שתף קטע נבחר

יותר קל לייבא טאבלטים: משרד התקשורת מסיר חסמים בתחום האלקטרוניקה

המהלך הנוכחי בא להקל על הגוף המייבא, לאחר תוכנית "נטו הוזלות", במסגרתה הופחתו המכסים על מגוון מוצרים ותפקידה להקל על הציבור כולו. על פי המשרד, בין הסעיפים המרכיבים את הרפורמה, יורחבו קבוצות המכשירים שמקבלים פטור בייבוא אישי, וביניהן עכבר ומקלדת אלחוטיים, מסכי מחשב, קונסולות משחק, טלוויזיות ועוד

משרד התקשורת פירסם היום (ג') רפורמה בייבוא לישראל, ובמסגרתה הורדת חסמים והקלה בתהליך קבלת האישורים הנדרשים. המהלך הנוכחי בא להקל על הגוף המייבא, לאחר ששר האוצר פרסם בדצמבר האחרון על תוכנית "נטו הוזלות" , במסגרתה הופחתו המכסים על מגוון מוצרים ותפקידה להקל את הציבור כולו. 

 

משרד התקשורת יוזם הקלות בייבוא מכשירי סלולר משומשים

עד אמצע ספטמבר: כללים לייבוא אישי במחיר מופחת

אושר בוועדה: רפורמה בייבוא מוצרי אלקטרוניקה

 

על פי המשרד, בין הסעיפים המרכיבים את הרפורמה, יורחבו קבוצות המכשירים שמקבלים פטור בייבוא אישי, וביניהן ציוד היקפי למחשב לרבות רמקולים, עכבר ומקלדת אלחוטיים, מסכי מחשב, אוזניות אלחוטיות, סטרימרים, קונסולות משחק, טלוויזיות, ספרים דיגיטליים, טאבלטים ומחשבי כף יד, מחשבים ניידים, ממירים לקליטת שידורי טלוויזיה לציבור, ציוד קצה רט"ן וחלפים לציוד קצה רט"ן, שעון חכם, דיבוריות לרכב, מצלמות דיגיטליות וסורק מסמכים.

 

קונסולות משחקים פטורות מאישורים (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
קונסולות משחקים פטורות מאישורים(צילום: שאטרסטוק)

כמו כן, שלבי מסלול ההצהרה יתחילו מהגשת בקשה על ידי היבואן, הכוללת הצהרה על עמידה בצו אי תחולה, מפרט יצרן / בדיקות מעבדה והתחייבות למלא אחר החוק כולל קבלת קנסות ואיסוף ציוד - אם מפריע.

 

מרחיבים את רשימת הפטורים בייבוא אישי 

בכל הקשור לייבוא אישי, החל מעוד כחודשיים יינתן פטור מאישורים עבור מכשירים אלקטרוניים רבים. על פי המשרד 40% מהמוצרים שכיום מצריכים אישור ממשרד התקשורת יוכלו להיות מיובאים בייבוא אישי ללא צורך באישור. במקרים של יבוא אישי דרך הדואר, בדיקת הפריטים תיעשה על פי רשימות, ומתן אישור או דחייה, ולפריטים שלא ברשימות יינתן מענה תוך יומיים, במידה וכל המסמכים קיימים.

 

מנהל אגף רישוי במשרד התקשורת, גדעון שטרית ציין כי "בשנה שעברה בדקנו 25 אלף חבילות, אשר לגביהן היה צורך באישור, והחלטנו לתת פטור לכ-40% מהמוצרים, כשהפטור ניתן למוצרים שהסיכוי שהתדר שלהם יפריע לגורמים מסביבם הוא נמוך. זאת, מהיכרותנו עם הציוד והידע שלנו לגבי יציבות התקן. הפטורים ייכנסו לתוקף בעוד כחודשיים".

 

מה נשאר מחוץ לרשימה בייבוא האישי ומדוע?

"רחפנים ומוצרים לבית חכם נשארו מחוץ לרשימה. לגבי רחפנים, עשינו ניתוח סיכונים וגילינו שהסיכון שם גבוה מדי ולכן לא ניתן פטור אוטומטי לייבוא שלהם. יש תדרים שאי אפשר להשתמש בהם עדיין במדינת ישראל".

 

מה לגבי הייבוא המסחרי מבחינת המוצרים הפטורים מאישור?

"חלק מהרשימה תהיה תקפה גם לייבוא מסחרי", ציין שטרית. "למשל, כל הציוד ההיקפי למחשבים יהיה פטור, אך צריך לזכור שבייבוא מסחרי הסיכון הוא הרבה יותר גדול. אם נגלה שיש תקלה מסוימת כתוצאה מהכנסת הציוד הזה, יהיה מדובר בעשרות אלפי מוצרים ולא במוצר בודד. לכן, אם נראה שתהיה לנו אפשרות לאסוף את הציוד שיתגלה כמסוכן, נוכל לקחת יותר סיכונים ולאפשר יותר פטורים".

 

במקרים של בוא אישי דרך חברות שילוח, הפריטים ייבדקו בממן (מסוף הייבוא בנתב"ג) ושם גם ינתנו אישורים (במידה וכל הפריטים רשומים). אם פריט לא ברשימות תישלח בקשה למשרד התקשורת.

 

על פי הודעת משרד התקשורת, במידה ויידרשו חומר נוסף או בדיקות מעבדה, יוטל עיצום כספי על היבואן. ובמקרה והפריטים אינם עומדים בדרישות הצו - ייאסף הציוד ויוטל עיצום. כמו כן, המשרד יבצע בדיקות במשרדי היבואנים, במחסנים ובחנויות, במקביל לביקורות בכל הארץ. במידה ויתגלה במהלך אותן בדיקות וביקורות ציוד שמפריע - ייעצר הייבוא והציוד ייאסף. במסגרת הרפורמה, מימוש הסיכונים יקבע את קצב הרחבת קבוצות הפטור והסיכון שיילקח.

 

על פי לוח הזמנים של יישום רפורמת הייבוא העסקי, ב-15 במרס היא אושרה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ובתחילת אוגוסט 2018 היא תיכנס לתוקף של אישורים בהצהרה, בכפוף למוכנות מחשוב המערכת. עוד קודם לכן, ביוני 2018, הגורמים הרלוונטים יעברו למערכת שער עולמי, כמו גם ההזנה, הקליטה, העיבוד והתשובות יתבצעו במערכת ממוחשבת - שם יהיה ניתן לקבל סטטוסים עדכניים בעזרת כרטיס חכם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים