שתף קטע נבחר

יהודים בארה"ב חוששים: "כך זה התחיל בגרמניה"

"זה ונדליזם שלא ראינו מאז שנות ה-70": לאחר שבועות רצופים באירועים אנטישמיים, יהודים בארה"ב נעים בין חשש מהתגברות השנאה - לתקווה לנקיטת צעדים משמעותיים מצד הממשל החדש. הרב הראשי דרש מראש הממשלה "שלא להחריש מול תופעת חילול בתי העלמין היהודיים"

בית העלמין בפילדלפיה בשבוע שעבר (צילום: 6abc) (צילום: 6abc)
בית העלמין בפילדלפיה בשבוע שעבר(צילום: 6abc)

 

תושבי ברוקלין אולי נשמו לרווחה משהוברר אמש (יום א') כי בית העלמין המקומי לא חולל , אבל הייתה זו הקלה חלקית בלבד. רצף של אירועים אנטישמיים שוטף את ארה"ב - והקהילה היהודית מתחילה להבין שלא מדובר בעניין מקומי ושולי: "אני מרגישה עוינות ברחוב, בעיקר בעיירות שמחוץ לאזורים המאוכלסים ביהודים", אומרת ל-ynet ססיליה מרגוליס, תושבת ניו-יורק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

רק בשבועיים האחרונים חוללו שלושה בתי עלמין יהודיים בארה"ב, ורק בחודש האחרון אישה הותקפה פיזית ומילולית ברכבת התחתית בניו-יורק, צלבי קרס וכתובות נאצה אנטישמיות נכתבו ברכבת אחרת במנהטן – ובית הכנסת המרכזי בשיקגו הושחת. מאז ינואר גם התקבלו 122 איומים על מרכזים של הקהילה היהודית, איומים שבהם נטען כי במקום הוטמנה פצצה – ובעקבות זה נאלצו כל יושבי המוסדות להתפנות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הרב אבי ברמן, מנכ"ל ה-OU בישראל, ארגון המאגד תחתיו כאלף קהילות בצפון אמריקה – אמר כי "כזו רמה של הרס בתי קברות ושאר ונדליזם נגד יהודים לא ראינו מאז שנות ה-70". הוא הוסיף כי "יש אווירה קשה יותר ברחובות".

 

"מצאו עוד דרך להשתמש ביהודים כדי לנגח ולערער את הממשל החדש". דודי פרקש ()
"מצאו עוד דרך להשתמש ביהודים כדי לנגח ולערער את הממשל החדש". דודי פרקש

 

בעוד שיש מי שתולים את העלייה החדה באנטישמיות במימשל טראמפ - הרי שברמן, המייצג את אחד מארגוני היהדות האורתודוכסיים הגדולים בארה"ב - שולל את הקשר מכל וכל: "אנטישמיות בארה"ב הייתה תמיד, ולא הממשל הנוכחי אשם בכך".

 

"לפני כשנתיים ביקש רב בכיר בניו-יורק ללכת ברחוב ללא סממנים יהודיים. הוא בסוף חזר בו, אבל זה מורה על אווירה בעייתית. בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו, ולא מדובר בתופעה של שנות האלפיים".

 

לדבריו, האנטישמיות מרימה ראש כתגובה לחילופי השלטון בבית הלבן ולא בגללם: "יש חוסר שביעות רצון של רבים מתוצאות הבחירות, ובעולם תמיד היה מקובל בין האנטישמים להאשים את היהודים באופן עקבי. כאשר יש חוסר יציבות, זה מביא אנטישמים להרים ראש".

 

"כל יום קורה משהו"

דודי פרקש, מנכ״ל חברת RFK Financial המתגורר בניו-יורק בעשרים השנים האחרונות, אומר כי "האנטישמיות הייתה כאן תמיד. כל יום כמעט יש אירוע אנטישמי כלפי יהודים בכל הקהילות בארצות הברית, בין אם זה באוניברסיטאות, בשכונות, בכתובות נאצה המרוססות על בתי כנסת, חילולי בתי קברות וכו׳".

 

"מרגישה עוינות ברחוב". ססיליה מרגוליס ()
"מרגישה עוינות ברחוב". ססיליה מרגוליס

 

עם זאת, גם הוא כמו אחרים מסרב לקשור בין האירועים האחרונים לממשל טראמפ, וטוען לפוליטיזציה של האנטישמיות. "מנסים בכל דרך אפשרית לערער את הממשל הנוכחי", הוא קובע. "אז מצאו עוד דרך להשתמש ביהודים כדי לנגח ולערער אותו". פרקש מקווה כי "אולי עכשיו, עקב הרעש, טראמפ ימגר קצת את התופעה".

 

הרב הראשי נזף בנתניהו: "אל תחריש"

בנימין ברבר מבורו פארק, ברוקלין מודה כי הוא משתדל שלא להיות מודאג מהאנטישמיות, אך זוכר כי "בגרמניה זה גם התחיל כך", כדבריו. "יש כאן שונאי יהודים שתמכו בטראמפ, ועכשיו הם רוצים לפרוט את הצ'ק". עם זאת, ברבר, חסיד בובוב, מאמין כי טראמפ עצמו רחוק מאנטישמיות.

 

בפנייה יוצאת דופן לראש הממשלה, נזף בו הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף: "יהודי ארה"ב מצפים לשמוע את קולך בעקבות גל האנטישמיות". הרב יוסף פנה לבנימין נתניהו בטקס הזיכרון במלאות 25 שנה לפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה: "אני מבקש ממך אדוני ראש הממשלה ומאנשי משרד החוץ, שלא להחריש מול תופעת חילול בתי העלמין היהודיים שלצערי נחשפנו אליה בימים האחרונים בארצות הברית".

 

"קולכם הוא הקול אותו מצפים לשמוע אחינו שבגולה", הוסיף. "עיניהם נשואות אליכם. עשו כל שביכולתכם למנוע את מעשי האיבה האלה. עשה ככל שביכולתך למנוע את התגברות האנטישמיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנטישמים שתמכו בטראמפ רוצים לפרוע את הצ'ק". בנימין ברבר
מומלצים