבים מעדיפים לפקוד את הקבר בתנאים נוחים יותר סביב התאריך.

   

  "מי שיסייר במקום יראה היערכות שיא של כוחות הביטחון", אמר. "מאות שוטרים וחיילים שמאבטחים את המקום מבוקר ועד ערב". לדבריו, "ברור שהפרסומים משפיעים.  אך אנו יצאנו במבצע דווקא בימים אלה: אל תחששו להגיע. אני בטוח שאני משמש פה למפקד המחוז שאמר, בשם משטרת ירושלים: תבואו, המקום אובטח לחלוטין. אנו מקוים שבסייעתא דשמיא (בעזרת ה') הכל יעבור בשלום – והכי חשוב שיתקבלו התפילות".

   

  מאיר מבית"ר עילית הוא אחד המבקרים הרבים שנהרו במוצאי השבת להילולה, ללא חשש: "אין מה לפחד", אמר. "יש לנו את אמא ששומרת עלינו. אם לא נבוא, נראה הם שאנחנו מפחדים". 

   

  חמש דקות לכל מתפללת

  המשטרה ומשמר הגבול נערכו בימים האחרונים בכוחות מתוגברים בסביבת הקבר ובצירי התנועה

  מירושלים אליו. גם מערך הביטחון השוטף והאבטחה במקום עובה - במטרה למנוע כניסת גורמים עוינים. התנועה לבית לחם מתאפשרת באמצעות תחבורה ציבורית בלבד, ולא תותר כניסת רכבים פרטיים. ממשטרת ירושלים נמסר כי אלה יופנו לחנייה סמוך לאצטדיון טדי, ומשם יצאו אוטובוסים לאתר ההילולה.

   

  קבר רחל יוצא דופן ביחס לאתרים קדושים אחרים, ומתייחד בכך שכ-70% מאלה הפוקדים אותו הן נשים, ורק כ-30% גברים. ביום הפטירה מתעצם שיעור הנשים עוד יותר, ויש בהן המגיעות מדי שנה במיוחד מחו"ל.

   

  אחת המשימות הרגישות לשמירה על הסדר באתר ביום זה היא הקפדה שאורך תפילת כל אישה לא יעלה על כמה דקות, שלאחריהן תפנה את המקום הצר לבאה אחריה. "יש שמתעקשות לסיים את קריאת ספר תהלים כולו", אמר, "ואנחנו צריכים לדאוג בעדינות שהן יתפנו. לפי הנוסחה שלנו, אם אישה מתעכבת יותר מחמש דקות - נוצרים פקקים. יש נשים שממש נאחזות במצבה ולא מוכנות להרפות".

   

    • פורסם לראשונה 22/10/2015 22:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות מוסדות רחל אמנו
  מבכה על בניה
  צילום: דוברות מוסדות רחל אמנו
  צילום: אלי מנדלבאום
  אבטחה ניכרת
  צילום: אלי מנדלבאום
  מומלצים