שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה מינוי ליברמן לשר הביטחון

השרים אישרו פה אחד את מינויו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון וסופה לנדבר לתפקיד שרת הקליטה. השניים יושבעו הערב גם במליאת הכנסת. מבוכה קלה נרשמה כשהשרים המיועדים לא הוזמנו לישיבה. מינוי הנגבי לשר ללא תיק אושר גם כן

 

ישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ממשלת נתניהו מתרחבת רשמית: שרי הממשלה אישרו פה אחד הבוקר (יום ב') את מינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון ואת מינויה של סופה לנדבר לשרת הקליטה. זאת במסגרת ההסכם בין הליכוד לישראל ביתנו שיאפשר הרחבת הקואליציה - אשר מונה כעת 66 חברים. האישור התאפשר לאחר שנפתר המשבר עם סיעת הבית היהודי, אשר איימה להצביע נגד המינוי אם לא ישנו את דפוסי העברת המידע של הקבינט הביטחוני לחבריו. טקס כניסתו של ליברמן לתפקיד ייערך כנראה מחר בבוקר ברחבת המסדרים בקריה.

 

מבוכה קלה נרשמה כשהתברר שהשרים המיועדים לא הוזמנו כלל לישיבה ונתניהו אף שאל "היכן השרים המיועדים?". הערב יושבעו ליברמן ולנדבר בכנסת. השרים אישרו גם את מינויו של ח"כ צחי הנגבי לשר במשרד ראש הממשלה.

 

במסגרת ההסכם בין הליכוד לישראל ביתנו, יוקצו 1.4 מיליארד שקל לטובת הרפורמה בפנסיה בפריסה של ארבע שנים. כמו כן, יוקצו 150 מיליון שקל לדיור ציבורי. סיעות הליכוד וישראל ביתנו יפעלו להקמתו של קבינט קליטה ועלייה. שר מטעם סיעת ישראל ביתנו יכהן כיו"ר הקבינט. עוד הוסכם: "הממשלה תגבש הצעת חוק ממשלתית שתאפשר הצבעה של ישראלים השוהים בחו"ל ביום הבחירות לכנסת". 

 

כמו כן, יוקם צוות שרים לגיבוש נוסח של חוק יסוד: ישראל: מדינת הלאום של העם היהודי. בנוסף התחייב ליברמן לא לתמוך בהצעות חוק בתחום התקשורת בלא אישור שר התקשורת (בנימין נתניהו). בעניין עונש מוות למחבלים, הצעת הדגל של ישראל ביתנו, נכתב: "בסעיף 165א של צו בדבר הוראות ביטחון (נוסח משולב) (יהודה ושומרון) (מס' 1651) תש"ע- 2009, יימחקו המילים: 'וגזר הדין ניתן פה אחד'". כלומר, לא תידרש החלטה פה אחד כדי לגזור מוות, כפי שהחוק מחייב היום.  

 

בעניין נושאי דת ומדינה, נושא נוסף שהיה קרוב ללבו של ליברמן, נכתב: "יוקם צוות בראשות השר יריב לוין, אשר יכלול את נציגי כל הסיעות החברות בקואליציה, לנושא חקיקת דת ומדינה. חוקים הנוגעים לדת ומדינה לא יקודמו, לא יאושרו ולא יחוקקו אלא אם כן אושרו פה אחד על ידי נציגי כל סיעות הקואליציה. אם תוגש הצעת חוק בניגוד לאמור לעיל, יצביעו כל חברות הקואליציה נגדה ותופעל משמעת קואליציונית להסרתה מסדר היום הן בוועדות הכנסת והן במליאה".

 

כניסתו של ליברמן לממשלת נתניהו התאפשרה לאחר התפטרותו של משה יעלון מתפקיד שר הביטחון. אך עוד לפני שהודח, הקדים יעלון להודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים וחשף קרע עמוק ביחסיו עם ראש הממשלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה ושר הביטחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים