שתף קטע נבחר

משרד הביטחון מציג: בחורים חרדים סוג-ב'

במקום שיילוק התחמן - קבלו את השדכן המתוחכם: משרד הביטחון ביקש להפיק סרטון שיעודד את החרדים להתגייס, תוך הבטחה לכך שיהיו "מצרך מבוקש" בשוק השידוכים החרדי. מלבד העובדה שאין שמץ של אמת בהבטחות, בחורים חרדים הם - לידיעת משרד הביטחון - בני אדם, לא אביזרים

 

 

זה לא סוד ששירות החרדים בצה"ל ספג בשנים האחרונות פגיעה משמעותית. אז מה היה לנו? בין היתר, הפגנות של הפלגים הקיצוניים נגד "חוק הגיוס" במתכונתו המחודשת, ו"קמפיין החרד"קים" שהפך לובשי מדים למטרות לגיטימיות לאלימות מילולית ופיזית.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הקמפיין הקיצוני שתיאר את המתגייסים החרדים לצה"ל "כמסכנים" שנכשלו בגילום אידיאל לימוד התורה, ואף כחזירים ומפלצות דמוניות המאיימת על המגזר כולו - הצריך מענה לאתגר להביא חרדים לבקו"ם, גם כאלה "שתורתם" כבר מזמן לא "אומנותם".

 

עוד דעות בערוץ היהדות:

 

על הרקע הזה הפך הגיוס לצה"ל, ובמיוחד ליחידה קרבית עם בעיות תדמיתיות לא פשוטות "כחממת פליטי ישיבות" - לאתגר מבצעי של ממש. וכך הופק סרטון לעידוד הגיוס במגזר החרדי.

 

בטעם רע

לשם הגילוי הנאות, בהפעם הראשונה שצפיתי בסרטון המדובר, לא ידעתי שגוף ממשלתי אחראי על

הפארסה. זה איפשר לווריד במצח כמה רגעים של הרפיה נינוחה, לפני שנחת בתיבת המייל קומוניקט ובו צויין (בגאווה!) כי משרד הביטחון "לוקח אחריות" על מה שאפשר להגדיר כניסיון רצוף בכוונות טובות, שהולידו משהו בטעם רע אף יותר מלוף במנת קרב צה"לית.

 

במקום שיילוק התחמן של שייקספיר, קיבלנו מבית היוצר של משרד הביטחון גרסה עגומה (ואנטישמית לא פחות) של "השדכן המחוכם", זה שבמחסן שלו מוחבאים היטב ערימת בחורים, "סחורה אנושית משובחת", לטובת האב התורן שבא לחפש שידוך לביתו היקרה ("שנארוז לך אותו?")

 

נראה לי שאם במחסן היו מוחבאים נשים, או אתיופים, או אפילו מזרחיים, הטור היה פחות או יותר כותב את עצמו. אבל כשמדובר בחרדים, כנראה שבכל זאת סף הרגישות נמוך הרבה יותר. האווירה כולה אפלולית משהו, כי כידוע יהודים חרדים עושים את עסקיהם המפוקפקים במחשכים, לצלילי נעימת כינור "מפסטיבל הכלייזמרים" האחרון בצפת.

 

בחורים חרדים הם לא חפץ

אכן, אין ספק שהסרטון מדגים היטב את "השידול" (אין לי מילה נחמדה אחרת להשתמש בה) של צה"ל את החרדים להתגייס, תוך הבטחה לכך שיהיו "מצרך מבוקש" בשוק השידוכים החרדי. מלבד העובדה שאין ולו שמץ של אמת בהבטחות הללו, בחורים חרדים הם - לידיעת משרד הביטחון - לא חפץ בקטגוריית "מוצר השנה" בערוץ הקניות.

 

גם על זה שמוכר סמארטפונים וגם על זה שהתגייס לצבא, לא שמים תוויות או מודדים בסרטי מידה. משרד הביטחון הישראלי, קבלו מבזק חדשות: בחורים חרדים הם בני אדם, לא אביזרים.

 

ואחרי "המובן מאליו" הזה, נותרת התהייה איך הפך השירות בצה"ל לשאלה של אטרקטיביות בשוק שידוכים מגזרי, ומה באמת קרה למשוואה החרדית הפשוטה של הרב שך: "מי שלא לומד מתגייס". נקודה. 

לאיזה שפל הגיעו שם, במשרד הביטחון, עם הפקת סרטון סטריאוטיפי ומחפיץ, כדי להחזיר את כבודו האבוד של צה"ל במגזר החרדי? בקיצור, שנארוז לכם אותו בחזרה למחסן?

 

 • לכל הטורים של טלי פרקש
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים