שתף קטע נבחר

בין בעל מכה לסרבן גט: אלימות שמצטלמת טוב

"סרבנות גט היא אלימות בחסות הדת, וגם ניצול ציני של כוח בלתי סביר שניתן לאדם, המעז לעשות בו שימוש נגד בן הזוג שלו. סרבנות גט היא שלילת חירותו של אדם. אסור לתת במה לקרקס שמנהל סרבן גט שהוטלו עליו סנקציות מטעם סמכות משפטית במדינת ישראל". יו"ר ארגון "יד לאישה" מנסה להבין

בשבועיים האחרונים כוכב חדש דרך בשמי התקשורת הישראלית, והוא רהוט, יודע דבר ובקיא בהלכה. הוא אמנם כוכב מניפולטיבי - ולא ברור עד כמה הדברים שהוא אומר מאומתים (אחרי הכול, הם נדונים בדלתיים סגורות) - אבל זה, ככל הנראה, רק הופך את מופע האימים התקשורתי שלו לאטרקציה גדולה יותר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

וגם זה קרה: בשבוע האחרון, במהלך דיון בבית הדין הרבני, היכה בעל אלים את עורכת הדין שייצגה את אשתו. כך, לעיניי הדיינים באולם המשפט, הוא תקף אותה רק מכיוון שאשתו ביקשה גט. מיד עם התרחש האירוע נקראו לאולם אנשי הביטחון של בית הדין, הם השתלטו עליו והוא עוכב לחקירה על ידי המשטרה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בניגוד להתעניינות בסיפורו של סרבן הגט, שבית הדין גזר עליו סנקציות חברתיות והלכתיות - הפעם לא שמעתי איש מחבריי שואל מדוע. למה היכה הבעל את הפרקליטה? אולי הייתה לו סיבה מוצדקת? אולי היא איימה עליו בניכור הורי? אולי סירבה לבקשת הורות משותפת? ובכלל, לא כדאי לשמוע את הבעל המכה לפני שאנחנו מזדעזעים ממפגן האלימות? הרי צריך שניים לטנגו - וכך גם בגירושין. וייתכן שהייתה לו סיבה מוצדקת. מה, לא?

 

ירון אטיאס, סרבן גט ()
ירון אטיאס, סרבן גט

 

כמה מוזר, בניגוד לבאזז סביב סרבן הגט, לא שמעתי ראיון רדיו, לא מופע טלוויזיוני ולא שיחת נפש עם ח"כ דורש טוב, בכנסת ישראל. האיש האלים הועבר לטיפול משטרת ישראל. נקודה.

 

למה הוא עושה את זה? כי אפשר

אל תטעו - סרבנות גט היא אלימות. אלימות בחסות הדת, ניצול ציני של כוח בלתי סביר שניתן לאדם, המעז לעשות בו שימוש נגד בן הזוג שלו. סרבנות גט היא הפעלת כוח בלתי סבירה, והיא דבר פסול באופן מוחלט בשני הצדדים. היא שלילת חירותו של אדם, ובמקרה הזה - חירותה של אישה.

 

זה פחות צבעוני מאגרוף לפנים, משאיר פחות סימנים על הגוף, אבל מצלק את הנפש לא פחות. הסרבנות היא למעשה שליטה על רחמה ועל מיניותה של האישה; היא פגיעה בזכותה הבסיסית לקיים זוגיות ולהקים משפחה חדשה, והיא שליטה כפויה על חייה ולקיחתם בשבי.

 

איך עולה על דעתו של אדם סביר לנסות ולהצדיק פגיעה עמוקה כל כך באישה? איך נולד העיוות המחשבתי המנסה להבין לליבו של סרבן הגט? על השאלה הרחומה המופנית אל סרבן הגט - "למה?" - יש רק תשובה אחת: כי אפשר.

 

קרקס בזיוני

גם הבעל המכה וגם סרבן הגט לא נעשו אלימים בבית הדין הרבני. הם הגיעו איתה מהבית. לעיתים האלימות נחבאת מאחורי חליפה, לעיתים היא לובשת ג'ינס וחולצה דהויה, לעיתים יש לה לשון חלקה או גסה או שהיא דוברת הלכה. האלימות לובשת ופושטת צורות. אין לה צידוק ואין עליה מחילה. מאחורי כל אלימות עומד אדם שזקוק לטיפול. לא לבמה.

 

הקרקס שהתנהל בתקשורת הוא ביזיון חברתי שנותן יד לאלימות. הראשונה לשלם את המחיר הייתה מסורבת הגט, שנגררה בעל כורחה לחשיפה תקשורתית שממנה ניסתה להימנע ככל יכולתה, והיא עוד עתידה להמשיך ולשלם את המחיר על העץ הגבוה שעליו טיפס בעלה בשבוע האחרון, באמצעות התקשורת.

 

אך כאשר יכבו האורות, ידמו המיקרופונים והקהל יתפזר לביתו, רק היא תישאר שם, להמשיך להילחם על חירותה.

 

  • הכותבת היא מנכ"לית ארגון "יד לאישה" מבית רשת "אור תורה סטון", המסייע לעגונות ולמסורבות גט

 


  


 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים