שתף קטע נבחר

בית הדין הרבני הורה: שיימינג לסרבן הגט, ירון אטיאס

בצעד חריג הורה בית הדין הרבני האזורי בחיפה לפרסם את שמו, תמונתו ופרטים אישיים נוספים של ירון אטיאס, סרבן גט מזה כשנתיים - וכן להטיל עליו סנקציות חברתיות והלכתיות: לא להושיבו בבית הכנסת, לא להעלותו לתורה - "ולהתרחק מעליו ככל האפשר". בפוסט שכתבה פרודתו, האשימה: "הוא מקיים חיים חברתיים מלאים ועשירים, בעוד שבאלימות רבה הוא כולא את חיי יום אחרי יום"

ירון אטיאס, סרבן גט
ירון אטיאס, סרבן גט

 

ממשיכים להילחם בסרבנות הגט: בית הדין הרבני האזורי חיפה התיר היום (ד') לפרסם את שמו, תמונתו, מקום מגוריו ופרטים אישיים נוספים של ירון אטיאס, שכבר שנתיים אינו מסכים לגרש את אשתו, מזל, ובכך כולא אותה בנישואיהם הכושלים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הדיין הרב אברהם מאיר שלוש קיבל את בקשת האישה "לשיימינג", והחליט "לפרסם בכל מקום אפשרי את תמונת הבעל, פרטיו וכתובתו, וכן כל פרט אחר". עוד כתב כי "בית הדין פונה לכל מי שבידו לשכנע את המשיב להתגרש בהקדם".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ירון אטיאס (39) הוא תושב אשדוד, בעל תואר ראשון במשפטים שאינו עוסק בתחום. כיום הוא מנהל עמותה אך לא עובד באופן מסודר למחייתו. אטיאס הוא בן למשפחה מוכרת בקרב הציבור הדתי בעירו – בין היתר, בזכות עבודת הוריו בשירות הציבורי.

 

"אין לארחו ולהאכילו ולהשקותו"

ההחלטה על "שיימינג" היא צעד חריג בבתי הדין הרבניים, שבימים כתיקונם מחויבים לשמור על צנעת הפרט של הזוגות המתדיינים בפניהם, מקיימים את הדיונים בדלתיים סגורות ואף מוחקים את שמותיהם מההחלטות והפרוטוקולים המתפרסמים ברבים.

 

הפוסט שפרסמה מזל דדון אטיאס ()
הפוסט שפרסמה מזל דדון אטיאס

 

בתיק של בני הזוג אטיאס ובעוד מקרים ספורים, בודדים, מהשנים האחרונות, השתכנעו הדיינים כי סרבנות הגט חמורה במיוחד ומצדיקה חריגה מהנורמות הקבועות, זאת במטרה להוקיע את הגברים המאמללים את נשותיהם - ולהפעיל עליהם לחץ חברתי וקהילתי על מנת שייאותו לגרשן.

 

לפני כחצי שנה החליט בית הדין בחיפה להטיל "הרחקות דרבנו תם" וההגבלות נוספות על ירון אטיאס, וקבע כי אין לדבר עמו כלל, אין לשאת ולתת עמו הן במסחר ובכל משא ומתן של ממון, אין לארחו ולהאכילו ולהשקותו, אין לבקרו בחוליו, אין לשאול בשלומו.

 

"להתרחק מעליו ככל האפשר"

כמו כן הורו הדיינים שלא להושיב את אטיאס הסרבן בבית הכנסת, לא להעלותו לתורה, לא לאפשר לו לומר קדיש, לא לתת לו לעבור לפני התיבה, לא לחלוק לו כבוד כלל ובאופן כללי המליץ לציבור "להתרחק מעליו ככל האפשר".

 

בנוסף, השתמש בית הדין בסמכויותיו כערכאה שיפוטית רשמית במדינה, והטיל עליו סנקציות חמורות נוספות: אטיאס לא יוכל לצאת מהארץ, לקבל ו/או להחזיק ו/או לחדש רישיון נהיגה, לעסוק במקצוע שהעיסוק בו מוסדר על פי דין, או להפעיל עסק הטעון רישוי או היתר על פי דין. כן נמנע ממנו לפתוח או להחזיק חשבון בנק, או למשוך שיקים מחשבון בנק, כאילו היה "לקוח מוגבל מיוחד".

 

בפוסט שפרסמה אשתו לאחר ההחלטה, כתבה בין היתר: "אומרים שלכל סיפור יש שני צדדים, שלכל אחד יש את האמת שלו. אבל בתחום האפור מאוד של דיני המשפחה, עומדת אמת אובייקטיבית אחת. אמת אלימה מאוד. סרבנות גט".

 

"באלימות רבה הוא כולא את חיי יום אחרי יום"

"אני מסורבת גט", הצהירה. "לא אכתוב פה על השנים שלנו יחד והגורמים שהובילו לפירוד הזה. גם לא אכתוב פה על ההתמודדות היומיומית שלי בתוך המסע הזה לחופש. אך מזה שנתיים אני נאבקת לצאת ממערכת הנישואין שלי, נאבקת על החופש שלי, וישנו אדם אחד שמונע ממני את החופש הזה.

 

נלחמת על החופש שלה. מזל דדון אטיאס ()
נלחמת על החופש שלה. מזל דדון אטיאס

 

"האיש הזה, ירון אטיאס, שתעודת הנישואין עומדת ביני לבינו, מסרב בעקשנות לתת לי גט", כתבה. "הוא מקיים חיים חברתיים מלאים ועשירים, ממלא את חייו בפעילויות שונות, בעוד הוא באלימות רבה כולא את חיי יום אחרי יום".

 

במילים כואבות, לצד פסיקת הדיינים, כתבה כי בית הדין אישר לה לפרסם את סיפורה: "ירון אטיאס הוא סרבן גט. ירון אטיאס מאשדוד הוא סרבן גט, ואני לא רוצה להיות נשואה לו עוד. עזרו לי", ביקשה, "כי המלחמה בסרבנות יכולה להתקיים רק כשהציבור בוחר שלא לשתוק".

 

היא פנתה לגולשים בבקשה לפרסם ולשתף "מי הוא האיש הזה, שכל מי שבוחר להיות בקרבתו ידע. כל מילת שכנוע, כל פרסום יעזור. יקרב אותי לחופש שלי. לאפשרות להתקדם ולבנות לי חיים חדשים ובריאים. בלעדיו".

 

הסרבן בתגובה: בית הדין עשה לי עוול

יממה אחרי הפרסום, משיב הערב (ה') סרבן הגט ירון אטיאס, מלחמה בפוסט תגובה, והוא מאשים את הדיינים במצב שנוצר בטענה כי הם אלה שמנעו כל פשרה בדרך לגירושין.

 

"אל תטעו, אינני סרבן גט", כתב אטיאס בהודעה שפרסם, "עשיתי כל שניתן לדמיין בשנתיים האחרונות בכדי להביא את אשתי להסכמה ולפשרה. חברים ומתווכים הגישו מטעמי אינספור בקשות ופעולות פשרה בכדי להביא את הקשר בינינו למצב תקין... בית הדין דחו את הצעתי ההוגנת והאנושית, לא הקשיבו לתחינה שלי".

 

לדבריו, בית הדין ורשויות הרווחה קיבלו כמה החלטות נגדו שאיתן הוא מסרב להשלים - ולכן משהה את מתן הגט. אטיאס הוסיף כי אף שהוא אינו מעוניין בגירושין, יהיה מוכן בצער לתת לאשתו את מבוקשה, לרבות גט כשר - אם בית הדין יבוא לקראתו בעניינים אחרים הקשורים בסכסוך. "למעשה הסכמתי גם אתמול לתת גט לאשתי", הבהיר.

 

לבסוף עקץ אותה, וסיכם: "אני מודה לכל אלו שנותנים ביממה האחרונה חיבוק לאשתי. תנו לה חיבוק גדול, מכל הלב, אולי כך גם ליבה קצת יתרחב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים