שתף קטע נבחר

"היורש של קרליבך" מחשב מסלול מחדש

האיש שמאחורי מפעל ההנצחה לרב שלמה קרליבך, ומי שנחשב ליורש שלו, שהנכיח את ניגוניו באינספור אלבומים וספרים - יוצא לדרך חדשה עם אלבום מקורי. לא עוד ציטוטים מהתפילה, אבל שלמה כ"ץ מרגיש יותר מתמיד ש"הרבי המרקד" גאה בו. "אני רוצה שאנשים ימצאו ניגון אחד שאחריו הם יתפללו"

 (צילום: ג'וני דודוביץ') (צילום: ג'וני דודוביץ')
(צילום: ג'וני דודוביץ')

 

את הזמר והיוצר שלמה כ"ץ (35) קל לקשר עם הרב שלמה קרליבך - ולא רק בגלל השם המשותף לשניהם. כ"ץ שנחשף לשיריו של הרבי המרקד כילד, עוסק כבר קרוב לשני עשורים - כמעט באובססיה, יש לומר - במפעל הנצחה לניגונים, לתורות ולשירים שכתב רֶבּ שלמה בחייו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בינתיים הוא הספיק למצוא לא מעט מהם - ואת חלקם אף הקליט מחדש באלבומיו במהלך השנים. גם החידושים שנאמרו לפני יותר מ-20 שנה על ידי הרבי שאהב את כולם, ונשמרו בקלטות סליל מאובקות, לוקטו על ידי כ"ץ מרחבי העולם - והפכו לספרים שתמצאו בכל בית "קרליבכי" שמכבד את עצמו.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

עכשיו כ"ץ מחשב מסלול מחדש. שישה אלבומים עם רוב מוחלט של שירי רב שלמה עשו את שלהם, ובימים אלה יוצא כ"ץ עם אלבום חדש, "ישמח מלך". עשרה שירים באלבום (שלושה כאן, בהשמעת בכורה), אך הפעם זה שונה מכל מה שהכרתם.

 

חסיד קרליבך זה לעשות משהו שאף אחד עוד לא עשה

את רוב האלבום, כ"ץ כתב והלחין בעצמו במהלך השנתיים האחרונות, וזאת הפעם הראשונה שהוא משלב מילים שכולן כיסופים ואהבה בסגנון פיוטי וייחודי השזור במקורות, מה שמשייך את האלבום לז'אנר המוזיקה היהודית המקורית 2016, שעושה כיבוש זוחל אל גלי האתר.  

 

 

"תמיד כששואלים אותי: 'מה נחשב להיות חסיד קרליבך?' אני אומר: 'חסיד קרליבך אמיתי, זה לעשות משהו חדש שאף פעם לא נעשה בעולם', כמו שרב שלמה קרליבך עשה משהו חדש שעוד לא היה בעולם", אומר כ"ץ בראיון ל-.ynet

 

"האלבום החדש הוא כיוון חדש לגמרי מבחינתי. לא חלמתי שזה יקרה. לא תיארתי לעצמי שיש לי את זה בפנים", מוסיף בכנות. "תמיד הייתי מחובר לניגונים של רב שלמה, אבל לכתוב מהלב, לא היה אף פעם משהו שחשבתי שאעשה. היה לי עת רצון ממש".

 

"זה היה בזמן טיסה לדרום-אפריקה לפני כמעט שנתיים. הייתי בדרך לכמה הופעות, והיה לי הרבה זמן במטוס. הרגשתי שקשה לי לעזוב את הארץ, אז אמרתי לעצמי: בוא ננסה לבטא את הגעגועים - אבל בשפה שלי, ולא בפסוקים מהמקורות".  

 

 

כ"ץ מציין כי במהלך הטיסה - בלי פייסבוק ובלי טלפון - הספיק לכתוב שלושה שירים ("רגע של ענווה", "אלו באלו" והשיר "מהרה"), ומבחינתו היו אלה שירים למגירה. "באותם ימים היה לי אלבום אחר שעמדתי להוציא, אז פשוט כתבתי בלי שהיה עלי לחץ. זאת גם הסיבה שאני חושב שהכתיבה יצאה בכזאת טבעיות".

 

מה קורה כשיונתן רזאל מגיע עם לב פתוח

כ"ץ שנחשב בעיני רבים לאחד מממשיכי דרכו של הרבי המרקד, מעביר פעמיים בשבוע שיעורים העוסקים בתורותיו של הרב קרליבך, כשבכל תחילת שיעור וסופו הוא פורט על הגיטרה ושר מליבו. כך גם נולדו הניגונים שלעתיד יתחברו לשירים שכתב במטוס בדרך לאפריקה. "לא התישבתי לכתוב את הניגונים - הם פשוט הגיעו. הלימוד והתפילה מעוררים השראה". 

 

 

חברו הטוב, הזמר והיוצר יונתן רזאל, מתארח בשיר "ליבי ובשרי". מבחינת כ"ץ זו הפעם הראשונה שהם משתפים פעולה באלבום אולפן, למרות השכנות והחברות רבת השנים. "עם יונתן תמיד היה קשר מיוחד, אבל אף פעם לא עבדנו יחד. הפעם קראנו לו (הוא והמפיקים המוסיקליים נדב בכר ואורן צור) והוא בא עם לב כל כך פתוח. יונתן בא עם כל הענווה שלו לאולפן, ולשמחתי הוא לקח את השיר למקום אחר לגמרי – גבוה יותר".

 

מה אתה רוצה שהמאזינים ירגישו כשהם ישמעו את שלמה כ"ץ החדש?

 

"שימצאו נקודה אחת. ניגון אחד שלאחריו הם ימצאו את עצמם מתפללים. זה החלום שלי. זאת המטרה בעיניי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'וני דודוביץ'
דרך חדשה. שלמה כ"ץ
צילום: ג'וני דודוביץ'
מומלצים