שתף קטע נבחר

תשכחו מחור בסדין: הצצה לחדר המיטות של החרדים

צעצועי מין? דווקא יש. ספרות אירוטית? גם. ואוננות? זה מורכב יותר ממה שאתם חושבים. מטפל זוגי שמתמחה באוכלוסייה החרדית, רב מומחה למיניות, אישה חרדית המנהלת פורום של ספרות רומנטית וזוג שמנהל חנות מין לדתיים ינפצו לכם כמה מיתוסים

 

 

"חור בסדין זה משהו, שלמיטב ידיעתי - ובדקתי את זה - מעולם לא היה", אומר בחצי חיוך אלישע אזר, מטפל מיני וזוגי מירושלים, שמתמחה בעיקר באוכלוסייה הדתית והחרדית. "ההלכה אומרת 'הוא בבגדו והיא בבגדה', כלומר אם אחד מבני הזוג דורש יחסים עם בגדים, לשני יש זכות לבקש גירושים כי יחסי מין צריכים להיות ב'קירוב בשר'". אז מה כן? "האגדה מספרת שתייר הלך ברחובות בני ברק, ראה ציצית תלויה על החבל וחשב שזה סדין עם חור".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

תשכחו את כל מה שחשבתם שאתם יודעים על מיניות בחברה החרדית. לא רק שהחור בסדין הוא מיתוס, אפשר למצוא שם אפילו אביזרי מין, וזה לא הכול. "השיח על מיניות ביהדות קיים מאז ומעולם", אומר אזר. "יש מקורות בני מאות שנים שמדברים על אורגזמה וקשר מיני זוגי בצורה שהיום תיחשב למתקדמת. פשוט המיניות של זוג חרדי זה לא דבר שמדברים עליו. זה לא דבר שאדם מהרחוב יראה. זה בא לידי ביטוי במה שקורה בתוך החדר הזוגי".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הרבה אנשים סבורים שמין בחברה החרדית נועד רק לשם "פרו ורבו".

"לא רק לשם 'פרו ורבו'. יש מצוות עונה, זה בתוקף גם בגיל הבלות, גם כשהאישה בהיריון. זה אומר שיש תדירות מסוימת שצריך לקיים בה יחסי מין. אפשר לומר שזו מצווה פמיניסטית אפילו, שמכוונת להנאה של האישה. אישה גם יכולה לדרוש גט אם המצווה לא מקוימת".

 

גם אוננות קיימת?

"אוננות אסורה לגברים. לנשים זה קצת יותר מורכב ויש מחלוקת הלכתית. יש שיגידו שזה מותר ואפילו רצוי, ויש שיגידו שזה אסור".

 

 

לאישה דווקא מותר

"יש ביטוי בהלכה שנקרא סדנא דארעא חד הוא", מסביר הרב רפי אוסטרוף, שעוסק זה עשור בחינוך למיניות בריאה ומעניק תשובות הלכתיות בנושאים מיניים. "כלומר, הבסיס של הארץ הוא אחד. אותן בעיות שיש לבני אדם במקום הזה - יהיו לבני אדם במקום אחר. ברגע שאנחנו חיים בעידן שיש הרבה יותר מודעות לעצמנו, לרגשותינו, למי שאנחנו בתור בני אדם, אז גם לצרכים המיניים שלנו יש הרבה יותר מודעות, ואנשים מחפשים יותר השלמה ושלמות עצמית.

 

"ספציפית לגבי החברה החרדית, יש דיסוננס מאוד גדול בין מה מותר בחוץ לבין מה שיש בתוך הבית. לא צריך להיות חוקר גדול כדי לראות שיחסי אישות הם מקיימים כמו כולם. עצם העובדה שיש משפחות מאוד גדולות, הן לא באו יש מאין... אין פורומים. זה מתחיל יותר לצאת. וגם הם מחפשים פתרונות לבעיות שיש".

 

"כל דבר באתר נכנס בליווי רבני". דודו ולימור קליינמן (צילום: תומריקו) ()
"כל דבר באתר נכנס בליווי רבני". דודו ולימור קליינמן (צילום: תומריקו)

 

ואיך זה בא לידי ביטוי? יש למשל ספרות אירוטית חרדית? פורנו חרדי?

"אין כמעט ספרות אירוטית דתית. יש עכשיו ספר אחד שהוציאה מחברת בשם שולמית מור, ובעצם זו פעם ראשונה שספר נכתב בתחום האירוטיקה. וגם זה בשפה מאוד עדינה ורכה. זה לא מתקרב לספרות שנמצאת במדפי הספרים בחנויות הספרים החילוניות, ואני חושב שטוב שכך. אבל זה לא קל לאדם דתי לקרוא את זה בעיקר בגלל בעיות הלכתיות".

 

כמו מה?

"שתי בעיות עיקריות: הוצאת זרע לבטלה והרהורי עבירה, שהם הרהורים מיניים אירוטיים שההלכה אוסרת, בוודאי לגברים ואולי גם לנשים, תלוי בפוסק. פנו אליי לא מעט זוגות שמדברים על זה שאנחנו היום צריכים לחיות באידיאל בזוגיות מונוגמית 40 או 50 שנה, ואנחנו רוצים גם משיכה גופנית לאותה תקופה. זה אתגר עצום שכל העולם המערבי מתמודד איתו. הכי קל לי בתור רב לבוא ולהגיד 'אסור' ולזרוק את הכול. אבל אני לא אעזור לזוגות ככה. לכן כתבתי את התשובה שמאפשרת קריאת בספרות אירוטית עם הגבלות גדולות. ההגבלה העיקרית היא שהגבר לעולם לא קורא את זה לבד. אם הוא קורא קטעים מהספר, הוא קורא את זה יחד עם אשתו, במיטה".

 

האישה יכולה לקרוא לבד?

"כל הנושא של הרהורי עבירה וגם של אוננות נשית הרבה יותר קל מבחינה הלכתית כי היא לא שופכת זרע לבטלה. המטרה היא לחבר את בני הזוג יחד, לא להרחיק אותם. זו תשובה גבולית מבחינה הלכתית. אפשר להרחיק אותה ולהגיד שהיא לא בסדר, ואני מקבל את מי שחולק. כל המטרה היא שמירת התא המשפחתי".

 

"הספרים האלה מחזקים את הזוגיות של נשים חרדיות"

"חזרתי בתשובה לפני 19 שנה", מספרת ג', בת 44, חרדית מאזור המרכז שמנהלת בפייסבוק קבוצת קריאה בשם "רומנטיקה ישראלית". "מאז לא קראתי שום דבר שלא קשור לדת. לפני חמש שנים החלטתי שאני רוצה לקרוא גם ספרות כזו וזה הרגיש לי טוב. עדיין נשארתי אותה אישה מאמינה, אני שומרת את כל המצוות עדיין כמו שצריך. אחרי שכל היום אני מטפלת בילדים זו הפינה שלי, זו הנפש שלי, וכל חברה חרדית שלי גם אומרת את זה. זה לא שהפסקתי לשמור שבת. הספרים האלה מחזקים את הזוגיות של הרבה נשים חרדיות, אני רואה את זה גם בתגובות. הן לומדות מהספרים דברים".

 

"הז'אנר הארוטי לא פסח גם על הציבור החרדי", אומר גיא בן נון, מנהל "עברית ספרים דיגיטליים". "אנחנו מזהים עלייה משמעותית בביקוש לז'אנר הזה, בעיקר דרך הספרים הדיגיטליים, מתוך הצורך בדיסקרטיות. הספר הדיגיטלי מאפשר לנשים בכלל ולנשים חרדיות בפרט להיחשף לז'אנר הארוטי באמצעות האלטרנטיבה הדיסקרטית שהוא מציע. הכול נמצא במחשב, מוכן ומאובטח, חשוף לעיני המורשים בלבד".

 

וכמובן שאיפה שיש ביקוש - תסמכו על המוח היהודי שיספק גם היצע. לימור ודודו קליינמן הם הבעלים של מיזם "ואהבתם", אתר אינטרנט שבו יכול הציבור הדתי והחרדי לרכוש בדיסקרטיות מוצרים להשלמת ההנאה בחדר המיטות.

 

"אנחנו מעלימים את נושא ההחפצה", מסבירה לימור קליינמן. "שום מוצר באתר לא מזכיר איבר גוף של בני אדם. כל דבר באתר נכנס בליווי רבני, וכאשר הלקוח מגיע לשלב הרכישה - הוא מקבל את המוצר בצורה דיסקרטית, כך שאף אחד לא יודע מה הוא הזמין. גם אם הלקוח בחר באיסוף עצמי, אנחנו שמים את זה מאחורי הדלת ואנחנו לא רואים מי הלקוח".

 

"אחד האתגרים שיש לכל בני זוג שמעוניינים לקנות משהו באופן דיסקרטי, זה שכל אחד שלבוש בבגדים של חרדי הוא סוג של שגריר ומייצג של העולם החרדי" (צילום: תומריקו) ()
"אחד האתגרים שיש לכל בני זוג שמעוניינים לקנות משהו באופן דיסקרטי, זה שכל אחד שלבוש בבגדים של חרדי הוא סוג של שגריר ומייצג של העולם החרדי" (צילום: תומריקו)

 

"אחת הבעיות, במיוחד בעולם החרדי, זה לקנות משהו שלוקח את המוכר לעולם האינטימי והאישי הלקוח", מוסיף קליינמן. "לא כל אחד ירצה שיראו את זה בעיניים. אחד האתגרים שעומדים לפני מי שמעוניינים לקנות משהו באופן דיסקרטי, זה שכל אחד שלבוש בבגדים של חרדי הוא סוג של שגריר ומייצג של העולם החרדי.

 

"מדברים על זה במקורות היהודיים ש'אין דנים בעריות בשלושה', כלומר אנחנו לא מדברים על נושאים שבגוף ובאינטימיות בציבור הרחב אלא בזוג, אחד על אחד. היופי בשיח הזה הוא שחושבים שהוא לא קיים. לכן, אף שהוא קיים הוא נשאר בדלתיים סגורות, ואני חושב שזה מאוד יפה ואפילו מרגש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין כמעט ספרות אירוטית דתית". הרב רפי אוסטרוף
מומלצים