שתף קטע נבחר

גם קייטלין ג'נר מוזמנת: הרפורמים מחבקים את הטרנסג'נדרים

הקהילה הרפורמית, הגדולה מבין הזרמים היהודיים בארה"ב, קיבלה שורת החלטות תקדימיות, ובהן הכרה בילדי הקהילה ללא התייחסות ספציפית למינם, חדרי מקלחת ניטרליים מגדרית, הכשרה חינוכית בנושאי מגדר - וניטרליות לשונית. הכל כדי שהטרנסג'נדרים ירגישו בבית

התנועה הרפורמית בארה"ב אישרה אמש (יום ה') פה-אחד, החלטות המקדמות את זכויות הטרנסג'נדרים בכל הקהילות היהודיות החברות בתנועה. בין היתר, יוכשרו אנשי חינוך בנושא, והשפה שבה ייכתבו התכנים הרשמיים תשמור על ניטרליות מגדרית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בכנס הדו-שנתי של איגוד הקהילות הרפורמיות שנערך באורלנדו בימים אלה, הועברו שורה של החלטות הנוגעות להתייחסות הקהילתית הנדרשת כלפי טרנסג'נדרים. מה שהיה עד כה ביטוי יחידני ספציפי, הנתון לשיקול דעתו של הרב או הרבה המקומית, הפך היום למסמך מדיניות מסודר, המעגן באופן ברור (גם אם וולונטרי), את יחסה של הקהילה הרפורמית למתפלליה שבחרו לשנות את מינם.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • בזכות ראול ולנברג - הוכיחה לרבנות שהיא יהודייה

   

  ההחלטה הזו מצטרפת להחלטה תקדימית של איחוד הקהילות הרפורמיות משנת 1977, הנוגעת לזכויותיהם של הומואים ולסביות – מה שהפך אותה לתנועה הליבראלית ביותר ביחסה לקהילה הגאה בעולם היהודי.

   

  אין יותר "מר ו"גברת"

  הקהילה הרפורמית, הגדולה מבין הזרמים היהודיים בארה"ב, קיבלה שורת החלטות מרחיקות לכת במשמעותן –

  ובהן הכרה בילדי הקהילה ללא התייחסות ספציפית למינם, בעת חלוקה לתוכניות ולפעילויות שונות; מחנות הקיץ של הארגון יאפשרו חדרי מקלחת ניטרליים מגדרית – וכלל המחנכים יעברו הכשרה במסגרות החינוך של הקהילה, בנושאי מגדר.

   

  גם השפה שבה ייכתבו התכנים בקהילות הרפורמיות, תקפיד על ניטרליות מגדרית לשונית. כך למשל, יימנעו מכינויים מגדריים כגון "מר" ו"גברת" בפנייה אל חברי הקהילה – בין בדוא"ל ובין בתגי שם, וישאלו את המתפללים על הפנייה המגדרית המועדפת עליהם.

   

  האיחוד מציע לקהילות חוברת הנחיות שאמורה לסייע להם באימוץ ההחלטות. עם זאת, מדובר בהצעה שאיננה מחייבת, וכל בית כנסת וקהילה יוכלו להחליט אם לאמץ אותה.

   

  המשך מדיניות ההכלה

  ההחלטה הנחשבת לתקדימית בזרם היהודי, מישרת קו עם החלטות שקיבלו זרמים נוצריים שונים בארצות הברית, בדרישה להחיל שוויון מגדרי לטרנסג'נדרים וללא מזוהים מגדרית. אימוץ המדיניות הזה בתוך הזרם הרפורמי במדינה, הוא המשכה של מדיניות ההכלה שמפגין האיחוד כלפי הקהילה הלה"טבית.

   

  מתוך כ-5.3 מיליון יהודים בארצות הברית, הקהילה הרפומית נחשבת לזרם הגדול מכולם. 35% מיהודי ארצות הברית הם רפורמים, לעומת הקהילה האורתודוקסית שאומנם נמצאת במגמת עלייה אך עודנה מהווה כ-10% בלבד מכלל יהודי ארה"ב. ההחלטות הללו מגיעות בשנה שבה סוגיות הזכויות וההכרה בטרנג'נדרים זכו לדיון ציבורי נרחב בארצות הברית, בין היתר בעקבותיה של קייטלין ג'אנר.

   

  אבל עוד לפני כן, ולמשך עשור שלם, שאלות הנוגעות לזכויות טרנסג'נדרים בקהילה הרפורמית עברו מהפך

  של ממש: מדיון בשאלת צירוף טרנסג'נדר שהיה אישה למניין – ועד לשאלות מתוחכמות הנוגעות לברית מילה כשמדובר בגיור של טרנסג'נדר שאין לו פין.

   

  ברברה ווינשטיין מנהלת הוועד לפעילות חברתית בתנועה הרפורמית בארצות הברית, ציינה כי מדובר "בהתפתחות אבולוציונית שמתרחשת בתוך הקהילות שלנו". לדבריה, "זה חלק גדול ממה שזה אומר להיות יהודי רפורמי".

   

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אם הוא יתגייר, יצורף למניין?
  מומלצים