שתף קטע נבחר

הסיפור שלא הכרתם: המנזר שהציל מאות יהודים

למעלה מ-750 יהודים ניצלו בתקופת המלחמה בסיוע הנזירות של "משפחת מריה", שגרו על גבול גטו ורשה. 70 מהן גורשו למחנות על ידי הנאצים, אבל הן מתגאות גם היום במורשתן. עמותת "ממעמקים" הפועלת בשיתוף עם המנזר, פועלת לחשוף עוד יהודים שניצלו דרכו - ומגלה סיפורים שלא יאומנו

 

אחיות בדם: בתוך ים הרוע שמזמן ביקור על אדמת פולין, זוהר הטוב האנושי שהבליח בימים האפלים ביותר שידעה אירופה. את הטוב הזה אפשר לפגוש במנזר הקהילה הפרנצ'סקנית של "משפחת מריה" בוורשה. ממש על גבול הגטו, חיו וחיות נזירות אמיצות שסיכנו את חייהן בשביל להציל יהודים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על פי עדויות, ניצלו בין כותלי המנזר הזה למעלה מ-750 יהודים, והמקומיים רואים בו מקום שנעשו בו נסים גלויים. גם כיום ממשיכות הנזירות לספר בגאווה על תרומתן למלחמת הבודדים בנאצים, ונהנות להציג את האחות מגדלנה אברמוב - נכדתו של איגור ניורלי, הסופר והמחנך הפולני, שהפך בשנת 1926 למזכיר של יאנוש קורצ'ק.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בעוד שהסופר והמחנך היהודי שעמד בראש בית היתומים בוורשה, סירב שוב ושוב למקלט ונרצח, בסופו של דבר, עם ילדיו בתאי הגזים של טרבלינקה - הסתיר איגור כמה מעמיתיו היהודים מהנאצים, נתפס בסופו של דבר - ונשלח למיידנק, אושוויץ וברגן בלזן. הוא ניצל באורח פלא והקים משפחה, ונכדתו הפכה לנזירה המתגוררת כיום באותו מנזר מציל יהודים בוורשה.

 

ולא שהחיים שם זרמו על מי מנוחות. הנאצים חשדו באחיות של "משפחת מריה" שהן עוזרות ליהודים, ושבעים מהנזירות נשלחו למחנה העבודה רייבנסברוק. בדרך לא דרך הצליחו כולן לצאת משם בחיים.

 

עדיין מצילים יהודים

המנזר עדיין עומד על תלו, וכבר מאה שנים לא הרבה השתנה בו. "אנחנו אוהבות את מה שאנחנו עושות, ועוד יותר מכך - גאות בעבר של המקום הזה", הצהירה אחת הנזירות בביקורנו במקום. במנזר מספרים שבכל חודש מגלים מצליחים לגלות עוד ועוד אנשים שניצלו הודות למקום, רובם עדיין גרים בפולין ולא יודעים בכלל שהם יהודים.

 

הנזירות אנטונייטה ומגדלנה עם ג'וני דניאלס ()
הנזירות אנטונייטה ומגדלנה עם ג'וני דניאלס

 

כאן נכנסת לתמונה עמותת "ממעמקים", הפועלת להנצחת זיכרון השואה. מייסדה והאיש העומד מאחורי הפעילות שלה, ג'וני דניאלס, הביא לפני כחודש קבוצה נבחרת של מנהיגים פוליטיים ונוצרים, כמו גם מפיקים מהוליווד למנזר. אבל השתלשלות העניינים הוכיחה שהמציאות חזקה יותר מכל סרט הוליוודי.

 

עם הקבוצה ביקר גם פרופסור פולני מוכר, שהחל לעשות בדיקת שורשים על משפחתו, וזכר שאמו סיפרה לו בעבר על המקום הזה. האחות אנטונייטה, המבוגרת שבנזירות והאחראית על הארכיון, סיפרה לאורחים הנכבדים על כמה מסיפורי ההצלה שהיו במקום בתקופת השואה, ואחד מהם – הדגישה – מיוחד מאוד.

 

"זה היה בשנת 1943", סיפרה. "מצאנו ילדה יהודייה קטנה יושבת בין הגטו למנזר. היא החזיקה בידיה קוביית סוכר. זה היה משהו מאוד נדיר, במיוחד שהיא עצמה הייתה כולה מלוכלכת".

 

הנזירה סיפרה שהילדה הוכנסה מיד למנזר, ובשעת המקלחת ראו האחיות שיש לה סימנים בצד של הגוף. "זה נראה היה כמו שריטות, אבל ממש מדויקות. לא ידענו מה זה, חשבו שאולי ניתוח מוזר".

 

הפרופסור סיפר לאמו את כל מה ששמע, כולל הסיפור על הילדה הקטנה עם השריטות. לפתע פרצה האם בבכי, וסיפרה לו שהיא הילדה עם הסימנים. הבן צילם אותם, ושלח לאנשי עמותת "ממעמקים".

 

"רק אחרי זמן רב הבנו שזה כיתוב בעברית בכתב מראה", מספר דניאלס ל-ynet. "הם כתבו את השם של הילדה, ולידו את המילה 'יהודיה', ובצורה כזאת, שאם היא תתפס על ידי גרמנים, לא יבינו מה כתוב. כך גילה הפרופ' שאמו יהודייה שחיה כנוצריה ושהוא עצמו יהודי. המקרים האלה זו הסיבה שאנחנו ממשיכים לעבוד על תיעוד הזיכרון ולא נמשוך את ידינו".

 

במסגרת שיתוף פעולה של עמותת "ממעמקים" וחברת התעופה הלאומית של פולין, LOT, שפתחה קו תעופה ישיר לישראל, יגיעו בשבועות הקרובים חלק מהנזירות הללו לישראל כאות הוקרה על פעילותן, על מנת להכיר מקרוב את התרבות היהודית בישראל.

 

  • הכותב היה אורח חברת LOT בפולין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האחות מגדלנה אברמוב: היסטוריה משפחתית של מצילי יהודים
מומלצים