שתף קטע נבחר

הכול חוקי

היות משהו חוקי אינו מבסס את היותו ראוי: לפעמים היות משהו חוקי המבסס אך ורק את פשיטת הרגל של מנגנוני החקיקה, במקום שבו אקטים נפשעים הפכו לחוקיים

בתגובה לטענות נגד עינויים של החשודים בשריפת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא והריגת שלושה מבני המשפחה, בהם תינוק בן שנה וחצי, הרגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו את חברי סיעתו ואמר: "כל החקירות מתבצעות בהתאם לחוק, בפיקוח היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט".

 

עוד בערוץ הדעות:

להזמין את הטורקים לעזה

מאה וקצת ימים של טרור ויגון

תנו לשב"כ לנצח!

בחינוך דרוש תקצוב דיפרנציאלי

מהפכה תיאולוגית ב-4 מערכות ואפילוג

 

ראש הממשלה צודק. מניעת המפגש עם עורך דין ושימוש ב"שיטות חקירה מיוחדות" - הכוללות לפי המידע שהתפרסם מניעת שינה, קשירות מכאיבות וחקירות ממושכות, בפרט של קטינים - נעשו על פי החוק. ובאישור של היועץ המשפטי לממשלה. ובאישור של שופטי בית המשפט העליון.

 

הנה רשימה חלקית של דברים נוספים שנעשו בהתאם לחוק. ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. ובאישור בית המשפט העליון:

 

על אלפי פלסטינים נאסר על פי החוק לפגוש את עורך דינם במהלך חקירתם בשב"כ. בית המשפט העליון אישר את איסור הפגישה. החקירה - שכללה מניעת שינה, קשירות מכאיבות, תנאי כליאה בלתי נסבלים ומכות - נעשתה אף היא על פי החוק. ובאישור של שופטי בית המשפט העליון.

 

מאות בתים נהרסו כדי להעניש את בני המשפחה של פלסטינים שפגעו בישראלים ואלפי בני אדם נותרו חסרי בית. ההריסות נעשו על פי החוק. כמעט בכל המקרים הגישה המשפחה עתירה לבג"צ. למעט מקרים בודדים, כל הריסות הבתים אושרו על ידי השופטים.

 

אלפי פלסטינים נעצרו במעצר מנהלי לתקופות ממושכות, בלי שידעו במה הם אשמים, בלי שיוכלו להתגונן מפני ההאשמות נגדם, ומבלי שידעו מתי ישתחררו. הכול על פי החוק: אלוף פיקוד המרכז חותם על צו המעצר. העציר יכול לערער עליו בפני בית המשפט הצבאי ובפני בית המשפט העליון. השופטים מאשרים שוב ושוב את צו המעצר.

 

שטחים נרחבים בגדה הוגדרו כחוק בצווים צבאיים כ"שטחי אש". האנשים הגרים בשטחים אלה מגורשים שוב ושוב ובתיהם נהרסים בטענה שהם שוהים במקום אסור. עתירות שהגישו לבג"ץ, בטענה שהם גרים שם זה שנים ארוכות ושאין להם מקום חלופי, נדחו.

 

ומה עושים כשאין חוק המאפשר לממשלה ליישם את שהיא מבקשת? מחוקקים אותו. כך היה, למשל, כאשר הממשלה רצתה למנוע את האפשרות לאיחוד משפחות בין אזרחי ותושבי ישראל לבין תושבי השטחים שנישאו להם. חוק שאסר זאת הועבר בכנסת. עתירה לבג"ץ נגד חוקתיותו של החוק נדחתה על ידי הרכב מורחב של שופטי בית המשפט העליון.

 

בהתחשב במציאות זו, אין באמירה שחקירת החשודים נעשית כחוק ובפיקוח של מערכת המשפט - כדי להניח את הדעת. הרי העובדה שדברים בשטחים נעשים על פי חוק - החוק הישראלי - אין משמעותה שהם ראויים, שהרי ניתן לחוקק כמעט כל חוק שרוצים. תעיד על כך מתקפת הצעות החוק החדשות שצצות מאז התחדשו הפיגועים בתחילת אוקטובר - כליאת קטינים בני פחות מ-14, קביעת עונשי מינימום, שימוש בראיות של בתי המשפט הצבאיים בבתי המשפט האזרחיים בישראל ועוד.

 

השאלה אינה אם מעשה כלשהו נעשה על פי חוק, שנחקק בדמותו של המחוקק, אלא אם המעשה או המדיניות הם ראויים. היות משהו חוקי אינו מבסס את היותו ראוי: לפעמים היות משהו חוקי המבסס אך ורק את פשיטת הרגל של מנגנוני החקיקה, במקום שבו אקטים נפשעים הפכו לחוקיים.

 

הכותבת היא מנהלת המחקר של ארגון בצלם

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלן ינובסקי
עו"ד יעל שטיין
צילום: הלן ינובסקי
מומלצים