שתף קטע נבחר

יהורם גאון ועובדיה חממה מתפללים עליכם

"מכל התפילות אי-אז בעצרת למען הנערים החטופים, התעצמה בי התפילה הזו עד שידעתי שיתעבר בי ניגון. הלחן נבע ממני בפשטות - אך חשתי שהוא מתפקע מרוב רגש של אחדות גורל. הלחנתי אותה במיוחד עבור יהורם גאון - סוג של שופר לאומי - וראינו בה יותר מאשר תפילה לפדיון שבויים. כולנו, בסופו של דבר, 'שבויים' של משהו"

 

 

את התפילה רבת העוצמה "אחינו כל בית ישראל" הלחנתי בעקבות השתתפותי בעצרת ההזדהות והתפילה למען שחרור הנערים החטופים: גיל-עד שער, איל יפרח ונפתלי פרנקל הי"ד. עצרת ההמונים התקיימה בכיכר רבין לפני כשנתיים - בנוכחות הרב ישראל מאיר לאו והרב שמואל אליהו. הייתה לי (ולחברי גיל עקיביוב והזמירים לבית אשל איציק ואבישי), את הזכות להתפלל בשירת "אנא בכוח" עם הקהל הקדוש.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

גם תפילת "אחינו כל בית ישראל" נמסרה כדף תפילות מרוכז לכל באי העצרת. ומכל התפילות שחולקו שם, התמגנטתי לתפילה הזו שהתעצמה בי בזמן אמת. עד כדי כך, שידעתי שיתעבר בי ניגון.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

כעבור מספר ימים נחה עלי הרוח והתכוונתי להלחין את התפילה. דף התפילות המרוכז ההוא נותר ברכב. כשלקחתי אותו לחדר העבודה, נדהמתי לגלות שכל התפילות שהיו בעמוד ההוא דהו ונמחקו בשמש - ורק התפילה הזו נותרה שלימה, אותיותיה הברורות המאותתות לי לצקת בהן מנגינה.

 

חדור באמונה יתרה זו, הלחן שנבע ממני זרם בפשטות - אך חשתי שהוא מצמרר במיוחד ומתפקע מרוב רגש של אחדות גורל נפש האומה הישראלית כולה. כולנו היינו אז מאוחדים, מזדהים וחשים מקרוב ערבות הדדית מהי. שלושת הנערים הפכו לילדינו שלנו, ואותנו הם הפכו שוב לאחים. חטיפתם עצרה את הנשימה הקולקטיבית שלנו, כעם - והסוף המר לא יכול היה אלא לגרור אותנו למלחמה נוספת במעגל השבייה המזרח-תיכוני שבו שרוי בית ישראל עד היום.

 

כולנו שבויים של מישהו

מכיוון שכבר התחלנו בעבודה על אלבום משותף, הלחנתי את התפילה ביודעין ובמיוחד עבור יהורם גאון - ולמידותיו. יהורם הוא לא רק זמר נפלא, הוא סוג של שופר לאומי אהוב. שוחחתי על כך עם יהורם, וראינו בתפילה זו יותר מאשר תפילה לפדיון שבויים, כפשוטו.

 

נכון שיש לנו עדיין שבויים (אברהם מנגיסטו) ונעדרים שבויים (רון ארד, צבי פלדמן, יהודה כץ, זכריה באומל וגיא חבר), וחללים שבויים (הדר גולדין ואורון שאול) שאליהם מכוונים מיליוני יהודים בתפילה לשחרורם, אולם תפילתנו זו איננה מסתפקת רק בהם, ומכוונת לכל אחד ואחת מאיתנו.

 

אם נניח לרגע בצד את האתוס הלאומי, הרי שכל אחד מאיתנו נמצא באיזושהי צרה ובאיזו שבייה. כולנו "תינוקות שבויים" של איזו קונספציה שגויה, או אג'נדה מגבילה, נרטיב מצמצם, דעה קדומה, התמכרות או הרגל רע, שמונעים מאיתנו להיות חופשיים באמת.

 

כולנו שבויים ועבדים של משהו, וכולנו זקוקים לתפילה ולחסד. ולכן יהורם ואני החלטנו לשיר "ויוציאנו מצרה לרווחה" במקום ״ויוציאם". שהרי כולנו זקוקים לרחמי מקום, שמים ואדם, בשאיפתינו להתקדם לתיקון עולם במהרה בימינו ותיכף ומיד ממש.

 

  • הסינגל "אחינו כל בית ישראל", כאן בבכורה לגולשי ynet, מתוך האלבום המשותף ליהורם גאון ולעובדיה חממה, ומנסה להתכתב עם דברי ימינו ומקורותינו.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יפעת יוגב
"אחינו כל בית ישראל"
צילום: יפעת יוגב
מומלצים