שתף קטע נבחר

חוק הגיור תוקן ברגע האחרון: זכות וטו לרב הראשי

ל-ynet נודע כי זמן קצר לפני שההצעה הוגשה לראש הממשלה היא עברה שיפוץ קל: במקום "התייעצות" עם נשיא בית הדין הרבני הגדול במינוי ראש רשות הגיור, כפי שהופיע בטיוטה - תידרש "הסכמה" מצדו. המשמעות: הגיור אמנם יופקע רשמית מידי הרבנות, אך ראש הרשות יהיה תלוי ברב הראשי ומחויב לו באופן אישי

 

 

נמשכים המאמצים להגיע להסכמות על חוק הגיור החדש: ל-ynet נודע כי במסגרת הניסיונות לרכך את הרבנים הראשיים והמפלגות החרדיות המתנגדים להמלצות ועדת ניסים, תוקנה הצעת החוק ברגע האחרון לפני הגשתה לראש הממשלה, באופן המבטיח לנשיא בית הדין הרבני הגדול זכות וטו במינוי ראש רשות הגיור הממלכתית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בעוד שבטיוטה שנחשפה ב-ynet בחודש שעבר הוצע כי ראש הרשות שעתידה לקום יתמנה על ידי ראש הממשלה, לאחר התייעצות עם נשיא בית הדין (הוא הרב הראשי), ההמלצות הסופיות של ועדת ניסים קובעות כי אין די בכך, אלא יש צורך בהסכמה מפורשת מצד הרב כדי לאשר את המינוי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

השינוי בוצע ברגע האחרון - ככל הנראה בעקבות המאבק שעליו הכריזו בכירי הרבנים והפוליטיקאים החרדים נגד המהלך, המפקיע את רשות הגיור מידי הרבנות הראשית. בהתאם לכך, עדכן משרד המשפטים את הצעת החוק הממשלתית בנושא, באופן שיחייב את הסכמת הרב הראשי למינוי.

 

משמעות השינוי היא כי לנשיא בית הדין תהיה זכות וטו על זהות ראש רשות הגיור, כך שכל מועמד לתפקיד יהיה תלוי ברב ומחויב לו לאחר שייבחר. לרבנות הראשית אמנם לא יהיה מעמד או סמכות רשמיים בגיור הממלכתי, אולם בפועל ראש המערך יהיה "כפוף" אליה אישית באופן שיעניק לה את הכוח וההשפעה שהחוק ביקש למנוע.

 

על פי אותו תיקון שבוצע ברגע האחרון, תידרש הסכמה גם מיו"ר הסוכנות היהודית למינוי ראש הרשות, ואולם הדעת נותנת כי לעומת הרב הראשי, שהנושא נוגע בציפור נפשו, בסוכנות לא ימהרו להטיל וטו בעניין, ובסופו של דבר ייבחר לתפקיד אדם המקובל בעיקר על הרבנות ולא מועמד פשרה המוסכם על יהדות העולם והתנועות הליברליות.

 

"זה לא עניין של עקשנות"

ההערכה היא כי הדינמיקה שתתפתח בגיור הממלכתי תהיה דומה לזו שבוועדה לבחירת דיינים לבתי הדין הרבניים: כפי ששם החרדים נמצאים במיעוט, ואף על פי כן הם מצליחים באמצעות עסקאות פוליטיות לשלוט במינויים - כולל לתפקידים שבהם היה ליו"ר החילוני (שר המשפטים או נציג ראש הממשלה) זכות וטו - כך צפוי להיות גם ברשות הגיור שתקום.

 

ואולם נראה כי גם תיקון ההצעה לטובת החרדים לא משפיעה על עוצמת המחאה. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אמר היום (ג') בראיון לאולפן ynet כי "זה לא עניין של עקשנות או החמרה, זה עניין של עמוד השדרה של העם היהודי. עקבנו וראינו מה השיטה הזו של הגיור הרפורמי הביאה בארה"ב ומדינות אחרות, כמה איבדנו מהעם היהודי, ומנסים לומר לנו שהפוך הוא: שהגיור יאחד וימנע התבוללות. אבל המציאות היא אחרת. יש פה מאבק מצד התנועה הרפורמית על שליטה במרחב הציבורי היהודי".

 

מרגי מוסיף כי אין מקום לפשרות: "אני לא מכיר אחת מהמפלגות החרדיות או הדתיות שיש לו את המנדט לוותר בנושא". לדבריו, "מה שרוצות התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית זה להביא מנהגים של דתות אחרות לתוך הגיור היהודי. אתה רוצה להיקרא יהודי? אז יש לכך כללים".

 

מתווה נסים מדבר על גיור אורתודוכסי.

"את מסתכלת על נקודה אחת, אבל לא על הפירצה הגדולה. נתנו להם סמכות לגייר בשביל חוק השבות. תארי לך שכל האקטיביסטים הפועלים למען מהגרי העבודה והמסתננים יפתחו להם בתי דין לגיור - תוך שנייה אנחנו קולטים אותם בתוך חוק השבות. זה לא רציני".

 

אז חוק גיור יהיה או לא יהיה?

"אם ראש הממשלה ירצה להיכנס לעובי הקורה ולהעביר חוק גיור שיהיה מוסכם על המפלגות החרדיות, אדרבה ואדרבה. אנחנו חיים טוב עם המצב שקיים היום, עם מערך הגיור הממשלתי הארצי. בשנים עברו המפלגות החרדיות התקוממו ולא אהבו אותו, אבל הרבנים למדו לחיות איתו ואני חושב שגם החברה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט
הרבנים הראשיים - זכות וטו
צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט
מומלצים