שתף קטע נבחר

הרבנים הראשיים נגד חוק הגיור: מעודד התבוללות

עוד לפני שזכה להגיע לכנסת - קולות מלחמה סביב דו"ח הגיור שנחשף ב-ynet: הרבנים דוד לאו ויצחק יוסף תוקפים בחריפות את הדו"ח להסדרת מעמד הגיור הממלכתי בישראל, שינתק את הקשר בין הרבנות הראשית למערך הגיור - "פתח להביא לארץ הקודש את חורבן היהדות שמתקיים בעולם"

 

 

רגע לפני שחוק הגיור מגיע לכנסת – הרבנים הראשיים תוקפים בחריפות: היום (א') יימסר הדו"ח להסדרת מעמד הגיור הממלכתי בישראל, כמעט שנה לאחר שהצליח לחולל משבר קואליציוני והוקפא – והרבנים הראשיים מציגים חזית אחידה שלא משאירה ספק לגבי היחס הצפוי לחוק בחוגים השמרניים: "זה פתח להתבוללות", קובע הרב דוד לאו. "פתח להביא לארץ הקודש את חורבן היהדות שמתקיים בעולם".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

 

הרבנים הראשיים תקפו בחריפות את הצעת חוק הגיור, שעיקריו נחשפו ב-ynet לפני כשבועיים, ולפיה הגיור הממלכתי יופקע מידי הרבנות הראשית. בדיון חירום שקיימו, על רקע הגשת מסקנות ועדת ניסים לראש הממשלה, אמר הרב לאו: "מדובר בפגיעה בעם ישראל. מדובר פה באשליה של אנשים שכביכול אם יתנו להם תעודה שהם גרים אז הם פתאום יהיו גרים. מדובר פה באשליה של העם כאילו אנחנו פותרים פה בעיה, ולהפך".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

עוד הוסיף: "ממתי שמענו שכנסת ישראל מחליטה בנושא הלכתי? לא ייתכן שבהינף יד וקולמוס של ועדה פתאום יחליטו אם ההלכה היא כך או כך. מעולם זה לא היה בעם ישראל ובעזרת ה' גם לא יהיה".

 

"החוק הזה לא ראוי שיעלה"

נוכח ההצעה להקים מערך עצמאי בלתי תלוי, הבהיר הרב לאו: "הרבנות הראשית עושה מאמץ גדול לאורך כל השנים לשמר שזה לא יקרה, והמסמך הזה כל מהותו הוא בעצם להזמין את זה (את ההתבוללות, ק"נ). "עם ישראל כולו לא יכול להסכים ולו לרגע אחד למציאות שכזו".

 

הרב דוד לאו 0משמאל) והרב יצחק יוסף (צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט ) (צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט )
הרב דוד לאו 0משמאל) והרב יצחק יוסף(צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט )

 

בדיון השתתפו רבני ערים, דיינים וראשי ישיבות בולטים - רובם "חרד"לים" המזוהים עם הזרם השמרני בציונות הדתית, ובהם הרב צבי טאו, הרב יעקב שפירא, הרב שמואל אליהו, הרב שלמה אבינר והרב מיכה הלוי.

 

הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, יצא בפנייה "לכל רבני ישראל, מכל החוגים" וביקש מהם "לעמוד על המשמר. יש פה הכרה בגיורים לא על פי ההלכה, יש פה הכרה בגיורים רפורמים, יש פה פירצה חמורה מאוד. אני מבקש מכל הרבנים לחתום ולהצטרף למחאה ושהחוק הזה ייקבר, החוק הזה לא ראוי שיעלה".

 

במסמך שהפיץ  תחת הכותרת "קריאה קדושה", פנה "לכלל רבני ישראל מכל העדות וכל החוגים להתאחד ולהשמיע את קולם במחאה נגד דו"ח הוועדה בנושא הגיור ונגד טיוטת החוק שהיא פירצה חמורה מאוד". הוא קרא להם לחתום לצד רבני ישראל "נגד ההצעה המסוכנת", כלשונו.

 

"דורשים להכיר רק בגיור שנעשה על פי הוראות הרבנות הראשית"

בתום הישיבה פרסמו המשתתפים - ובראשם הרבנים הראשיים - גילוי דעת: "אנו, רבני ישראל, רואים בדאגה את הסכנה לאחדותו של העם היהודי כתוצאה מההצעות לרפורמה בגיור הכוללת בתוכן הפקעת הגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמים וקונסרבטיביים", כתבו. 

 

"אנו, כרבני ישראל, דורשים להכיר רק בגיור שנעשה על פי הוראות הרבנות הראשית לישראל ובסמכותה. אנו קוראים לראש הממשלה לדחות על הסף את דו"ח ועדת ניסים, ולקדם באופן מיידי חקיקה שתעצור את ניסיונות הבג"ץ בהכרה בגיורים פרטיים וגיורים רפורמיים".

 

הם חתמו בפנייה ל"כל חברי הכנסת וכל השרים לעשות ככל שביכולתם על מנת לעצור את הרפורמה בגיור שעלולה לגרום להתבוללות, להתפוררות ולפילוג בתוך העם היהודי, בדומה למה שמתרחש, לדאבון לב, בקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות רבות בעולם".

 

עיקרי הדו"ח: בלי רפורמים, בלי רבנות

על פי המלצות הצוות המיוחד שמינה נתניהו, בראשות שר המשפטים לשעבר, משה ניסים, ושהגיעו לידי ynet - יקבל הגיור הממלכתי לראשונה מעמד חוקי, באופן שיבטיח כי הגיורים בישראל יבוצעו רק על ידי המדינה, באמצעות בתי דין אורתודוכסים ובכפוף להלכה. לשם כך תוקם רשות גיור חדשה במשרד ראש הממשלה, במקום האגף הפועל שם כיום מבלי שעוגן בחוק, והיא תהיה אחראית על הגיור האזרחי והצבאי.

 

הצעד הזה, שהוא המשמעותי ביותר בחוק המתגבש, נועד למנוע מרבנים רפורמים וקונסרבטיבים לגייר בישראל, ולהבטיח כי המתגיירים לא יוכרו על ידי רשויות המדינה כיהודים – לא לעניינים דתיים (כמו נישואים ברבנות הראשית) ואף לא לקבלת מעמד אזרחי (למשל, כזכאי חוק השבות). עתירה של התנועות הליברליות להכרה בגיורים תלויה ועומדת בבג"ץ, ומטרת החקיקה היא גם לחסום כל התערבות משפטית עתידית בעניין.

 

מי שצפוי להיפגע מכך הם גם בתי הדין האורתודוכסים הפרטיים – החל מזה של הרב ניסים קרליץ החרדי, ממנהיגי הליטאים, ועד "גיור כהלכה" של הציונות הדתית, הנחשב להלכתי-ליברלי. בג"ץ כבר קבע כי בוגריהם יוכרו כיהודים על ידי הרשויות לעניינים אזרחיים, והם קיוו כי בעתיד גם הרבנות הראשית תכיר בהם לנישואים.

 

החלשת סמכויות

במסגרת הפשרה שרקח ניסים, רשות הגיור החדשה תהיה עצמאית ולא כפופה לרבנות הראשית, ואת העומד בראשה יבחר ראש הממשלה. זאת ועוד: הדיינים המגיירים יהיו אמנם אורתודוכסים כולם, אך הם יתמנו על ידי ועדה בראשות ראש הממשלה (או נציגו), שבה אין רוב דתי או חרדי וניתן ביטוי לעמדות הרפורמים והקונסרבטיבים.

 

רשות הגיור החדשה תוכל גם לערוך רישום נישואים (דתיים) למתגיירים - דבר שיחליש עוד יותר את כוחה של הרבנות הראשית, שמחזיקה כיום בסמכות הבלעדית לכך. אם ההצעה תאושר, הרבנות לא תוכל עוד לעכב את נישואיו כיהודי של אדם שיש ספק בכשרות הגיור שלו. ככלל, ערעורים על הליך הגיור יידונו רק בפני ערכאה עליונה שתוקם בתוך הרשות עצמה והחלטותיה יהיו סופיות. מוסד נוסף הוא בית דין מיוחד לקטינים – עוד נושא שנוי במחלוקת בין השמרנים לליברלים.

 

בנוגע לגיורים שנערכו על ידי קהילה יהודית מוכרת בחוץ לארץ, משמר השר לשעבר ניסים את המצב הקיים, שנקבע אף או בבג"ץ, ומציע כי הם יוכרו לעניין חוק השבות – בין אם נעשו בבתי דין אורתודוכסיים על פי ההלכה ובין אם לאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט
הרבנים הראשיים
צילום: גיל יוחנן, אתר שטורעם.נט
מומלצים