שתף קטע נבחר

בזכות ראול ולנברג - הוכיחה לרבנות שהיא יהודייה

יעל שנולדה בארץ להורים שעלו מהונגריה, לא הבינה מדוע הרבנות מסרבת לרשום אותה לנישואים, עד שתוכיח את יהדותה. מיזם "שורשים" התגייס למשימה, והצליח לאתר בהונגריה ויזה שבדית מקורית שקיבלה סבתה בשנת 1944. על החתום: ראול ולנברג. ב"יד ושם" אישרו כי התעודה אותנטית - וחשפו את הסיפור המשפחתי

 

סגירת המעגל של חסיד אומות העולם: 70 שנה אחרי שראול ולנברג חילץ מציפורני הנאצים את הנערה דומני מריאטה בת ה-12, כחלק מהמבצע שלו להצלת רבבות יהודים בהונגריה - הוא מצליח לסייע, עשרות שנים לאחר מותו, גם לנכדתה, יעל – הפעם (להבדיל) מול הבירוקרטיה הישראלית הסבוכה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המסמך המקורי שעליו חתם ולנברג, כדיפלומט שבדי, למען הסבתא - שכנע את בית הדין הרבני בפתח תקווה כי היא הייתה יהודייה, וממילא הנכדה יכולה להינשא כאן, בארץ, כדת משה וישראל.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

יעל, בת להורים שעלו מהונגריה בשנות השמונים, נולדה בארץ. לפני כמה חודשים, בגיל 25, ביקשה להירשם לנישואים – וסורבה. היא הציגה את תעודות הלידה שלה ושל אמה, ואת שטר הכתובה של הוריה המעיד כי נישאו בעצמם כיהודים בעיר בודפשט. ועל אף זאת, שלושה חודשים בלבד לפני החתונה, קבעו ברבנות כי יהדותה מוטלת בספק.

 

ב"יד ושם" קבעו: התעודה אותנטית

יעל פנתה לקבלת סיוע ממרכז "שורשים" (מבית "צֹהר"), המתמחה בהוכחת יהדות - ושם נרתמו והחלו לחקור את ההיסטוריה המשפחתית. אנשי הארגון הצליחו לאתר בהונגריה ויזה שבדית מקורית שקיבלה סבתהּ בשנת 1944, ולפיה האדם הנושא אותה עתיד להיות אזרח המדינה - ולכן זוכה להגנה מטעם הממלכה מפני הנאצים, ואין לפגוע בו. באותה שנה החלו הגרמנים בהשמדת היהודים בהונגריה, בת-בריתם.

 

 

"הצירות המלכותית השוודית בבודפסט מאשרת שהנ"ל ייסע לשוודיה במסגרת הריפאטריאציה המאושרת בידי משרד החוץ המלכותי השוודי", נכתב במסמך, בגרמנית ובהונגרית. "הנ"ל גם רשום בדרכון קולקטיבי. עד ליציאתו, הנ"ל ודירתו נתונים לחסותה של הצירות המלכותית השוודית". על החתום: ראול ולנברג.

 

ב"שורשים" פנו למוזיאון "יד ושם" כדי לקבל את חוות דעתם, ואלה קבעו כי התעודה אותנטית, חתימת ולנברג מקורית, והוויזה נמסרה על ידו אישית או על ידי שליח מטעמו לאנשים במצוקה – רובם יהודים. בנוסף, הוצג אישור בני חסות של שגרירות שבדיה בהונגריה של אם הסבתא, ששם הנעורים שלה שפיצקופף.

 

תמונות הפספורט מעידות על דמיון רב בין הסבתא לאמהּ, ועל פי התרשמות המומחים מ"שורשים" - גם על "חזות יהודית מובהקת". כן הציגה יעל צילומים משפחתיים המצביעים על קשר בין נשים מארבעה דורות בה.

 

גם יהדותן של האחיות אושרה

לשם השלמת הפאזל, איתר הארגון בארכיון "יד ושם" מסמך ממפקד האוכלוסין של יהודי בודפשט משנת 1941, ובה רישום הסבתא, ילידת 1932, שנעשה בידי אביה: השתייכות אתנית – יהודי, דת – יהודי, נתינות – הונגרית.

 

ראול ולנברג (צילום: AP) (צילום: AP)
ראול ולנברג(צילום: AP)

 

בעקבות כך פנה מנהל מרכז "שורשים", הרב שמעון הר-שלום, עם אותן עדויות לאגף בירור היהדות בבתי הדין הרבניים, והמליץ להכיר ביהדותה של יעל.

 

בחודש שעבר, ימים ספורים לפני החתונה, קבע הרב יגאל לרר מבית הדין האזורי בפתח תקווה: "המבקשת היא בת להורים יהודים, ואין מניעה לפי ההלכה לערוך לה חופה וקידושין כדת משה וישראל". כן אושרה בעקבות כך יהדותן של שתי אחיותיה, נועה ומוריה.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסבא, דומני מריאטה
צילום: מרכז שורשים
המליץ להכיר ביהדותה של יעל. הרב שמעון הר-שלום
צילום: מרכז שורשים
מומלצים