שתף קטע נבחר

עכשיו זה סופי: גופת הרב הלברנץ זוהתה ונקברה

טקס הקבורה של שלמה הלברנץ, מנהיג קהילת "לב טהור", נערך בחשאי בגווטמאלה. גופת הרב שטבע בסוף השבוע שעבר בנהר במקסיקו - אותרה וזוהתה על ידי בני משפחתו ואנשי הקהילה, אך לא עברה נתיחה

 

הסוף לשמועות: גופתו של שלמה הלברנץ, מנהיג כת "לב טהור", שטבע בסוף השבוע שעבר בנהר במקסיקו - אותרה וזוהתה על ידי בני משפחתו ואנשי הקהילה, והוא נטמן בחשאי לפני כמה ימים בגוואטמלה – מקום מושבה של הכת בעבר.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

היום שאחרי הכת: "האחיינים שלי בסכנת חיים "

 

על פי דיווחים ממקורות מהימנים אך לא רשמיים, המוכרים גם למשרד החוץ, לרשויות הרווחה בישראל, למרכז לנפגעי כתות ולבני משפחות "לב טהור" - גופת הלברנץ לא נותחה (ועל כן אין אישור רשמי לזיהויה), אך הועברה על ידי קרוביו למדינה השכנה – מרחק של כ-20 שעות נסיעה ברכב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

קבורתו במקסיקו של מנהיג הכת סותמת את הגולל על תיאוריות קונספירציה לפיהן שלמה הלברנץ נעלם במכוון, וביים את מה שנראה כמותו בטביעה, על מנת להימלט מרשויות הרווחה והחוק הדולקות אחריו.

 

כעת הוכשרה הקרקע למינוי יורשו ב"לב טהור" – ככל הנראה מקורבו, מאיר יששכר רוזנר, הנחשב ליד ימינו של האב, ל"מנהל" הקהילה ולמוציא לפועל של שיטתו הדתית הסאדיסטית. דמות דומיננטית נוספת בכת, ששמה עלה כמועמדת לרשת את המנהיגות, היא של נחמן הלברנץ, בנו של המנהיג המנוח.

 

"תצילו את הילדים"

ביום שישי שעבר טבע הלברנץ בנהר במדינת צ'יאפס במקסיקו, לאחר שנסחף בזרם בעודו טובל ככל הנראה לקראת שבת. ככל הידוע, הלברנץ טבע לעיני חסידיו ובני משפחתו. על פי הדיווחים בעיתונות המקומית, משו כוחות הצלה את גופתו של הרב הלברנץ ביום שישי אחר הצהריים - ובחברה קדישא הוציאו היום משלחת לזיהוי הגופה.

 

הדיווחים בעיתונות המקסיקנית (צילום: diariodechiapas.com) (צילום: diariodechiapas.com)
הדיווחים בעיתונות המקסיקנית(צילום: diariodechiapas.com)

 

בני משפחות של אנשים הנמצאים בכת, הביעו תקווה השבוע כי מדינת ישראל תוציא לאלתר משלחת להצלת הילדים, שחלקם הגדול קטינים. "שישלחו פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ואם צריך אז מצדי שיפעילו גם את המוסד", אמרה ל-ynet אורית כהן, שאחיה וששת ילדיו חברים בכת. "הרשויות כבר הצליחו לפרק כתות כמו אלו של אליאור חן וגואל רצון, זה לא כזה מסובך להיכנס לשם ולהוציא את הילדים".

 

עוד הוסיפה: "אם המדינה משקיעה בכסף ובמבצעים מיוחדים בשביל אנשים שהם לא יהודים ולא ישראלים, בוודאי שיש לה מחוייבות כלפי חברי 'לב טהור'. עד היום היא הפקירה אותם".

 

הלברנץ נולד כארז שלמה אלברנס, בן למשפחה חילונית. בנערותו החל בתהליך של חזרה בתשובה. הוא למד בישיבת "איתרי" בירושלים, ובאמצע שנות ה-80 הקים את ישיבת "לב טהור" בשכונת בית ישראל בעיר. הרב החל לרכז סביבו אוהדים וחסידים וניהל את הישיבה בדרכה של חסידות סאטמר, עם הדגשים בולטים נגד הציונות ומדינת ישראל. לפני כשלושה חודשים הוגדרה "לב טהור" כ"כת פוגענית" בפסיקה של בית משפט לענייני משפחה, שקבע כי בכת נגרמת "פגיעה קשה בנפשם ובגופם של הילדים".

 

בשנת 1990, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים איסלאמיים בעבירות הקשורות לביטחון המדינה, נמלט הלברנץ לארצות הברית עם כמה עשרות מתלמידי ישיבת "לב טהור". הנערים הוברחו מישראל בדרכונים מזויפים, ונגד הלברנץ נפתחה חקירה נוספת בגין חטיפה.

 

כ-150 ילדים בכת

הרב הלברנץ השתקע בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק. כעבור זמן מה קראו רבני מונסי להחרימו ולהיזהר מחטיפת ילדים בעיירה. בשנת 1994 נעצר הלברנץ על ידי האף-בי-איי בחשד לחטיפת הילד שי פימה בן ה-13. בתום משפט ארוך, שבמהלכו נוספו תלונות על החזקת קטינים וחטיפתם בניגוד לרצונם, הוא הורשע ונידון למאסר. בסוף שנות ה-90 הוחלט לגרשו מארצות הברית לישראל, והרב השתקע עם קהילתו בעיירה סנט אגט במחוז קוויבק שבקנדה, שם הוכר כפליט.

 

שלמה הלברנץ ()
שלמה הלברנץ

 

על פי הערכות, מונים חברי הכת כ-230 נפשות, מהן כ-150 ילדים. בשנת 2013 נמלטו חברי הכת מסנט אגט לעיירה צ'טהאם שבמחוז אונטריו. לפני כשלוש וחצי שנים סיכלו הרשויות הקנדיות ניסיון של הכת להעביר את חסידיה לגוואטמלה, זאת לאחר שבית המשפט בקנדה הוציא צו המחייב להעביר חלק מהילדים למשפחות אומנה, משהוכח כי הם סובלים מהתעללות קשה. גורמי רווחה רשמיים באונטריו ובקוויבק טענו כי יש להם ראיות להתעללות שכוללת מכות, נישואי קטינים וחינוך לא חוקי. חרף מאמצים של הרשויות בקנדה, הצליחה הכת להבריח את רוב חבריה וילדיה לגוואטמלה.

 

משפחות חברי הכת בישראל טענו במשך השנים כי מנהיג הכת, הלברנץ, מתעלל בילדים באלות, בקולבים ובברזלים ונועל אותם במרתפים. בדיון שנערך בוועדה לזכויות הילד לפני כארבע שנים דווח על הכאת קטינים במוטות ברזל, נישואים וגירושים בכפייה, שלילת מזון, מתן תרופות פסיכיאטריות וכליאה ממושכת במרתף; השאת בני זוג ששניהם בני 14, חתונה בין נערה בת 14 לגבר בן 35 ואף מיסוד "זוגיות" של נער בן 16 עם בת 24 – בכפייה.

 

עדויות נוספות שהגיעו לוועדה מספרות על השלטת משמעת בכת באמצעות הסבת כאב, נידויים והחרמות למשך זמן ארוך, שבמהלכו האדם מבודד לגמרי; קנסות כספיים, החלפת תינוקות וילדים בין משפחות בניגוד לרצון ההורים למשך שנים, ניתוק מוחלט מהמשפחה בישראל ועוד.

 

מסע בריחה בין מדינות

רשויות הרווחה בקוויבק קיבלו דיווחים שהילדים קיבלו מלטונין כדי לשלוט בהתנהגותם, וכי מנהיג הכת, שכאמור, על פי דיווחים, טבע אתמול, מחייב את הילדים להינשא בגיל 14. לבקשת ישראל – פשטו הרשויות בגוואטמלה בספטמבר 2016 על החצר ועצרו את ראשי הכת בחשד לעבירות פליליות חמורות נגד קטינים.

 

בהודעה משותפת של משרד החוץ ומשרד הרווחה נמסר אז: "העדויות הנשמעות בעניין המתרחש בתוככי הקהילה מעוררות דאגה רבה. במסגרת הליכים משפטיים המתקיימים כנגד חלק מחברי הקהילה בישראל, נקבע כי הם אינם מהססים להפר חוק וצווים של בית המשפט בצורה בוטה וחמורה". עוד תיארו את העדויות כ"מעוררות חשש לשלומם הפיזי והנפשי של עשרות קטינים ישראלים השוהים כיום בגוואטמלה, תחת חסות הקהילה".

 

לאחר הפשיטה נדדו חברי הכת לכפר אורטוריו, הממוקם כ-50 קילומטר מזרחית לגוואטמלה סיטי, וכאמור לאחרונה עזבו חלקם למקסיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים