שתף קטע נבחר

סקר יום האהבה: הנישואים ברבנות מרחיקים את הישראלים מהיהדות

60% סבורים כי יש לאפשר לכל אדם להתחתן כדרכו, 84% מסכימים עם הקביעה לפיה "לכל תושב בישראל יש זכות להקים משפחה בארץ עם מי שהוא בוחר, בדרך שבה יבחר ועל פי אמונתו", ו-71% חושבים כי מונופול הרבנות הראשית במעמד האישי מרחיק מהיהדות. שונאים, סיפור אהבה

בעולם מציינים היום את "חג האהבה" - אבל בישראל הוא מתקבל ברגשות מעורבים: מונופול הרבנות הראשית על רישום הנישואים לכל יהודי שהתחתן בארץ, שולל מאזרחים רבים את החירות באחד התחומים הרגישים והחשובים להם ביותר. התוצאה: הרבה תסכול – וגם ניכור ליהדות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

סקר דעת קהל שערך "מכון סמית למחקר" עבור עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) לקראת "ולנטיין דיי" 2016 שחל היום (א'), מגלה כי 84% מסכימים עם הקביעה לפיה "לכל תושב בישראל יש זכות להקים משפחה בארץ עם מי שהוא בוחר, בדרך שבה יבחר ועל פי אמונתו", ורק 16% מתנגדים לה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ההסכמה הגורפת בעניין הזה נמצאה חוצת מגזרים וקבוצות הגדרה שונות (על פי מגדר, גיל, מוצא, רמת השכלה או הכנסה וכן השקפה פוליטית), ושותפים לה אף דתיים (61%) וחרדים (75%), מצביעי "הבית היהודי" (61%), ש"ס (66%) ו"יהדות התורה" (100%).

 

60%: תנו לכל אדם להינשא כדרכו

על רקע הדיון הציבורי המחודש בנוגע להכרה ברפורמים וקונסרבטיבים - למשל בכותל המערבי ובמקוואות הטהרה

נשאלו משתתפי הסקר האם מדינת ישראל צריכה להכיר גם בנישואים דתיים שאינם אורתודוכסיים, או אף במסלול אזרחי.

 

60% סבורים כי יש לאפשר לכל אדם להתחתן כדרכו, 33% תומכים בשימור המצב הקיים, 6% היו מכירים בנישואים אזרחיים בלבד ו-1% רק ברפורמים וקונסרבטיביים. החרדים, הדתיים ואף המסורתיים בעד מונופול הרבנות (90%, 79% ו-51%, בהתאמה), והחילונים בעד "שוק חופשי" (87%).

 

וכיצד הישראלים מגיבים למצב הקיים? 71% חושבים כי שליטת הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים בנישואין והגירושין מרחיקה את אזרחי המדינה מהיהדות (כך השיבו 91% מהחילונים ו-61% מהדתיים). רק 29% סבורים כי היא מקרבת אותם אליה (100% מהחרדים ו-57% מהדתיים).

 

הסקר נערך על ידי החוקרים רפי סמית ואולגה פניאל, וכלל 500 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המרבית – 4.5%).

 

חדו"ש: "מונופול עריץ"

מנכ"ל עמותת חדו"ש (חופש דת ושיוויון), הרב עו"ד אורי רגב, התייחס לממצאים: "ישראל אוהבת להציג

את עצמה כדמוקרטיה מערבית מתקדמת, אבל בתחום הזכות להתחתן ולממש את האהבה, היא מדינה נחשלת כחשוכות שבמדינות האיסלאם. היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם ששוללת מאזרחיה את חופש הנישואין".

 

"יותר מ-600 אלף אזרחים אינם יכולים להתחתן בישראל כלל, ועוד מיליונים נדרשים להתחתן ולהתגרש בטקס המנוגד למצפונם ולאמונתם", הוסיף רגב. "בניגוד לטענת הכזב כאילו המונופול של הרבנות מיועד לשמור על האופי היהודי של מדינת ישראל, הציבור מבהיר שהמונופול רק מרחיק אותו מיהדותו".

 

"הסקר מוכיח שוב את הפער העצום בין רצון הציבור בחופש נישואין וגירושין, לבין המערכת הפוליטית שמתעלמת ממנו ומאשרת את המשך המונופול העריץ של הרבנות", סיכם, והטיל את האחריות לתהליך ניתוק הציבור מהיהדות על "ממשלות ישראל לדורותיהן, שמשתפות פעולה עם הרבנות והמפלגות החרדיות ומונעות מהציבור את זכותו הבסיסית לחופש נישואין ואהבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים