שתף קטע נבחר

צלב קרס וקללות: חוללה אנדרטה לזכר אנשי חיל האוויר שהתרסקו ברומניה

פרסום ראשון: אלמונים השחיתו את האנדרטה שהוקמה ליד העיר ברשוב לזכר אנשי חיל האוויר הישראלי שנהרגו בהתרסקות מסוק ב-2010. "אתם חזירים", נכתב על האנדרטה ששוכנת במקום מבודד. המשטרה המקומית פתחה בחקירה

 

האנדרטה ברומניה ()
האנדרטה ברומניה

אלמונים חיללו את האנדרטה לזכר ששת אנשי חיל האוויר שנהרגו בתאונת האימונים ליד העיר ברשוב ברומניה בשנת 2010. האנדרטה כוסתה בכתובות נאצה בנוסח "אתם חזירים", צלב קרס וציור של חזיר. 

 

עם קבלת המידע על חילול האנדרטה, פנתה שגרירת ישראל ברומניה, תמר סם-אש, לנספח המשטרה הישראלי בבוקרשט. הוא החל לבדוק מה ידוע על אירוע זה במשטרה המקומית, אך התברר ששם כלל לא ידעו על כך. רק לאחר מכן נפתחה חקירה בנושא.

 

 

האנדרטה נמצאת במקום מרוחק ומבודד, כך שלשלטונות המקומיים אין כמעט מידע על המתרחש בסביבתה. השגרירה פנתה במכתב לנשיא רומניה, לראש ממשלת רומניה ולשר החוץ והביאה לידיעתם את שאירע. היא גם ביקשה את פעולתם המהירה. 

 

התאונה אירעה ב-26 ביולי 2010, עת מסוק יסעור של חיל האוויר התרסק בהרי הקרפטים במהלך טיסת אימון בגובה רב. בהתרסקות נספו כל אנשי הצוות - ארבעה טייסים ושני מכונאים מוטסים, וקצין משקיף של חיל האוויר הרומני. התאונה אירעה במהלך אימון משותף לצה"ל ולרומניה. בשלב מסוים, איבד אחד המסוקים קשר עין עם המסוק השני שהיה במבנה ודיווח על כך למגדל הפיקוח. לאחר מכן התברר כי המסוק התנגש בצלע ההר.  

 

בתאונה נספו סגן-אלוף במיל' אבנר גולדמן, בן 48 ממודיעין, סגן-אלוף דניאל שיפנבאור (43) ממושב קדרון, רב-סרן יהל קשת (33) מחצרים ורב-סרן ליאור שי (28) מתל נוף, סגן ניר לקריף (25) מתל נוף ורב-סמל אורן כהן (24) מרחובות. הטייס מבוקרשט שנהרג בתאונה הוא סטפן קלודיוס דרגנאה (31).

 

כשנה לאחר האסון הוקמה במקום אנדרטה לזכר הנספים. חברי המשלחת השתתפו בטקס לזכרו של איש הצוות הרומני, וערכו אזכרה באנדרטה. מפקד חיל האוויר ובני המשפחות השכולות נפגשו עם מפקד חיל האוויר הרומני.

 

ח"כ יואב קיש (ליכוד) הגיב להשחתת האנדרטה: "כאיש חיל האויר, וכטייס קרב במילואים, אני כואב את השחתת האנדרטה של ששת אנשי הצוות. אני קורא לממשלת רומניה לפעול בנחישות למצות את הדין עם המשחיתים ולמגר את האנטישמיות המרימה את ראשה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים