שתף קטע נבחר

גורם ישראלי: "מטוס הקרב הישראלי נפגע מטיל נ"מ סורי"

את הדברים אמר הגורם בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס. בחיל האוויר העריכו כי ההתרסקות אכן נגרמה כתוצאה מפגיעת הטיל והטייסים לא הספיקו לדווח בקשר על הנטישה משום שהטילים הסוריים ננעלו במהירות על המטוס. ראש מטה חיל האוויר: "המל"ט האיראני מתקדם ושהה דקה וחצי בישראל"

 

 

ההסלמה בצפון : הסברה המובילה בחיל האוויר היא שמטוס ה-F-16 שהתרסק הבוקר (שבת) בכניסה לקיבוץ הרדוף, היא שטיל נ"מ סורי פגע בו וגרם להפלתו. כך העריך קצין בכיר בחיל האוויר. לדבריו, הטייסים לא הספיקו לדווח ברשת הקשר על הנטישה. לעבר המטוס שוגרו כמה טילי נ"מ מסוגים שונים, וככל הנראה נעילה מהירה של הטילים על ה-F-16 גרמה לתגובה הקיצונית של שני הטייסים. גורם ישראלי אף הגדיל לומר בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי המטוס אכן נפגע מטיל נ"מ סורי.

 

אחד מהם נפצע באורח קשה והשני קל. מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, פרופ' רפי ביאר, אמר אחר הצהריים כי יש שיפור מסוים במצבו של הפצוע קשה ומצבו ממשיך להיות יציב. הטייס השני אמור להשתחרר מחר.

 

עיקר אירועי הבוקר בצפון:

  • מל"ט איראני חדר לשטח ישראל
  • חיל האוויר תקף בסוריה, הסורים ירו אש נ"מ
  • מטוס F-16 התרסק בישראל ליד הרדוף, הטייסים נטשו. אחד מהם במצב קשה והשני קל
  • ישראל יצאה לתקיפות נרחבות של מטרות בסוריה, בהן מטרות איראניות
  • איראן מאיימת ב"גיהנום", חיזבאללה חוגג את הפלת המטוס
  • "אל ג'זירה" מדווחת על תגבור כוחות צה"ל ברמת הגולן

 

הנטישה התרחשה בשיאה של פעולת תגובה לכניסת מל"ט איראני מסוריה לישראל. חיל האוויר תקף באזור העיר תדמור את קרון ההפעלה של כלי הטיס, שהיה באותו זמן בתנועה - ייתכן שבמנוסה. "יש מתח בין הרצון למלא את המשימה לעניין השרידות", אמר ראש מטה חיל האוויר, תת אלוף תומר בר.

 

על הפלת המטוס אמר: "נתחקר את מה שקרה, אבל יש לשבח את תפקוד הצוותים. המטוס שנפגע ננטש בשטח ישראל, משם ביצע חיל האוויר את כל פעולות הקרב שלו מאז תחילת ההסלמה, בניגוד לפעולות דומות בעבר שבוצעו מעל לבנון. בשלב התכנון אנו עושים פעולות רבות כדי שאזרחינו לא ייפגעו. מקרה של נטישה הוא קיצוני".

 

 

זירת התרסקות ה-F-16 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת התרסקות ה-F-16(צילום: AFP)

 

ההסלמה בצפון - כתבות נוספות:

 

המל"ט האיראני נחשב מתקדם מאוד, ושהה כדקה וחצי בשטח ישראלי לאחר שחצה את הגבול לצפון הבקעה דרך ירדן. הבחירה להפילו באמצעות מסוק קרב מסוג אפאצ'י לא הייתה מקרית. "נלמד את המל"ט הזה. זו פעם ראשונה שמל"ט איראני חצה לישראל והוא בידינו", הוסיף תא"ל בר. לדבריו המל"ט היה מאתגר עבור חיל האוויר, אך זוהה לאורך טיסתו והיה תחת מעקב: "חיכינו לו בזמן שהיו כלים נוספים שלנו באוויר. הוא הופל ללא סיכון של אזרחים ואיננו יודעים אם משימתו הייתה צילום או תקיפה".

 

תא"ל בר כינה את תגובת חיל האוויר - תקיפת מטרות צבאיות סוריות ואיראניות - כהצלחה מבצעית מלאה: "זו הייתה תקיפת מערך ההגנה הסורי הנרחבת ביותר שביצענו מאז מבצע שלום הגליל. העליונות האווירית שלנו לא נפגעה היום. לא ניתן להמשך ההתבוססות האיראנית בסוריה. האיראנים ממשיכים לנסות לחקות יכולות מערביות והמל"ט הזה מדגם בוכנתי שלהם הביא לזירה את קדמת הטכנולוגיה".

 

תא"ל בר הוסיף כי בשום שלב לא הייתה מעורבות רוסית בירי המסיבי של הנ"מ הסורי: "עדכנו את הרוסים על הפעילות שלנו, אבל לא אגיד באיזה שלב של הפעולה".

ארכיון. F-16 של חיל האוויר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארכיון. F-16 של חיל האוויר(צילום: EPA)
 

 

לגבי נפילת המטוס הסביר בר: "אין לנו הגנה הרמטית על כל מטוס. הטייסים נפצעו, ייתכן מהטיל שפגע במטוס אם פגע, או מהפליטה, שהיא אקט אלים, שיגור המושב על-ידי רקטה מהקוקפיט וצניחה אל הקרקע. בר ציין כי מאז 1982 לא הופל כך מטוס ישראלי.  

 

עוד גילה תא"ל בר כי תקיפות ארבע המטרות האיראניות בסוריה היו כירורגיות. הוא לא סיפר מה הותקף בדיוק, אך ציין כי איראן פועלת לפרוס בסוריה מערכות תקשורת שיהיו העיניים שלה מול ישראל: "הפעולה שלנו היום והלילה הייתה הצלחה מבצעית מלאה מול התוקפנות האיראנית והחוצפה הסורית".

 

במקביל, הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה שהעלתה את רמת הכוננות שלה כדי להגיב על כל תוקפנות ישראלית על רקע האירועים בצפון. לא ברור אם מדובר בפתיחת חזית נוספת במקרה שישראל תחל במערכה, או שמא חשש בעזה מניצול הזדמנות של צה"ל כדי להנחית עליהם מכה.


פורסם לראשונה 10/02/2018 16:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זירת ההתרסקות
צילום: רויטרס
מומלצים