שתף קטע נבחר

חוק הגיור גוסס: עכשיו גם הליברלים מתנגדים

בעקבות חשיפת ynet על התיקון במתווה הגיור המאפשר בפועל זכות וטו לרב הראשי - כעת מתנערים גם באגף הליברלי, כולל גורמים שהיו שותפים בניסוחה ובתיווך בין הצדדים. ל-ynet נודע כי ח"כ אלעזר שטרן הודיע ליו"ר ועדת הגיור כי הוא מושך את חתימתו ממסקנותיה

האם חוק הגיור בדרך לקבורה סופית עוד לפני שבא לעולם? אחרי שהרבנים הראשיים והפוליטיקאים החרדים הבהירו כי יתנגדו להצעת הפשרה של ועדת ניסים להסדרת הגיור הממלכתי בישראל, כעת מתנערים ממנה גם באגף הליברלי – כולל גורמים שהיו שותפים בניסוחה ובתיווך בין הצדדים. הסיבה: חשיפת ynet, לפיה בהמלצות הוועדה שהוגשו לראש הממשלה הוכנס ברגע האחרון שינוי המחזק את מעמד הרבנות הראשית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

ל-ynet נודע כי ח"כ אלעזר שטרן ("יש עתיד") הודיע ליו"ר ועדת הגיור, השר לשעבר משה ניסים, כי הוא מושך את חתימתו ממסקנותיה, בעקבות הפרת ההתחייבות שלא לבצע בה עוד שינויים לאחר שנחתמה. שטרן, שכראש אכ"א היה ממייסדי הגיור הצבאי, היה מעורב מאחורי הקלעים בעבודת הצוות, והיה בין 13 אנשי הציבור הבולטים שהסכמתם ותמיכתם בהמלצות נכללות בדו"ח עצמו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"במתווה שעליו חתמתי ובהצעת החוק הנלווית נכתב כי 'ראש הרשות יתמנה בידי השר בהתייעצות עם נשיא בית הדין הרבני הגדול ויושב ראש הסוכנות היהודית'", כתב שטרן לניסים. "בשיחתנו היום אישרת באוזניי שסעיף זה שונה וכי עתה תידרש לא רק התייעצות עם הרב הראשי, אלא הסכמתו. לעניות דעתי, עקב מהותו של השינוי, נכון להביא אותו לידיעת כל התומכים בחתימתם".  

 

 

"כל שעיניו בראשו מבין שאחד הגופים האשמים ביותר בתוצאות הדלות של הגיור בישראל ובהתבוללות הגואה הינה הרבנות הראשית לישראל, ומדיניותה העקבית באימוץ דרכו של בית שמאי על פני זאת של בית הלל", הסביר שטרן את התנגדותו לשינוי. "משום כך אין ולו סיכוי קלוש שהסכמתו של הרב הראשי תביא לאימוץ דרך בית הלל, לצמצום העמקת הקרע בעם היהודי בארץ ובתפוצות, ולריבוי המתגיירים".

 

"יישאר בלי פתרון חקיקתי"

שטרן אמר ל-ynet כי מלכתחילה לא היה שלם עם המלצות הוועדה, המונעות כל הכרה אזרחית או הלכתית בגיורים שנעשים בישראל – בין אם בבתי דין אורתודוכסיים פרטיים, על פי ההלכה, ובין אם על ידי רפורמים וקונסרבטיבים. לדבריו, לבסוף השתכנע וחתם על הדו"ח מתוך הבנה כי מדובר במתווה פשרה המחייב את כל הצדדים בוויתורים.

 

פורש מהמתווה שהשתתף בניסוחו. אלעזר שטרן (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
פורש מהמתווה שהשתתף בניסוחו. אלעזר שטרן(צילום: ירון ברנר)

 

ואולם כעת, לאחר שגם האיזון שהושג בין הזרמים הופר בלי הסכמת הצד הליברלי וללא ידיעתו, ולרב הראשי ניתנה זכות וטו במינוי ראש רשות הגיור הממלכתית - הוא חוזר בו. "צר לי שלמרות הסיכום ובניגוד למתווה שהפצת, נתת הסכמתך לפגיעה אנושה בסיכוי לריבוי מתגיירים בקרב חברי קהילות ישראל בארץ ובתפוצות", סיכם את מכתבו. "בכך הפקעת את הסכמתי ותמיכתי מהצעת החוק שאותה הגשת".

 

הצעד של ח"כ שטרן מגיע בשעה שחוק הגיור כבר גוסס בעקבות התנגדות החרדים, והוא מתחיל לסחוף אחריו גם חותמים בכירים אחרים באופן שמאיים לקבור אותו סופית. אחד מהם, שעדיין מתלבט כיצד לנהוג, אמר ל-ynet כי ההמלצות עליהן חתם נועדו לתת כבוד לכל חלקי העם היהודי ולמתגיירים מבלי לפגוע כהוא זה בהלכה. הוא הוסיף: "צר לי ששוב עלול נושא הגיור, החשוב כל כך, להישאר בלא פיתרון חקיקתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים