שתף קטע נבחר

"בסופו של דבר, בן יהודה ניצח את החרדים"

הם שנאו אותו וניהלו נגדו קרב מר, אבל מאה שנים מאוחר יותר, החרדים בישראל מדברים ברובם בעברית בהגייה הספרדית שעליה התעקש אליעזר בן יהודה, במסגרת מלחמתו בחרדים האשכנזים. כמו אב-סבו, גיל חובב הוא יהודי מבדח, גם כשהוא מתאר כיצד הרגו חרדים קיצוניים בירושלים את "הכלב העברי הראשון"

 

כשהיה גיל חובב עיתונאי מתחיל, הוא קיבל דיווח על כך שחרדים קיצונים הגיעו לחלקת הקבר של משפחת בן יהודה בהר הזיתים, והשחיתו את המצבות בעזרת מריחת כתובות בזפת. חובב התקשר אל דודתו הקשישה, דולה - בתו של אליעזר בן יהודה - ודיווח לה בצער על האירוע. "באיזו שפה נכתבו כתובות הנאצה על הקברים?" שאלה דולה. "בעברית", השיב חובב. "יש!" היא צהלה מעברו השני של הקו. "ניצחנו!"

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

את ניצחון השפה העברית על היידיש, ראיתי בכנס "לימוד FSU" (המיועד ליהודים יוצאי מדינות מזרח-אירופה) שנערך בסנט פטרבורג. במשך יותר משעה האזינו עשרות צעירים וצעירות יהודים, ילידי רוסיה, לסיפור חייו של מחייה השפה העברית, בעברית כמובן, מנינו של אליעזר בן יהודה - העיתונאי גיל חובב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

אבל מי שרוצה לדעת באמת עד כמה ניצחה העברית של בן יהודה את מתנגדיו החרדים, יכול להתרשם מהסיפור הבא: בקיץ 2014, בעיצומו של מבצע "צוק איתן", הוזמן עיתונאי חרדי בכיר מ"המודיע" לאחד מבסיסי צה"ל, כדי להתרשם בין היתר מדפי הסברה ביידיש, המיועדים לציבור החרדי.

 

העיתונאי הסתכל על הדף, חייך וביקש תרגום לעברית. כאשר הוא נתקל במבט ההמום של הקצינים והקצינות שאירחו אותו, הסביר בחיוך: "אני מדבר יידיש מאז שנולדתי, עם הוריי, וכיום גם עם ילדיי, אבל לא יודע לקרוא ולכתוב ביידיש, אלא רק בעברית".

 

עברית בהגייה ספרדית

כמו אב-סבו, גיל חובב הוא יהודי מבדח, גם כשהוא מתאר כיצד הרגו חרדים-קיצוניים בירושלים את הכלב המשפחתי של בן יהודה, בעל התואר המחייב - "הכלב העברי הראשון". הקרב בין בן יהודה לחרדים החל מאז ילדותו של אליעזר הקטן, שהיה מרדן לא קטן וגם ילד במשפחה חסידית. בלימודיו בישיבה התעקש לקרוא (בעברית) את הספר האסור "רובינזון קרוזו".  

 

 

העימות עם העולם החרדי הגיע לשיאו כאשר בן יהודה עלה לישראל. הוא התגורר בעליית גג בירושלים, ולתדהמת הרבנים ושכניו החרדים, פרסם מאמרים רבים שבהם תקף את אורח החיים של החרדים-האשכנזים שסירבו לעבוד לפרנסתם, וחיו מכספי תרומות של אחיהם בגולה.

 

אגב, עם היהודים-הספרדים בן יהודה הסתדר היטב, וזו ככל הנראה הסיבה שבגינה החליט לכפות על אשתו וילדיו לדבר בעברית במבטא "ספרדי", ולא בצורה שבה החרדים האשכנזים מתפללים. כתוצאה ישרה מכך, כולנו - כל דוברי העברית בארץ - מדברים את שפת הקודש בהגייה הספרדית ולא בהגייה האשכנזית-חרדית שבה דיבר רוב העם היהודי במאות השנים האחרונות (יהודי המזרח היו מיעוט קטן יחסית בעם היהודי, בהשוואה למספרם של יהודי מזרח-אירופה).

 

סימנים כחולים, אבל בעברית

חובב מודה בחיוך, שאליעזר בן יהודה הבין כי מהפכה מייצרים באלימות, וכדי לגרום לכך ששפת הדיבור בארץ ישראל תהפוך מיידיש לעברית - הוא לא הסתפק בהדפסה של שני עיתונים שחולקו חינם לציבור, אלא אף עודד תלמידים בעיר רחובות לדקור את הוריהם בישבן, בעזרת סיכה, כאשר המבוגרים נתפסו על חם כשהם משוחחים ביידיש.

 

 (צילום:  Sergey Itskin) (צילום:  Sergey Itskin)
(צילום: Sergey Itskin)

 

"לפני מספר שנים קיבלתי תיעוד של מכתב, ובו תיאור מזעזע כיצד זרועותיה של חמדה, רעייתו השנייה של בן יהודה, היו מלאות בכתמים שחורים כתוצאה משטפי דם", סיפר. "מתברר שבני הזוג נשבעו לדבר רק בעברית, ובכל פעם שאחד מהם היה פולט שפה בלשון עם זר, היה מותר לבעל להפעיל לחץ פיזי לא מתון, ולצבוט בכוח את בת הזוג שטעתה".

 

לכנס "לימוד FSU" בסנט-פטרבורג (שכותב שורות אלו היה אורחו), הגיעו כ-600 איש - צמיחה מרשימה אם משווים לכנס שנערך שם רק לפני חמש שנים, ואירח כ-300 יהודים מקומיים. כמדי שנה, הצעירים שארגנו את האירוע, בהתנדבות מלאה, יש לציין, הזמינו שורה ארוכה של מרצים ומרצות, רובם דוברי רוסית ומיעוטם באנגלית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  Sergey Itskin
גיל חובב ואתגר קרת מלמדים ישראליות
צילום: Sergey Itskin
מומלצים